Dnešní narozeniny ( 3 )

Verze pro tisk |

Třetí pokračování živého téma k narozeninám popř. výročí

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Pokračujeme tady :-)

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Včera oslavil šedesátiny Petr Matoušek, rocker a mánička každým coulem, též Dědek zvaný. V Novém Boru pořádal rockové diskotéky na koupališti a především a zejména byl dvorním novoborským dodavatelem kvalitní hudby místním i přespolním v dobách, kdy se leckomu mohlo o internetu, vypalování a stahování jenom zdát. Jeho CD obchody v Krátké ulici (1997-2001), v českolipské Klášterní (1998-2012) a nejdéle v prvním patře v borském Máji (2001-2017) byly vynikající, chodil jsem tam imrvére a nechci ani počítat, kolik jsem u něj za hudbu utratil peněz... ovšem nikdy jsem nelitoval. Dokázal sehnat i nemožné a hlavně za skvělé ceny. A dokáže to pořád, i když už funguje pouze jako e-shop.

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Šedesát je dnes Michaelu Foxovi (Marty McFly z Návratu do budoucnosti).
Pětasedmdesát Ivaně Pavlové (Hanka ze Starců na chmelu).

"Když večer prací zmožen uléhám na tvé lože..." - "Cože?!"

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Včera měl narozeniny doktor Alzheimer a zase si na něj nikdo nevzpomněl .

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

A dnes má 75. narozeniny Noddy Holder, majitel skvělého ječáku, který uplatnil nejvíc ve skupině Slade. Když pak "Ejsíčkům" v roce 1980 zemřel zpěvák Bon Scott, uvažovali bratia Youngovci, že by oslovili právě Noddyho.

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Hmmm ... Noddy Holder a Slade ... to byla muzika. Stručně a jasně!

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Dnes je tomu 79 let, co v Praze bojovali s přesilou SS a gestupida výsadkáři ukrytí v kostele sv. Cyrila a Metoděje.
Dnes je tomu 79 let, co se v Liverpoolu narodil Paul McCartney. Jakákoli další slova jsou zbytečná.
A pětapadesátiny dnes slaví Lou Fanánek Hagen, na začátku 90. let textař par excellence, od poloviny téže dekády až dosud už bohužel dosti rozmělněný s velmi příležitostnými záblesky někdejší kvality.

Nahoru

Dnešní narozeniny - VK 80

Éra Václava Klause pohledem amatérského šachisty

Václav Klaus byl ze všech hráčů nejlépe teoreticky připraven na kapitalismus, a proto brilantně zvládl zahájení, v němž jasně předčil své soupeře. Mezi nesamostatnými občany, kteří si nevěděli rady s čerstvě nabytou svobodou, působil jako zjevení hlásáním zásad, že je třeba vzít zodpovědnost za svůj osud do vlastních rukou a pilně pracovat na rozvinutí individuálních schopností. Sršel optimismem a imponující sebedůvěrou, díky níž získal na svoji stranu široké vrstvy obyvatelstva. I jeho zásluhou si šachista troufnul pustit se do podnikání, za což mu je dodnes vděčen.

V bouřlivé a na překvapivé zvraty bohaté střední hře dokonale zaskočil své politické soupeře nevšední kombinací, jež vešla do dějin pod názvem Opoziční smlouva. K hvězdným okamžikům této fáze partie patřilo podání pro naši budoucnost klíčové přihlášky do Evropské unie a podpis průlomové Česko – německé deklarace. V době tzv. technologické bubliny na přelomu tisíciletí byl jedním z mála, kdo si zachovali zdravý rozum, tvrdíce, že neexistuje žádná nová ekonomika s trvalým růstem akcií. Šachista mu uvěřil a díky tomu se vyvaroval chybné investice.

