Muži v poháru postupují do osmifinále a vyzvou i Mladou Boleslav

FBC v úterý zvládlo další vyřazovací zápas v pavouku Českého poháru ve florbale a v Kostelci nad Černými lesy si zajistilo vítězstvím 8:5 nad Orkou postup do osmifinálové skupiny. V ní se střetnou se superligovými týmy z Mladé Boleslavi a Vinohrady a s vítězem utkání Liberce s mistrovským Tatranem Střešovice.

Orka - FBC BRZDY CZ Česká Lípa 5:8 (3:3, 1:4, 1:1)

Průběh první třetiny ukázal tradiční bolest favoritů v pohárových soutěžích, kdy se často hledají a setkávají se s větším nasazením hůře postavených mužstev, pro které jsou podobné zápasy jednou z mála možností překvapit výkonnostně lepší týmy.

Tomuto pravidlu se dala přirovnat i první třetina pátého kola Českého poháru, ta skončila přestřelkou 3:3. Již ve třetí minutě dorazil Kubík střelu odraženou od tyčky brankáře Chyny, 1:0. Během pěti minut se však skóre přelilo na druhou stranu, nejprve utekl Vnuk, předložil Novákovi do prázdné branky a po něm si Matějíček dorazil vlastní střelu bekhendem, 1:2. Dva slepené góly přišly ve čtrnácté minutě, Orka ukázala pěkný protiútok zakončený Machačovou šibenicí a na druhé straně trochu se štěstím přeloboval domácího brankáře Vnuk, 2:3. Na konci třetiny Orka ještě využila přesilovou hru za faul Jiránka, od mantinelu se prosadil střelou na vzdálenější tyčku Urban, do šaten se tak šlo za remízového stavu 3:3.

Do druhé třetiny vstoupila lépe (a i rychleji) Česká Lípa, Orka se zapomenula v šatně a za pozdní příchod vyfasovala dvou minutový trest. S ním FBC nenaložilo nejlépe a muselo si počkat až na další početní výhodu, tu ve třicáté minutě využil Tichý, 3:4. O pár minut déle se prosadila i třetí formace, která se do té doby trápila spíše s vlastní nepřesností, než se soupeřem. Hřebřina se prosadil po bekhendové střele, která dojela po zemi až do brány Pezla. Ve druhé třetině se Orka mohla radovat jen jednou, Novák napodobil českolipského jmenovce a z dálky prostřelil vše, co mu stálo v cestě, 4:5. Konec druhé části patřil ale Lípě, nejprve favorit zužitkoval početní výhodu, kdy Podrabský zakončoval do prázdné branky a po něm se předvedl kapitán Mlejnek, když ustál několik soubojů a s lehkostí ze středu zakončil, 4:7.

V poslední třetině celých osm (z toho tři z České Lípy) diváků vidělo jen dvě branky. Obě si spravedlivě rozdělily oba týmy. Nejdříve Orka dokázala zužitkovat přesilovku 5 na 3 díky Furchově střele na bližší tyč, a vrátila tak Lípě jednoho hráče do pole. To již FBC vyhovovalo, Tichý předvedl sólo přes celé hřiště a v situaci dva na brankáře nenahrál svému kamarádovi z gymnaziální lavice Novákovi, ale raději míček uklidil sám do branky Pezla.

branky (asistence): 02:37 Michal Kubík (Jakub Doutnáč), 13:13 Petr Machač (Vojtěch Strnad), 16:17 Stanislav Urban (Martin Mikšovský), 34:12 Jiří Novák(Petr Machač), 49:27 Tomáš Furch (Pavel Řehák) - 05:00 Jakub Novák (Radovan Vnuk), 10:09 Radek Matějíček (Štěpán Motejzík), 14:04 Radovan Vnuk (Tomáš Podrabský), 31:18 Milan Tichý (Štěpán Motejzík), 33:23 Jan Hřebřina (Filip Jiránek), 36:08 Tomáš Podrabský (Radovan Vnuk), 36:44 Lukáš Mlejnek (Dominik Jansa), 50:36 Milan Tichý (Drahoslav Pastor)

sestava: Chyna - Tichý, Pastor, Mlejnek, Motejzík, Slaný, Jiránek - Podrabský, Vnuk, Novák, Jirsa, Matějíček, Kněžour, Marhan, Karel, Jansa, Jeřábek, Hřebřina

trenér: Jiří Stožický