Vzpomínka na odsunuté Českolipany

Verze pro tisk |

Po loňském prvním konání akce se i letos odehraje v České Lípě v pondělí 15. června 2020 od 17 hodin v parčíku u pivovaru na nároží ulic Moskevské a U Kartounky pamětní setkání. Právě na tento den spadá výročí divokého odsunu z České Lípy.

Během setkání bude vzpomenuto na 5000 obyvatel České Lípy německé národnosti, kteří byli 15. června 1945 zbaveni svého majetku a vyhnáni z města. Strastiplný průvod složený převážně z žen, dětí a starých lidí musel během jediného parného dne ujít pěšky cestu z České Lípy do saského Waltersdorfu. Zbytek českolipských Němců byl odsunut v následujících týdnech a měsících. Město přišlo takřka o všechny své původní obyvatele a začalo se svým pokusem o vybudování nové identity bez přítomnosti německého živlu.

Pro ty, kteří 15. červen 1945 na vlastní kůži zažili, se jednalo o celoživotní traumatizující zážitek. Pamětní setkání u pivovaru chce těmto lidem vyjádřit svou solidaritu a ochotu pojmenovat bezpráví, které jejich generace zažila. Věříme však, že toto gesto nečiníme pouze pro někdejší Českolipany, ale také pro nás samotné. Během setkání budou hovořit místní historici a budou čteny ukázky ze vzpomínek pamětníků, kteří divoký odsun z České Lípy zažili.

Pamětní setkání pořádá Vlastivědní muzeum a galerie v České Lípě. Na setkání u pivovaru naváže od 19 hodin koncert Českolipského komorního cyklu v Jiráskově divadle, který je rovněž věnovaný odsunutým obyvatelům České Lípy. Na koncertě vystoupí Epoque Quartet a kytarové duo Siempre Nuevo. Vstupné na koncert je dobrovolné.
 

alt
Nahoru