Při přechodu do koncovky se zvolením do nejvyšší státní funkce dočkal vyvrcholení celoživotní kariéry. Nevelké prezidentské pravomoci však neposkytují tak činorodé osobnosti dostatek prostoru k aktivnímu ovlivňování společenských dějů. Šachista s rozpaky sledoval, jak se z vysoce tvůrčího génia postupně stával obstrukčník, vyžívající se v házení klacků pod nohy vládám a v dělání naschválů Evropské unii. Šachista se neztotožnil s jeho zavilým euroskepticismem, nechápal ani neustálé vymezování se proti jeho předchůdci, jímž rozděloval společnost, místo, aby ji spojoval. Bylo by však nespravedlivé zveličovat tyto nikoliv klíčové jednotlivosti. Václav Klaus zvládal bravurně prezidentskou agendu a v obtížných situacích obstál se ctí. Vše nasvědčovalo tomu, že do historie vejde jako mimořádně úspěšný politik. V samém závěru partie se však nesprávně koncipovanou amnestií dopustil nepochopitelné hrubé chyby. Šachisté vědí nejlépe, že chyby v koncovce většinou, bohužel, už nelze napravit.

Pro objektivní zhodnocení prezidentského období Václava Klause je nezbytný časový odstup, mj. i proto, aby bylo možné srovnání s tím, jak si bude počínat jeho nástupce. Je možné, že historie nebude amnestii posuzovat tak nesmiřitelně, jako většina současníků. Též je možné a u nezdolného Václava Klause dokonce pravděpodobné, že partie ještě neskončila. Vynoří se gigant polistopadové éry po čase na nějakém významném politickém postu? Kdo ví...

Zdroj: https://otakarvalek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=325971. Publikováno v r. 2013.

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Dnes se dožívá 79 let Sir James Paul McCartney. Tak vše nejlepší Brouku.

Nahoru

VLADISLAV VANČURA

VLADISLAV VANČURA

Vladislav Vančura (23. června 1891 Háj ve Slezsku – 1. června 1942 Praha), původním povoláním lékař, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů, publicista, dramatik, filmový scénárista a režisér, národní umělec (1946 in memoriam).

Byl velmi hrdý a nepoddajný, takže jeho studijní výsledky nebyly příliš dobré, studoval na několika různých školách. Původně chtěl být malířem, na vysoké škole studoval nejdříve práva, po prvním semestru přestoupil na medicínu. Po studiích společně s manželkou Ludmilou pracoval jako lékař na Zbraslavi. Později se však začal věnovat výlučně literatuře, díky svým literárním dílům si vydobyl místo velikána meziválečné prózy. Byl členem a prvním předsedou seskupení českých avantgardních umělců Devětsil.

Jeho dílo je velice charakteristické osobitým lyrismem, péčí o jazykovou a stylovou stránku díla, specifickým jazykem a slohem. Z bohaté Vančurovy tvorby jmenujme alespoň: Luk královny Dorotky, Pekař Jan Marhoul, Pole orná a válečná, Rozmarné léto, Poslední soud, Markéta Lazarová, Konec starých časů, Tři řeky, Útěk do Budína, Učitel a žák, Nemocná dívka, Josefína, Alchymista, Kubula a Kuba Kubikula a nedokončené Obrazy z dějin národa českého.

Vladislav Vančura byl náruživým milovníkem filmů, stal se prvním předsedou České filmové společnosti. Jako scénárista a režisér se podílel na filmech: Před maturitou, Na sluneční straně, Marijka nevěrnice, Naši furianti, Láska a lidé. Na náměty jeho děl čeští režiséři v letech 1953 až 2002 natočili osm filmů.

Za okupace byl Vladislav Vančura velmi aktivní v odboji, mj. stál v čele Národně revolučního výboru inteligence. Pro svůj vliv a antifašistickou činnost byl 1. června 1942 popraven na Kobyliské střelnici v Praze. Smrt předního českého spisovatele přinesla to, co od ní nacisté očekávali. Ve společnosti vyvolala strach, že svým životem si nemůže být jistý nikdo.

