TIP na výlet: Na Husí stezku nejen za Járou Cimrmanem

Verze pro tisk |

Není to tak dávno, kdy jsme na kolech objevili krásy Dubska a Kokořínska. Tamních skalních vyhlídek, krásných smíšených lesů se nemůžeme nabažit, a proto se sem rádi vracíme pravidelně. Zveme vás tentokrát opět na výlet do těchto míst. Zmíníme místa, která byste měli vidět a zažít pěšky nebo na kole. Je na vás, jakou variantu výletu preferujete.

Cykloturistický okruh zvaný Husí stezka zdoláváme různými způsoby a z různých směrů. Pojeďte na výlet s námi.

Zaparkovat auto a vyrazit na kole nebo pěšky můžete z krásné osady Hvězda, v níž najdete lidová stavení. Je to radost vidět upravené chalupy a rozkvetlé zahrádky. Všimněte si arkádových pavlačí a hrázděných stodol, lidová architektura této vesnice je opravdu krásná. Kaple, která ve vesničce stojí, nese jméno Svatého Jakuba Staršího, je z roku 1821 a vede k ní vzácná lipová alej. Z Hvězdy můžete pozorovat nejvyšší vrchol Kokořínska – tajemnou horu Vlhošť (614 m. n. m.), kterou máme mnozí natrvalo spojenou s Hastrmanem Miloše Urbana. A i vy po absolvování výletu budete chápat, proč tohoto předního českého spisovatele kraj v okolí Vlhoště natolik uhranul.

Svůj výlet můžete začít i ve Vlhošťském dole, zde určitě pohodlněji zaparkujete a nebo v obci Skalka a do vesničky Hvězda, která je vzdálená pouze tři kilometry, se dojet po cyklotrase 0059 podívat. Z rozcestí Vlhošťský důl pokračujeme do nedalekého lesa. V lese hned první odbočkou – pozor snadno se mine – vyjedeme směr Heřmánky. Odkud po silnici dojedeme do malebných Dřevčic, kde na návsi stojí za to zastavit a v koloniálu nebo hospůdce U Kamen se občerstvit. Zajděte i do bylinkové zahrady, která v létě voní levandulí. Je tam krásně. Do Dřevčic dojedete po cyklotrase 211. Z Dřevčic pojedeme chvíli z kopce, zabočíme na trasu 0057 a stoupáme do další krásné vesnické památkové rezervace s názvem Lhota. Po dalším stoupání do skály vytesanou cestou silnicí odbočíme na cyklotrasu 0058, která nás povede po Husí cestě.

Cestou si všimněme odbočky na Martinské stěny (červená turistická značka). Až ke skalám na kole nejde dojet, podél Martinských skal se projdeme tedy pěšky. Martinské stěny jsou výrazným skalním útvarem, který stojí za to navštívit a pokochat se výhledem z nich. Celá oblast je chráněnou krajinnou oblastí, která je domovem vzácných bezobratlých živočichů, jako je např. slíďák vřesovištní a patří do Roverských skal. Za Martinskými stěnami narazíme téměř doslova na Járu Cimrmana, v přístřešku u pomníčku tohoto fiktivního českého génia se můžete občerstvit a dozvědět se více o jeho skonu. Nezapomeňte objevit Husu, vyšší skalní útvar, připomínající svým tvarem tohoto opeřence.

Přejeme vám, ať se vám tento nejjižnější kout českolipského okresu líbí a rádi se sem vracíte, je zde totiž stále co objevovat. Příště může být vaším cílem skalní hrádek Čap. Malé upozornění závěrem. Počítejte s tím, že tato místo má v oblibě řada lidí a opravdu sami budete jen málokde.

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru