Po roce opět vzpomínková slavnost v Horní Světlé

Verze pro tisk |

V letošním roce uplynulo rovných 80 roků od okupace zbytků Československa nacistickým Německem. Tomuto definitivnímu konci Masarykovy republiky ale předcházely tragické události v československém pohraničí ve druhé polovině roku 1938, které vyvrcholily povstáním sudetoněmeckých příznivců nacistů v září toho roku.

Hitlerův norimberský projev 12.září, plný výhrůžek Československu, byl signálem k útoku henleinovským bojůvkám, jež se ovšem na ten okamžik připravovaly dlouho předtím. Pašovaly z Německa zbraně, absolvovaly tam výcvik v teroristické činnosti, šířily nenávistnou propagandu.

22. září odpoledne došlo také k přepadení celního úřadu Wache na státní hranici nedaleko Horní Světlé v Lužických horách. Jednotka Stráže obrany státu byla nucena ustoupit před přesilou teroristů. V noci se ale s posilami vrátila a celnici dobyla zpět. Bohužel už jen nakrátko. Na Mnichovské konferenci 29. září 1938 bylo Československo donuceno odstoupit své pohraničí nacistickému Německu.

Na paměť boje o celnici Wache byl v místě péčí Mladoboleslavské jednoty Československé obce legionářské vybudován pomník, u něhož se každoročně konají vzpomínkové slavnosti.
Ta letošní proběhne v sobotu 21.září od 14 hodin. Už od 10 hodin se ale mohou zájemci zúčastnit také komentovaného výstupu na horu Luž z parkoviště na Myslivnách.
 

alt
Nahoru

Komentáře

Re: Po roce opět vzpomínková slavnost v Horní Světlé

z dnešního tisku: https://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/2lide-vyslapnou-na-luz-ucti-obrance-hranic-20190920.html

Nahoru