MUDr. Ludmila Vančurová napsala vzpomínkovou knihu "Dvacet šest krásných let" (1967), popsala v ní společný život s manželem Vladislavem od seznámení až po jeho zatčení a smrt.

* Věci lásky jsou věci života. Po čase zimním přichází jaro,
po beznaději vzniká naděje, po hrůzách noci zasvítává den.
* Ať se tomu bráníme či nikoliv, nemůžeme vidět
přítomnost jinak, než na pozadí něčeho, co ji předchází.
* Civilizace je jen nástroj, lidé jsou vše.
* Člověk, který se neohlíží, nevzbudí pozornost.
* Chci žít, chci vidět, jak se střídá deštivé počasí
se slunečnými dny, chci vidět, jak sílí kmeny stromů.
* I láska je méně než život.
* Jsme rozlišeni přízvukem svých zájmů, svých věr
a svých názorů, ale žádná různost nemůže zastřít
základní potřebu nás všech, potřebu svobody a vývoje.
* Smrt není strašná.
* Tak do práce, brachu, člověk si musí svobodu zasloužit.
Musí pro ni něco udělat a musí být odhodlaný, že třeba
umře, rozumíš? Nevídáno, nějaká ta kapka krve patří už k věci.
* Země bez stromů je chudá země…
* Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastný.

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )

Tu vzpomínkovou knihu mám někde doma, koupila jsem si ji za studií v antíku. Z Pekaře Jana Marhoula jsem měla na gymplu referát a Rozmarné léto tištěné i filmové snad připomínat netřeba. Kubula patří do základní výbavy dětské literatury. Záměrně ale nezmiňuji Markétu Lazarovou. Kongeniální Vláčilovo filmové ztvárnění je klenot,zavěšený ve Všehomíru,který nemá srovnánía ktrý bude zářit navěky.
Přeji pěkné dny nejen s knihami!

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 ) Terezie Kaslová

Dnes se dožívá 66ti let vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová. Dostala alespoň malý dárek od Nejvyššího soudu..
Z tisku:
„Doufám a věřím, že se konečně po několika dlouhých letech dočkám alespoň částečné omluvy za výroky o neexistujícím článku Hitler je gentleman,“ řekla agentuře ČTK s tím, že celé rozhodnutí soudu si ještě nestihla prostudovat. „Těší mě alespoň, že když soud zamítl mé dovolání, dal mi za pravdu v tom, že posouzení charakteru člověka nenáleží justici, ale historikům, a ti se vyjádřili zcela jednoznačně a nezpochybnitelně o charakteru Ferdinanda Peroutky, takže to je pro mě radost alespoň v tomto ohledu,“ dodala.

Její advokát František Vyskočil uvedl, že stát si mohl „ušetřit značné náklady spojené se zastupováním prezidenta“, pokud by se Miloš Zeman omluvil hned v roce 2015. Uvedl, že on a Terezie Kaslová nevnímají jako hlavního viníka Českou republiku, ale Miloše Zemana, který je v pozici vedlejšího účastníka sporu.

Pěkný den!

Nahoru

Re: Dnešní narozeniny ( 3 )Marta Kubišová

Dnes, 1. listopadu se dožívá 79. let statečný člověk,kterému bylo komunisty,jako mnoha dalším, velmi ublíženo. Marta Kubišová na rozdíl od většiny umělecké komunity po nástupu normalizace neohnula svůj hřbet, a proto byla odejita a odsouzena k tomu,aby na ni lidé zapomněli, což se naštěstí nestalo. Zpěvačka se temným, krásným a neobvyklým hlasem nesměla 20 let zpívat a živila se jako řadová úřednice. Nepatří k těm českým umělcům,kteří byli vyznamenáváni za totality nebo se vinuli k předlistopadovým prezidentům ,byli vyznamenávání kdysi i nyní. Hlavně hodně zdraví a ještě dlouhá léta paní Marto!

Nahoru