Fotoglosy z Korejského poloostrova 10. (Jak Jihokorejci tráví svůj volný čas)

Verze pro tisk |

Marcela Meidiger pochází z Nového Boru, ale po revoluci odešla do světa živit se jako učitelka francouzštiny. Pobyla v Mexiku a USA. Nyní už více než půl roku působí v Jižní Koreji.

1. Korejci jsou velmi družní, tráví volný čas nejčastěji s rodinou  nebo s přáteli. Milují přírodu, na jaře a na podzim se vydávají na túry po příkrých kamenitých stezkách národních parků. Součástí každého výletu do přírody je společný piknik.


2. Mnoho Korejců o víkendu rybaří, tady jsem zachytila sváteční rybáře v přístavu nedaleko města Inchon na západním pobřeží poloostrova.


3. Od jara do podzimu se trávníky městských parků hemží rodinkami s malými dětmi, přinesou si s sebou piknik, zují si boty a usadí se na deku. Děti nadšeně pobíhají a hrají si, rodiče diskutují, pospávají a telefonují.


4. Parky ve velkých městech jsou vybavené cyklistickými stezkami, a v tomto soulském parku je i půjčovna kol.


5. V poslední době jsou v módě také kolečkové brusle.


6. V parcích na lavičkách hrají muži deskové hry. Tahle fotografie je ze soulského parku ve čtvrti Insadong, který o víkendech patří hlavně mužům. Přicházejí sem jen tak si posedět a poklábosit, ale také hrát, pít, poslouchat hudbu, tancovat. 


7. Tak jako v Evropě se i tady mobilní telefon stal neoddělitelnou součástí života. Korejci mnoho volného času protelefonují.


8. Mladí chodí rádi do kina, oblíbené jsou americké akční filmy a korejské komedie.


9. Města kypí nočním životem, obchody ve středu města jsou otevřené dlouho do noci, a z restaurace, která zavírá kolem desáté hodiny, se hosté přesouvají do barů.


10. Televize na ulici je příležitostí sledovat programy společně s přáteli a komentovat současnou politickou situaci.


11. Korejci milují karaoke, v každé ulici rušného středu města je jich několik. Pár anebo skupinka přátel se zavře do kabinky, z hudebního automatu se line doprovodná hudba a běží text. Korejci zpívají do mikrofonu a báječně se baví.


12. Ale asi nejvíce volného času stráví Jihokorejci u stolu v restauraci. Takové jídlo s přáteli je příležitostí napít se soju (dvacetiprocentní alkohol ze sladkých brambor a s chutí vodky), které uvolní typickou korejskou stydlivost a rezervovanost, a hlavně si pochutnat a přitom se necítit přejedený při východu z restaurace.

 

Nahoru