Neortodoxní rebelové F. A. KING akusticky překvapí Mimoň

Verze pro tisk |

Dlouho nebylo studiově slyšet o crossoverové partě F. A. KING, jejíž členové pocházejí z různých částí Českolipska a okolí. Pro mne vždy výborně sehraná kapela pravidelně už několik let s úspěchem okupuje celoročně zajímavé lokální festy, ale neváhá zajet i do vzdálenějších regionů. Když jsem se na podzim 2020 při tradičním Rock for ZUŠ bavil se zpěvákem Lukášem Šefrem o novém albu, vypadalo to ještě na možné minialbum, které se mělo objevit venku loni na jaře. Při pozdějším podzimním rockáči v Mimoni kapela přehrála už několik nových songů, které překvapily výraznou melodikou a filigránskými riffy ve stylu Sevendust. „Zkoušíme zcela nové věci a čerpáme z nových inspirací, takže se nechte překvapit“, sděloval tehdy narychlo Milan Martínek, stěžejní kytarový mág kapely. Od té doby kapela však nejen koncertovala, ale potají pilně kutala celou dlouhohrající druhou desku, kterou se chystá netradičním způsobem, a navíc se speciálními hosty originálně pokřtít v mimoňském DK Ralsko už tuto sobotu 17.12.2022.

Pojďme se však nejdříve krátce zastavit u historie kapely a ohlédnout se za kultovním debutem. Skupina F.A. KING se zformovala v roce 2011 ve zcela odlišné sestavě, než hraje dnes; jediným původním členem je dnes železnobrodský rodák Lukáš Starfucker Šefr, jehož nekompromisní vokál se stal poznávacím znamením skupiny. Kapela v prvních letech působnosti vydávala anglicky zpívané singly. Po personálních změnách a četných živých koncertech se v hudebním éteru zviditelnila v roce 2016 4písňovým (už česky zpívaným) EP Tady a teď se sugestivním klipy Narkonaut a Řekni to jednou. Oba našlapané songy dokonce zrežíroval sám Petr Pejsy Hozák, již tehdejší bubeník skupiny. To již byl přes rok ve skupině také výše zmiňovaný kytarista Milan Martínek, kterému nikdo neřekne jinak než Marťas, a zkonsolidovanou sestavu tehdy doplnil baskytarista Vláďa Bery Beran. Nově semknutý kvartet masivně podpořil EP živými šňůrami v průběhu roku 2017 i 2018 ale rovněž dokázal nahrát důležitou první desku. 

Hu(d)ba plná rebelie si nebere servítky

Debutové CD Huba plná sazí pak vyšlo na podzim roku 2018 a od začátku do konce nabídlo pestrou směsici rockových, coreových a crossoverových nálad. F. A. KING se hlavně opřeli o kytarové riffy, časté změny nálad a nesmlouvavý vokální projev Lukáše. V úvodní Supi zazní tak parádní kytarové sólo, které sahá skoro do studnice Iron Maiden, že to hned probudí posluchačovu pozornost na plné obrátky. Písni s názvem MMA dominují střednětempové kroutivé riffy s melodickým vsuvkami, do kterých charismaticky chrčí Lukáš. Píseň se pak zklidní, dokonce zazní jen bicí a tichá kytara, na pozadí Lukáš pouze tiše mluví, ale zase hned zařve Hej, co je…Třetí skladba, což je titulní song, je vpravdě mocná hymna, ve které Lukáš na maximum experimentuje se svým hlasem na pozadí, zazní tady navíc čisté hard rockové pasáže.

Následuje krutě sekavá Hlínu žer s depresivně-provokativním refrénem Poslouchej, jsi hloupej, tak koukej, jak tě učesám….; od druhé minuty dvacáté sekundy přijde drtivé přitvrzení masivními riffy, které evokují nu-metalovou ikonu Korn. Další peckou a v nejlepším slova smyslu hitovou skladbou je Smutnej klaun, a to díky melodickému úvodu. Lukáš střídá čistý zpěv se řvavým refrénem. Po druhé minutě nastoupí nádherné klenuté melodie, kytara v symbióoze s vokálem začne perlivě sólovat a vesele uhání dopředu. Marťasovo sólo směřuje dopředu a zároveň vytváří souvislou harmonii. Přichází šlapavý groove song Oldman, kde se opět šeptá a řve zároveň, pravidelné bicí Pejsyho skoro přejdou do pseudo tanečního rytmu. V úvodu drsné skladby Legion je dokonce zesílená basa, která je jinak na albu možná chvílema slabounce upozaděná. Účely kvalitní rytmiky ale splňuje. Strojově přesné bicí a precizní kytarová práce společně s intenzivním vokálem dominují výrazné nahrávce. Devítka skladeb končí rozvernou crossoverkou My pig – my prejt, která má v sobě funky jazzové prvky, opět špičkové kytarové sólo s parádní gradací a další experimenty s hlasem. Lukášův text jen tak nedostanete z hlavy! Hlavně v závěru, kde ho doplňují jen bicí. Melodické kytarové riffy pak dokonají perfektně promyšlený track!

