Českolipský podzim bude divadelní jízda

Verze pro tisk |

Známé tváře profesionálních divadel i mimořádné ochotnické počiny, to je 45. Českolipský divadelní podzim, který se letošní rok z důvodu rekonstrukce Jiráskova divadla koná v polovině října poprvé ve dvou městech, v České Lípě a v Novém Boru, a rovnou na třech místech, v novoborském divadle, v KD Crystal a v Centru textilního tisku. Ve čtyřech otázkách jsme se s hlavní dramaturgyní přehlídky Ditou Krčmářovou snažili obsáhnout celý Podzim. Posuďte sami, zdali se zadařilo.

 

 

Proč se část programu přesunula poprvé do Nového Boru?

Nechceme vynechat žádný ročník a chceme nadále pokračovat v ročních intervalech. Zvlášť tato doba si to žádá, když to alespoň trochu jde. Původně se navíc mělo rekonstruovat foyer KD Crystal. Dokonce to vypadalo, že se většina přehlídky přesune do Novém Boru. Rekonstrukce se poté přesunula do dalšího roku a my mohli alespoň částečně prostor KD Crystal využít. Jsme českolipský festival, který je podporovaný městem Česká Lípa, proto jsme rádi, že část programu můžeme ponechat doma, ačkoli jsme nyní bez divadelních prostor. Naproti tomu má novoborské divadlo skvělé technické zázemí a auru báječného divadelního prostoru, Centrum textilního tisku poskytne intimní prostředí a v KD Crystal si na každé představení zvlášť můžeme hrát s vytvořením specifického prostoru pro diváky, s arénou a elevací. Takže věříme, že nám českolipští diváci odpustí, že jsme to nakonec nakombinovali takto. Věříme, že tenhle trojlístek bude šťastný a diváci s námi budou putovat z místa na místo.

 

Přehlídka nabídne hned trojici premiér. To musela být obrovská chuť do divadla.

Opět šťastný trojlístek. (smích) Chronologicky podle dat v programu bude mít premiéru nejprve Divadelní klub mladých s výjimečným představením, ve kterém se sešli lidé, kteří jsou de facto odchovanci paní Bufkové, mají své práce, studia na vysoké škole, ale i přesto si našli čas a nazkoušeli hru s texty bratří Čapků a písněmi Voskovce a Wericha. Hned po nich uvede náš dvorní režisér skvělou současnou hru pro dva herce Maude, Lionel a prst Jacksona Pollocka, ve které s ním hraje úplně božsky naše Vladěnka (Vladimíra Zborníková, pozn. red.). Hru zkoušeli nejprve doma, poté si odbyli neoficiální premiéru na červnové krajské přehlídce a hned s ní postoupili do národního kola. Viděla jsem malou předpremiéru, smála se, nechala se unášet příběhem, plakala, tleskala. Myslím, že to oběma protagonistům náramně hraje. O třetí premiéru se v závěrečný den přehlídky postará náš Hamlet Štěpán Kňákal, který se prvně ujal režie a společně s našimi dalšími čtyřmi herci nazkoušel hru, při které vám bude pořádné vedro, uvidíte totiž existenciální drama Jean-Paul Sartra S vyloučením veřejnosti. Tohle je další důvod, proč se na letošní ročník tak strašně moc těšíme.

 

Jak představit letošní ročník v kostce?

Měli jsme snahu, aby si u každého večera diváci odnesli něco nového, objevili nové hry, soubory a autorské věci. Aby si užili divadlo a kulturně se nadechli a odpočinuli si od zpravodajství, politiky a slibů a mediálního cirkusu. Sama bych moc chtěla krom premiér pozvat nejen studenty a jejich učitele na představení Antiwords, protože takové ztvárnění Audience ještě neviděli, na celé rodiny se staršími dětmi a divadelní labužníky na Bílého tesáka, úplně všechny generace na Radima Vizváryho a Mimji, milovníky mafiánů, operních árií, parodie, českého jazyka a humoru na Zmrazovače. Také zvu všechny na slavnostní zahájení do Nového Boru, kde vystoupí Michal Isteník v komediální variaci na Hitchcocka, na besedu včelařů, kde slovní a situační humor neberou konců. Také přijďte zhubnout s mosteckými Brambůrkami a pokochat se Atilou Vörösem, který nám představí ve foyer KD Crystal své ilustrace k Alence v říši divů.

 

Kde a za kolik si mohou zájemci pořídit vstupenky?

Vstupenky pořídíte přes www.cldp.cz, tam naleznete vše podstatné. A vstupné je festivalové, navíc nemusíte jezdit nikam dál než do České Lípy, nebo Nového Boru, čímž ušetříte čas i peníze. Doporučuji pořídit nepřenosnou permanentku za 850 Kč na hlavní program, který čítá 10 představení, což znamená, že cena 1 představení je 85 Kč. Jak by řekl Horst Fuchs: „A to se vyplatí!“ (smích) Prožijte s námi podzimní divadelní jízdu!

 

45. Českolipský divadelní podzim, 14.–23. 10., KD Crystal, Centrum textilního tisku a Městské divadlo Nový Bor, info a vstupenky na www.cldp.cz

alt
Nahoru