Českolipská knihovna bude mít novou pobočku na Ladech

Verze pro tisk |

Bezbariérový, vzdušný, světlý a zbrusu nový prostor bude mít k dispozici českolipská městská knihovna na sídlišti Lada. V ulici Komenského, jen několik desítek metrů dál od původní pobočky, totiž město upravilo přízemí bytového domu pro potřeby městské knihovny. Čtenářům by se nová pobočka měla otevřít 1. června letošního roku.

Původní pobočka byla umístěna v suterénu bytového domu v Komenského ulici, do místnosti však zatékalo, bylo tam málo světla a nepřekonatelnou bariérou byly dvoje schody, které k pobočce vedly. Město se tak rozhodlo zrekonstruovat prázdné přízemí budovy pro potřeby městské knihovny.

„V prostoru tak vznikla velká světlá místnost společně s novými WC a také zázemím pro knihovnice. Kompletní stavební úpravy včetně rozvodů vody a elektroinstalace provedla firma VERSANA s.r.o. za cca 4 miliony Kč,“ uvedl místostarosta České Lípy Martin Brož.

„Místnost je zatím prázdná, čeká na nastěhování, otevřít by paní ředitelka knihovny chtěla symbolicky na den dětí, protože v pobočce na Ladech mají kromě beletrie i spoustu zajímavých knížek pro děti. Nová pobočka je nejen konečně přístupná pro hendikepované občany nebo staré lidi, kterým se hůř chodí, ale přemístěním knihovny jsme přispěli i k větší bezpečnosti dané lokality, protože prostor a jeho nejbližší okolí bude díky provozu knihovny pod neustálým dohledem,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová. „Čtenářům přeji, aby epidemiologická situace dovolila otevřít knihovnu podle plánu a aby se jim v nových prostorách líbilo,“ doplnila starostka.

Městská knihovna Česká Lípa má celkem čtyři pobočky: na Holém vrchu, Špičáku, Ladech a v Dobranově. Pobočka na Špičáku prošla celkovou rekonstrukcí v roce 2019, drobnými úpravami prošla i nejmenší pobočka na Holém vrchu. Problematická je hlavní budova knihovny na náměstí T.G.M., která též není bezbariérová a potřebám knihovny již plně nevyhovuje. Na stavbu nové hlavní budovy knihovny chce město v roce 2022 vypsat architektonickou soutěž o návrh.
 

alt
alt
alt
alt
Nahoru