Celá deska byla evidentně výsledkem plnohodnotné spolupráce všech členů, kteří si nesporně museli ve studiu svou kreativitou vyloženě sednout. Od začátku do konce totiž šlape jako úderné rockové divadlo, kterého se díky pestré žánrovosti i (ne)skryté rebelie prostě nechcete nabažit.

F.A. KING s úspěšnou deskou objeli v následujících /i covidových/ letech množství festivalů, tradičním hostem byli například na dokském Zadarmofestu či na rockových festivalech pořádaných na Vodním hradě v České Lípě. Do Mimoně se čtveřice Petr Hozák – bicí, Lukáš Šefr – zpěv, Milan Martínek – kytara, Vláďa Beran – baskytara, nyní symbolicky vrátí po více než 4 letech, kdy v DK Ralsko vystoupili jako našlapaná předkapela před ambiciózním (ale dnes již neexistujícím) projektem E.R.A.

A co dále – akustika nebo nářez? Hlavně hudební rodina!

Když jsem v půli listopadu letošního roku na webu spatřil informaci o nadcházejícím akustickém koncertu F.A. KING spojeného s křtem, nevěřil jsem vlastním očím. Že by druhá deska byla čistě akustická? „Ne, ne, to vůbec ne“, zareagoval rychle Lukáš a dodal „Je to pouze speciální akusticky pojatý koncert, po kterém bude následovat regulérní druhá deska!“ Marťas se poté na facebookovém videu obšírně rozhovořil o tom, že kapela dlouho nehrála v neelektrickém pojetí a že chtěla zkusit něco jiného: „S kluky dřeme, co to jde, a všichni vědí, že s našimi placatými kytarami dokážeme udělat pěkný bordel, jenže když je ten předvánoční čas a doba je docela krutá, řekli jsme si, že uděláme něco jemného, zahrajeme naše songy akusticky. Pro nás je to obrovská výzva, protože jsme leta na španěly nesáhli. Nicméně přišel čas, kdy se potřebujeme vyjádřit trochu jinak. Stáhneme volume doleva a ukážeme tu druhou část Fakáčů“.

K unikátnímu provedení crossoverových skladeb v akustickém duchu dodává své i Pejsy: „Vymyslel jsem koncept jiného koncertu, takové to předvánoční MTV Unplugged v podání skvělé kapely Checkpoint a našich kamarádů z Prahy, kteří zařídí, že i kdyby ten náš set byl průser, tak toto bude stát za to. Jsem rád, že tam s námi budou i kluci z Děčína A New Chapter, kteří se s námi objevují na pódiu už pěknou řádku let a co na tom všem mám rád? Že se umí kapely kamarádit, pomáhat si, podporovat, povzbuzovat a nic si nezávidět či být jakkoliv jinak v nějakém konkurenčním boji. Tomu se pak říká ta "hudební rodina".A ještě nadšeně dále uvádí: Bude to opravdu jiný koncert. Budeme blízko publiku, protože podium postavíme mezi lidmi na parketu, nebudou chybět světla jak hovado od Alberta Arnsteina z CL Sound a taky skvělý zvuk od bigbandového mistra zvuku Michala Jursíka. Těšte se na audiovizuální zážitek plný stand-up comedy vstupů, lidových písní, pohybů parodující tanec a neopakovatelnou atmosféru předvánočního rock-and-rollu!“

Bude nanejvýš zajímavé slyšet úplně nové písně v akustické podobě, a to ještě před vydáním samotné desky, kterou kvarteto nazvalo Až opadá listí z bubu. Nové skladby v elektrickém podání totiž kapela pečlivě tají. I-noviny samozřejmě plánují přinést recenzi nového alba až v Novém roce.

Nyní už nezbývá než dodat, že velkolepá akce F.A.KING akusticky v DK Ralsko se zmíněnými speciálními hosty začne v sobotu 17.12.  od 20hod. Všichni fandové kvalitní a poctivé muziky jsou srdečně zváni!

 

Foto: FCB, Petr Hozák

alt
alt
alt
alt
Nahoru