Česká Lípa pamatuje i na nevidomé turisty

Verze pro tisk |

Informační systém pro zrakově postižené turisty dokončilo v těchto dnech město Česká Lípa. Unikátní systém má nevidomým návštěvníkům usnadnit pohyb po několika významných památkách v historickém centru. Celý projekt radnice zrealizovala s finanční podporou ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Součástí jsou informační majáčky, venkovní hmatové plány a reliéfní vyobrazení památek.

Kromě budovy radnice, kašny a morového sloupu na náměstí T. G. Masaryka město do projektu zahrnulo také svou secesní krásku – kavárnu Union či vodní hrad Lipý. Realizace informačního systému pak postupovala po etapách.

Nejprve město na celkem šest budov nainstalovalo orientační hlasové majáčky. Ty jsou technicky kompatibilní se zařízením, které pro orientaci v terénu zrakově postižení běžně využívají. Spuštěním příslušného majáčku se tak dozví, u jaké budovy se právě nachází. Následně byly po městě rozmístěny rovněž hmatové plány a nyní celý projekt završily ještě reliéfní obrázky.

Na nich jsou vyobrazeny vybrané památky včetně znaku města i s popisem ve slepeckém písmu. Tyto plastické obrázky najdou zrakově postižení jednak v přízemí radnice a v Centru textilního tisku. Kromě toho je jim k dispozici také reliéfní publikace obsahující všechny vytvořené obrázky, která je k zapůjčení v Městském informačním centru a v Centru textilního tisku. Autory reliéfních obrázků jsou David Linek a Zuzana Landsingerová ze spolku VIDEmanibus. 

„Hmatové plány ale především reliéfní obrázky vyrobené ze speciální hmoty jsou určitě zajímavé i pro vidomé návštěvníky,“ podotýká Hana Ezrová z odboru investičního rozvoje města na adresu zajímavého projektu. Město přišel na 780 tisíc korun a z toho polovinu mu pokryla dotace od MMR.
 

alt
alt
Nahoru