Lípa zateplí školku ve Východní ulici na sídlišti Špičák

Verze pro tisk |

Českolipská radnice plánuje v příštím roce pokračovat ve velkých školských opravách. Již nyní tak českolipští radní schválili zadávací podmínky pro veřejnou zakázku na kompletní zateplení budovy Mateřské školy Špičák ve Východní ulici. Jedná se o poslední budovu této velké sídlištní školky, která ještě neprošla výraznou rekonstrukcí. Vítěznou firmu by město mělo znát do konce roku, stavební práce by pak probíhaly od ledna do července příštího roku.

Město chce školku kompletně zateplit, vyměnit okna, dveře, ale zároveň také zrekonstruovat rozvody studené a teplé vody, opravit požární vodovod, instalovat systém nuceného větrání, vyměnit vzduchotechniku v kuchyni, vyměnit svítidla, upravit otopný systém a zrekonstruovat sociální zařízení. Náklady na zakázku jsou odhadnuté na necelých 19,2 milionů korun. 

„Město však získalo na tento projekt dotaci z Operačního programu životní prostředí ve výši čtyři a půl milionu korun. Veškeré náklady na tuto velkou rekonstrukci tak nepůjdou jen z rozpočtu města, ale část nákladů uhradí i Evropská unie. Navíc po provedených úpravách bychom měli ročně ušetřit sto padesát tisíc korun na energiích, což také není zanedbatelná částka,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová.

Jako poslední prošla rekonstrukcí budova Mateřské školy Špičák v ulici Na Výsluní, která je jen několik desítek metrů od budovy ve Východní ulici. Budova je kompletně zateplená, jsou vyměněná okna, dveře, zrekonstruovaná sociální zařízení. Zároveň město vyměnilo rozvody vody, nechalo instalovat novou vzduchotechniku v kuchyni, ve třídách přibyly interiérové vnitřní vzduchotechnické jednotky s rekuperací. Zakázku za 17,2 mil. Kč realizovala od ledna do července letošního roku firma Versana s.r.o. I na tuto stavbu získalo město dotaci, tentokrát ve výši 4 mil. Kč z OPŽP. 

V příštím roce pak město plánuje i další výrazné školské investice. Např. na ZŠ Jižní by na místě zanedbaného školního hřiště mělo vzniknout multifunkční hřiště o rozloze 40x22m s polyuretanovým povrchem a lajnováním pro nejrůznější druhy sportů jako je fotbal, basket, volejbal, házená nebo badminton. Okolo hřiště bude vystavěno dostatečně vysoké oplocení, na východní straně multifunkčního hřiště bude vybudováno ještě hřiště na streetball. Veřejnou zakázku českolipští radní přidělili firmě MEGA a.s. Praha za nabídkovou cenu 5 mil. Kč, která byla o 800 tis. Kč nižší než předpokládaná hodnota této zakázky. Se stavebními pracemi by se mělo začít ještě letos na podzim, hotovo by mělo být do konce července 2021.

ZŠ Jižní pak v příštím roce čeká ještě další investice. Přesunout by se sem měla třída mateřské školy, která nyní sídlí v posledním neopraveném pavilonu ZŠ speciální Jižní. Odhadované náklady na akci jsou 5 mil. Kč, se stavebními pracemi by se mělo začít o letních prázdninách.

Do konce tohoto školního roku by pak mělo být kompletně hotové také zateplení základní školy na Ladech, které městskou kasu vyjde na necelých 90 mil. Kč.
 

Nahoru