Eurovolby 2019

Verze pro tisk |

Nedělám si iluze: v průběhu 15 let volilo v ČR do Europarlamentu (dál už EP) 28,3, 28,2 a v roce 2014 dokonce jen 18,2 % zapsaných voličů. Letos půjde o hodně, dá se čekat účast mezi 1/4 a 1/3. Tohle téma je tedy určeno třetině, které není budoucnost Evropy lhostejná.

O kandidátkách je dnes předčasné meditovat, protože nejsou definitivní. Ministerstvo vnitra rozhodne o registraci do 48 dnů před volbami, takže ještě může vyškrtnout některé zmatkaře nebo zrušit i celé kandidátky, které nedodrží zákon.

Zatím je vhodnější oživit si složení a pravomoci hlavních institucí, tj. Evropské rady (hlav států), Rad EU (pro jednání rezortních ministrů), Evropského parlamentu a Evropské komise ("naši" komisařku jistě znáte) třeba tady -
https://www.reflex.cz/organy-eu-komise-parlament-rada
nebo tady -
https://www.betarena.cz/rubriky/sportovni-clanky/volby-do-europarlamentu-2019-volime-ceske-europoslance_3307.html
- kde jsou i tabulky dosavadního složení EP.

Téma budu průběžně doplňovat až do voleb 24. a 25. května. JT

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Eurovolby 2019 - seznamy voličů v NB

V souladu s končící lhůtou možnosti občanů Evropské unie podat žádost o zápis do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu (dále jen „EP“) nebo o přenesení údajů z dodatku stálého seznamu voličů do seznamu voličů pro volby do EP a možnosti ověřit si, zda je občan ČR zapsán v seznamu voličů pro volby do EP, bude dne 14. 4. 2019 otevřeno pracoviště evidence obyvatel správního odboru MěÚ Nový Bor od 8:00 do 16:00 hodin, a to pouze pro účely voleb.
Pracoviště evidence obyvatel se nachází v budově „B“ ul. B. Egermanna 1001, I. patro, č. dveří 207. Po příchodu do budovy volejte z telefonu vedle vchodových dveří linku 320 nebo 330.
Ing. Miluše Rychtářová, vedoucí správního odboru MěÚ Nový Bor

https://www.novy-bor.cz/volby-do-evropskeho-parlamentu-seznamy-volicu/d-5525

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - MV ČR: registrace 39 kandidátek

1 kandidátní listina odmítnuta, 5 kandidátů vyškrtnuto.
Kandiduje celkem 39 stran a hnutí, u většiny je to vyhozených 19.000.- za příspěvek na volební náklady.
Volební čísla bude komise teprve losovat, pak lze taky očekávat zveřejnění úplných seznamů kandidátů.

https://www.mvcr.cz/clanek/rozhodnuti-o-registraci-kandidatnich-listin-o-odmitnuti-kandidatni-listiny-a-o-skrtnuti-kandidatu-na-kandidatni-listine-pro-volby-do-evropskeho-parlamentu.aspx

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-eurovolbach-se-v-cr-utka-39-uskupeni-jedno-bylo-vyrazeno/1741448

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Oficiální informace ministerstva o registraci, vylosovaných volebních číslech aj.:

https://www.mvcr.cz/clanek/volby-volby-do-evropskeho-parlamentu.aspx

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - kandidátní listiny

Statistický úřad zveřejnil kandidátní listiny:
https://volby.cz/pls/ep2019/ep211?xjazyk=CZ&xv=1&xt=2

Nejspíš si prohlédnete aspoň volební strany, které už zastoupení v EP mají:
č.5 ODS - 2 poslanci,
7 ČSSD - 4,
9 KSČM - 3,
25 Svobodní+RČ - 1,
26 TOP+STAN - 4,
30 ANO 2011 - 4,
39 KDU-ČSL - 3.

Pravděpodobně letos přibudou 27 Piráti (a bohužel i 28 SPD?) na úkor některé z nich.
Má šanci ještě někdo další? 16 Vědci, 24 Hlas nebo 37 ESO?

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - pár čísel

Volební strana musí k získání mandátu překročit hranici 5 %. Stejná hranice platí i pro případné koalice.
Celá ČR tvoří jediný obvod, každá strana podala jedinou kandidátku pro celou republiku.
Na kandidátce může být nejvýš 28 jmen = 21 mandátů pro ČR + nejvýš 1/3 navíc. (Existují ale i kandidátky s 5, 3, dokonce i s jediným jménem!)

Volič "vloží do úřední obálky 1 hlasovací lístek. Na hlasovacím lístku může přitom zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u 2 kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Jiné úpravy hlasovacího lístku nemají na jeho posuzování vliv."

Pokud volební strana dosáhne aspoň 1 % hlasů, dostane od státu příspěvek 30.- za každý hlas. Při účasti kolem 20 % by k tomu stačilo získat necelých 17 tisíc voličů.

https://www.euro.cz/politika/volby-do-evropskeho-parlamentu-2019-termin-1447803?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - už to začíná

KSČM, ČSSD, ODS a další:
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cesko-dnes-cekaji-demonstrace-predvolebni-kampan-i-majales/1751195
nebo
https://www.spd.cz/novinky/4695-radek-rozvoral-rev-europavianu-do-statni-hymny-na-vaclavaku-dokazuje-jejich-idiotismus
a
https://forum24.cz/stovky-lidi-si-na-demonstraci-okamura-privezl-sam-autobusy-jely-z-cele-republiky/
nebo
https://www.top09.cz/co-delame/tiskove-zpravy/spojenci-pro-evropu-odhalili-spolecny-program-a-kampan-pro-evropske-volby-25795.html

PS: poučné čtení -
https://forum24.cz/porovnani-volebnich-pruzkumu-podle-stem-maji-extremiste-s-babisem-ustavni-vetsinu-u-medianu-ne/
"... Na těchto příkladech vidíme, že se průzkumům v naší zemi přisuzuje zcela nepatřičný význam. Zejména výsledky agentury STEM je třeba brát s rezervou. Známý český podnikatel a investor v oblasti informačních technologií Jiří Hlavenka na svém veřejném profilu publikoval názor, že STEM se svými výsledky podivně čaruje a jeho metodika je netransparentní. Agentura k reálně zjištěné podpoře stran rozpočítává podle nejasného klíče hlasy nerozhodnutých voličů a voličů stran, jež by se do sněmovny nedostaly. Reálně zjištěná podpora hnutí ANO je totiž jen 24 procent voličů! Volební model ji pak ale přisoudí 34 procent, tedy o deset procent více."

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 za dva týdny!

V některých místech už měli sady 39 kandidátek ve schránkách, např. v Litoměřicích. Já na ně nečekám.
Spojenci pro Evropu (číslo 26) jsou dobrý příklad koaliční spolupráce: STAN + TOP 09 + Zelení + LES + dalších 13 regionálních uskupení, mezi nimi Starostové pro LK. (STAN a TOP 09 společně už před 5 lety získaly 4 euromandáty.)

https://spojenciproevropu.cz/
Tady je seznam Spojenců, profily kandidátů, pelíškovské video (pro někoho kontroverzní, protože v něm Ovčáčkův dvojník dostane holí) a úvodní odstavce programu (lze rozbalit):
"Česká republika je nezpochybnitelně hodnotově, kulturně, historicky a ekonomicky ukotvena v Evropské unii. Vážíme si stabilního geopolitického prostoru, který se dokázal vypořádat s řadou krizí, které v minulosti končily válečnými konflikty. Cítíme zodpovědnost za to, že tato hodnota bude i nadále zachována.
Reagujeme na bezprecedentní rizika a změny. Prokázali jsme, že se jako Unie dokážeme semknout a postavit se tváří v tvář napadení Ukrajiny Ruskou federací. Stabilitou EU neotřásl ani tolik diskutovaný BREXIT, který do jisté míry připomněl členům Unie hodnotu členství v EU. Věříme, že společně dokážeme čelit i novým hrozbám, jako je hybridní a dezinformační válka či zhoršování životního prostředí a změny klimatu.
Není náhoda, že ve většině členských zemí EU podpora občanů evropskému projektu stoupá. Je nepochybné, že Evropa v současnosti prožívá ve svých dějinách naprosto výjimečné období míru a prosperity.
Starostové a nezávislí (STAN) a TOP 09 a podporující strany a hnutí se plně hlásí k hodnotám demokracie, právního státu, základních práv, myšlenkové otevřenosti, svobody projevu včetně svobody médií, humanistické etiky a zásady rovnosti mužů, žen a příležitostí. Chceme přispět k tomu, aby Česká republika měla ve světě zajištěné důstojné a respektované místo. Jen pevná opora v euro-atlantickém spojenectví zajistí mírovou a svobodnou budoucnost naší země. Chceme nést svůj podíl na zajištění pevnosti tohoto spojenectví a našeho ukotvení v něm.
Někteří naši vrcholní politici bohužel svými slovy nebo činy poškozují obraz naší země v EU. Někdy to může znamenat i snížení či ztrátu vlivu na rozhodování v EU. Chceme, aby naše země byla v Evropě opět vnímána jako důvěryhodný a seriózní partner. Nabízíme občanům volbu pravicového proevropského programu a kandidátů s nezpochybnitelnou odborností."

Souhlasíte?

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - naši europoslanci

"...teď vstoupili do posledního roku svého pětiletého volebního období (článek je z loňského června) a na konci května je podle výsledku voleb do europarlamentu nahradí politici jiní. A nebo nenahradí. Je totiž možné, že s nimi budou voliči spokojení a mandát jim na dalších pět let prodlouží.

Objektivně zhodnotit jejich práci je takřka nemožný úkol. Dá se však říct, že čeští europoslanci jsou v Bruselu jedni z nejaktivnějších. Podle projektu MEP ranking, který činnost europoslanců dlouhodobě zkoumá, se totiž takřka ve všech sledovaných aktivitách pohybují vysoko nad evropským průměrem. Někteří z nich patří, alespoň z pohledu statistiky, dokonce mezi ty úplně nejlepší.

Na kompletní výsledky se můžete podívat v tabulce na tomto odkazu, kde si můžete jednotlivé europoslance seřadit podle jednotlivých parametrů." (tj. počet návrhů na usnesení, zpráv, stanovisek, účast na hlasování atd.)

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/europoslanci-hodnoceni-evropska-unie-evropsky-parlament-referendum-o-vstupu-do-eu.A180601_152952_domaci_hell

BTW: Článek zmiňuje jen pár osobností, na prvním místě z ANO (pochopitelně:). Ale Pavel Telička už letos kandiduje za jiný subjekt. A zmíněná tabulka uvádí všech 21 - doporučuju.

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - (duplicita?)

x

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - zbývá 9 dnů

Při založení tématu jsem fakt nečekal, že to bude jen můj článek na pokračování.

Z únorové projekce vyplývá, že nejsilnější frakcí bude i po volbách Skupina Evropské lidové strany (EPP) se 183 mandáty, z nichž 29 by mělo připadnout německé CDU/CSU.
EPP, jejíž součástí jsou čeští lidovci a TOP 09, má nyní 219 poslanců (7 našich).

Víte, kterou frakci posílí "vaši" europoslanci?
https://www.euroskop.cz/9254/sekce/politicke-skupiny-v-ep/

Kolega Sejrošky, kryptobaron Capoušek, řekl Deníku N: "Tradiční strany zklamaly. My jsme první, kdo neříká, že spasí svět. My říkáme, že tam jdeme, protože si chceme vydělat nějaké peníze. ... Když budeme zvoleni, postavíme si z náhrad bazén u baráku, když to není trestné."
Ve studentských volbách nanečisto vybojovala Sejroška a spol. (ANO, vytrollíme europarlament) třetí místo. Někteří studenti je prý volili z recese, nebo jen proto, aby naštvali učitelky.

V reálných volbách propadne naprostá většina kandidátek, budou to zahozené hlasy. Z nich před 5 lety - kromě zvolených stran - dosáhly na finanční příspěvek za překročení hranice 1 % jen čtyři: Strana zdravého rozumu (1,63 %), Okamurův Úsvit (3,12 %), Zelení (3,77 %) a Piráti (4,78 %).

Nahoru

Eurovolby 2019 & JT a další

Vážený pane Tichý!

Vím a nepochybuji, nejenom já (širší rodina také) a navíc již dlouho, že jste slušný a upřímný člověk. Občasná názorová neshoda to jistě (snad) nevylučuje :) Pro milovníky konspirace (také mám občas ráda) sděluji, že shoda jmen je vskutku pouze nahodilá!

Píšete mj.: při založení tématu jsem fakt nečekal, že to bude jen můj článek na pokračování. Skutečně nečekal? Naprosto Vás nepodceňuji, přinejmenším jste tušil, ale spíše věděl, že to tak bude. Důvodů je určitě více. Primárně I-N. Čtenost - zájem (logicky, medium je naprosto nemoderní, strnulé) mizivé hodnoty, natož reakce. Doby, kdy jste Vy sám nestíhal desítky reakcí na různé příspěvky, jsou vzdálené jako živé koncerty Beatles :)

K meritu věci. Naše rodina je nejenom odpovědná, ale hlavně ctí možnost (svobodu) hlasovat. Nikdo nemá stranický befel, dokonce ani rodinný, to nevylučuje vzájemnou polemiku, argumentaci... Pominu volební prezentace těch či oněch kandidujících subjektů - mnohdy ubohé, nedůstojné. lživé, někdy až na hraně trestního stíhání. Od toho (posoudit, reagovat, stíhat) jsou asi jiní...

V naší republice, takřka 30 let po "změně", je již zase vše možné! Korupce, podvody, zneužívání funkcí, dokonce prasárny (cituji tzv. ústavní činitele). Co není dovoleno úředníkovi nejmenší obce, smí agent premiér! Co bychom Vy a já vzájemně považovali za nejenom nedůstojné, ale spíše za neomluvitelné jedovaté sliny, každý týden v pořadu svého dvorního šaška JS prezentuje tzv. "pan prezident všech občanů"!

Závěrem: volby do EU určitě nějak dopadnou! Možno očekávat, že nepříliš radostně! Slunce bude svítit dále, stejně tak Měsíc. Vzájemně, tak či onak, si zachovejme vzájemnou slušnost, úctu a toleranci! Bude nám to třeba...

S úctou všem čtenářům I-N!

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - shrnutí

Díky za příspěvek, ale skutečně nečekal; v okrese bylo před 5 lety 11 543 platných hlasů, z nich přinejmenším stovky, spíš nějaká tisícovka, i-noviny čte. Letos bude účast vyšší, možná dvojnásobná. Už za týden to budeme vědět, tak nakonec ještě stručné shrnutí:

Vybíráme 1 lístek do úřední obálky, kroužkujeme nejvýš 2 pořadová čísla.

Předvolební agitace v televizi se moc nepovedla. Převážně působí jako spolek nesmělých amatérů, na jejichž „myšlenky“ okamžitě zapomenete. Ani vtipný moment bombardování Čapího hnízda účtenkami nemá vlastně logiku: EET nám přece nenadiktoval žádnej Brusel!

Vodítkem voličského výběru může být spíš současné zastoupení v EP (= praktická zkušenost, jak to tam funguje), a pak účast v silné politické skupině (jedinec ani země sama tam neprosadí nic, musí mít další spojence). Z toho pohledu jsou nadějné kandidátky 5, 7, 9, 26, 30 a 39. https://www.euroskop.cz/9254/sekce/politicke-skupiny-v-ep/

Noví europoslanci? Nejspíš z kandidátky 27 – a taky 28, bohužel.
Proevropskou část nabídky oslabuje zbytečná fragmentace: 16, 24 ani 37 se asi do EP nedostanou.

Podobný problém má ale i ta druhá strana, jak popsal politolog Pehe: „... anebo si voliči vyberou jednu ze stran, které jim konvenují spíše tím, jak se proti Unii vymezují. ... vzhledem k celkovému poměru sil na evropské úrovni (nikoliv na té české) se z jejich programu téměř nic neuskuteční. A pokud ano, určitě ne s pomocí příštího europarlamentu.“

Paní jmenovkyně má v předposledním odstavci sice pravdu, ale dokud svobodně volíme, můžeme ovlivnit, co bude dál. Tak zdravý rozum a šťastnou ruku!

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

1. Mám pocit, že Česká televize EU zanedbává. Debaty ve formě, že za všechno může Kalousek, právě nyní, jsou o ničem. Myslím, že debatní pořad s Europoslanci před zasedáním Europarlamentu by nebyla na škodu, než stále přehazovat domácí písek dost prokálený.
2. Debata o vystoupení z jha EU je opravdu zcestná, mimo jiné by to znamenalo i z Schengenu a opět celnice atp.
3. Revize Lisabonské smlouvy - hlasování, ač kvalifikovanou většinou, při opakovaném přehlasování vytváří v přehlasovaných státech jen půdu pro extremisty, kteří celkem úspěšně nacházejí svého nepřítele, proti kterému je nutno bojovat.
4. Určitý návrat ke kořenům ve formě EHS by nebyl na škodu. EHS bylo daleko dynamičtější v růstu ekonomiky, než celá EU

Tedy takhle se mi zúžila nabídka do voleb s tím, že ti politici, kteří lžou v ČR, budou to dělat i v Bruselu. A ostudy už asi bylo dost.

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Předně k "mému alter ego" :) Pane Tichý, naprosto nepochybuji, že aktivně volíte, stejně tak my (rodina) jsme aktivními voliči. Zda to bude stačit, to upřímně nevím, netuším... Stran té šťastné ruky. Náš byvší soused svoji ruku za šťastnou považoval, žel do doby než byl obviněn z veřejné nepřístojnosti... :)

Je milé, že dokonce pan doktor Tejnora odhlédl od svých pacošů a zapojil se! Stran ČT se však neshodneme. Naopak je obdivuhodné kolik času v různých formátech ČT volbám do EU jako jediné obdobné médium věnuje. Chápu, že pan doktor nemusí mít tolik času, aby korektně monitoroval. V posledních dnech debatám ve stylu (jak pan doktor píše), že za vše může Kalousek, vévodí hlavně korupční a populistické subjekty typu ANO 2011 (zprzněné s KSČM a Okamurou) - viz pan oligarcha Faltýnek v nedělním ČT 24 (Moravec). Nicméně i to je top vedle zvratků tzv. "budoucího prezidenta" Soukupa na neméně přiblblé TV Barrandov. Pravda, milované TV neméně chorého pana Miloše I. Spíše je smutné, kolik občanů ČR toto vše "žere", bez výčitek, beze studu, beze elementární snahy o soudnost...

Předchozím odstavcem nikterak nezpochybňuji myšlenky (názory) pana doktora Tejnory, naopak souhlasím, respektive souhlasíme (rodina se ozývá)... :) Neodpustím si poznámku a současně dodatek, že v České Lípě aktuálně vládne to zvláštní, shora citované hnutí (pravda, za významné podpory jiného subjektu), což by s ohledem na specifika komunální politiky nemusel být problém (máme zkušenosti), ale s ohledem na onu elementární slušnost ano, pokud se zdejší reprezentanti (nejenom paní starostka Volfová - pan Bárta třeba najde odvahu se zeptat) nedemokratického hnutí jednoho muže nedokážou veřejně distancovat od svého guru, dle platných zákonů stbáka atd.atd., kterého naopak (zbaběle, vypočítavě) adorují! Pravda, jde o jejich morální problém, zvrácenou morální integritu...

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - dvě poznámky

Ještě jednou jsem přetrpěl sérii volebních spotů v ČT, žádné překvapení. Ani jediná ze stran se neobtěžovala vytvořit druhou (natož třetí) verzi, nápady rychle došly :(

Kateřina Šafaříková v dnešním Respektu přehledně shrnula, kterou frakci EP volič posílí zvolenou stranou. U většiny našich parlamentních stran je to jasné, s třemi výjimkami:
Piráti se rozhodnou až podle výsledku voleb. Jediný evropský pirát dnes totiž sedí ve frakci Zelených.
ODS si prý "dovede představit" spolupráci s Orbánem? Jejich dosavadní frakce (s Poláky Kaczynského) totiž přijde o dočasné britské europoslance a moc toho neprosadí...
ANO odmítá o "předvolebních spekulacích" debatovat. Možná proto, že někteří vlivní europoslanci považují ANO za "protievropské populisty" a do party je už nechtějí.
Budou naši milí voliči vědět, koho a proč vlastně do EP volí?

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Jene, ptáte se naprosto správně: Budou naši milí voliči vědět, koho a proč vlastně do EP volí?
Volební spoty v ČT: sám víte, že to s ČT, vyjma zákonné povinnosti zveřejňovat, nesouvisí. Bláboly volebních subjektů jdou mimo ČT, ta je v tom vskutku nevině a povinně...
Upřímně: my to nesledujeme, máme dost svých povinnosti a hlupáky negujeme...
Frakce EU - asi jako v ČR, i nemožné je možné, hodí-li se to...
Jinak - asi na diskusi nikoliv zde. Vašimi slovy (nadějí) - třeba se zadaří...

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Tak jsem včera dostal obálku a hledal někoho z okresu. Asi nepřekvapilo, že jsem našel jednoho ze známého čtyřlístku místních pánů "Odpůrců". Na kandidátce Aliance národních sil. Kdo se zajímá o naši ultrascénu asi jména taky nepřekvapí.
Aliance národních sil známá především v rudohnědých luzích a hájích Také nepřekvapuje. Více
https://demokratikon.cz/2019/03/ctrnact-tisic-daru-ze-spolkoveho-uctu-a-na-stole-je-kandidatka-jiriho-cernohorskeho-do-europarlamentu/
Ještě bych zapomněl, z Mimoně je tam taky
Miroslav Starý, 73 let, šéfredaktor SEVEROČESKÉ PRAVDY. Nevíte, kolik má ta redakce členů?

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - Pravidla ČT

https://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/volebni-vysilani/

Jsou tam podrobná Pravidla předvolebního a volebního vysílání ČT v souvislosti s volbami do EP, plus Notářský zápis o losování pořadí bezplatně poskytnutých vysílacích časů pro kandidující strany, hnutí a koalice (dnes ještě 3x, zítra naposled 2x - viz zápis).

Doporučuju k prolistování hlavně kritikům veřejnoprávních médií. Ctihodného barrandovského šaška JS by nic podobného vůbec nenapadlo definovat, natož dodržovat.

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Pane Jiří, takřka bych vsadila na to, že redakce Severočeské pravdy má nejméně jednoho člena a nejvíce jednoho člena, tedy pana šéfredaktora. V dnešní době žádný problém. Založit (například) internetové médium je určitě zcela jednoduché a jmenovat se šéfredaktorem ještě jednodušší... Takových šéfredaktorů po zemi české pobíhá hafo, stejně tak generálních ředitelů aj. Slyšela jsem, že v jedné nejmenované republice je dokonce v jednom nepříliš úspěšném médiu generální ředitel, který je současně multi moderátorem všech pořadů a nejznámějším šaškem...

S seznamech jsme také hledali. Česká Lípa "boduje", na kandidátce "Strana soukromníků České republiky a NEZÁVISLÍ s podporou Občanské demokratické aliance a profesních společenstev" je jako osmička bývalá starostka Mgr. Hana Moudrá :)

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Pevně etablovanou stranou z druhé části názorového spektra představuje strana č. 28, která má , jak napsal p. Tichý potenciál se do EP dostat a jak dodal p. Tichý - bohužel .
Tu volím já a napíšu proč. Strana má svou linii, má už svou historii, své tváře, své názory a konkrétní program , se kterým se řada Čechů ztotožńuje. Je jednoznačné, když říkají ano ,znamená to ano, když říkají ne , je to nezpochybnitelné ne . Dokonce má SPD své ukotvení mezi podobnými evropskými stranami, což se např o STAN nebo TOP 09 říci nedá. Televizi vůbec nesleduji, takže mé rozhodnutí není ovlivněno nějakými nablblými spoty , které všichni kritizujete ani Barrandovem. Volit SPD je jenom mé rozhodnutí a vůle . Proč to hodím Okamurovi , jsem popsal výše.

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - SPD?

Volební lídr SPD nepůsobí zrovna přesvědčivě, viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ivan_David
V řídících funkcích jako psychiatr ani jako ministr nezazářil, nepůsobí ani jako vlivný opinion maker, zatímco jeho kolegy Cyrila Höschla nebo Radkina Honzáka známe všichni. Navíc do SPD David vstoupil letos v únoru (!) a v debatě se ukázalo, že stranický program moc nezná. Vystřídal ČSSD, Levicovou platformu aj., Novou republiku ministerstvo vnitra monitoruje jako dezinformační server. Proto si ho Okamura s nabídkou všimnul?
Na kandidátce známe už jen trapnou figurku Pepu Nose, jinak nikoho. Jak budou tito reprezentanti ČR v europarlamentu zabrušovat, to je ve hvězdách.

Ano, politologové předpovídají posílení euroskeptiků. Populisti a extrémisti ale nejsou z podstaty věci schopni domluvit se s nikým, takže je dost pravděpodobné, že se na kompromisních návrzích nedomluví ani mezi sebou - a neprosadí vůbec nic... Ví třeba "zahradnik", že německá AfD by chtěla zrušit Benešovy dekrety, nebo že Italové od nás chtěli solidárnost a aktivní pomoc při distribuci uprchlíků?

Ale ani se moc nedivím: "zahradnik" nás občas upozorňuje na dezinformační články Parlamentních listů (které s parlamentem nemají nic společného, i jejich název je dezinformace) a má osobitý vkus: "Kapitán Foldyna je nově zvoleným místopředsedou ČSSD . To je pro mě dobrá zpráva," napsal nedávno.

Znova: bohužel. V Boru mělo SPD 600 voličů a letos jich bude víc. Mezi euroskeptiky fungovali (spíš ale nefungovali) kdysi třeba Bobošíková nebo Mach. Může nám "zahradnik" popsat, co pro republiku v EP zařídili? Svatá prostoto...

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Od KSČ k SPD. KSČM poněkud změkla, tak bývalí skálopevní komunisté sedlají k Okamurovi. Ultras za Ultras. Nakonec obrázek těch voličů Okamury a SPD je jasný, viz Hajlování a hákové kříže. Účastníky akce SPD na Václ. náměstí pečlivě analyzujeme, ….
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/hajlovani-a-hakove-krize-ucastniky-akce-spd-peclive-anylyzujeme-vyvraci-myty-policie-71092
Hezky to vystihuje, tato písnička. Já volím SPD (Stb), já volím KSČ, já kdybych mohl volím NSDAP.
https://www.youtube.com/watch?v=G3I2rH9SAro

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Podívejte se : Reálnou možnost zvolení mají z SPD tak 3 kandidáti. Nemá cenu zmiňovat Pepu Nose. Víte,
oni europoslanci nemůžou pro republiku nic zařídit, to v jednotlivcích není možné. Stačí, když projeví hlasováním v EP zájmy českých občanů .

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Musel bych svůj příspěvek nechat smazat, kdybych upřímně napsal, co si myslím o lidech, kteří volí SPD.

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Hlasování do EP mají přinést rekordní úspěch protiunijně a národně profilovaných stran. V Nizozemsku se už hlasuje. Očekává se silný mandát Geerta Wilderse a podle průzkumů by mohla ještě získat až 15% také umírněnější podobně zaměřená strana - Baudetovo Forum pro demokracii.
V Británii, kde volby také začaly se předpovídá 35% hlasů Straně pro brexit . V Italii to bude Matteo Salvini , ve Francii Národní sdružení Marine Le Penové.
V západním tisku se mluví o "zemětřesení" v EP, které tyto volby přinesou.
Dopručuju všem prohlédnout .

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Jen aby časem zahradník neprohlédl, jako kdysi Němci.

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - opáčko pro "zahradnika"

Ano, politologové sice předpovídají posílení euroskeptiků, ti ale zdaleka nedosáhnou půlku europarlamentu, takže je koalice dvou nebo tří prounijních frakcí hravě převálcuje!
Populisti a extrémisti mimoto nejsou z podstaty věci schopni domluvit se s nikým (ano, ano - ne, ne, viz program SPD), takže je víc než pravděpodobné, že se na kompromisech nedomluví ani mezi sebou, a proto neprosadí vůbec nic.
Ví třeba "zahradnik", že německá AfD by chtěla zrušit Benešovy dekrety, nebo že Italové od nás chtěli solidárnost a aktivní pomoc při distribuci uprchlíků? Atd...

Ostatně soudím, že "zahradnik" tady občas funguje jen jako troll-provokatér: napíše nepravdivé nebo nedoložitelné tvrzení (jakýsi cimrmanovský šrapnel?) - a pak se jen radostně tetelí, jak jsme ho zase vzali vážně...

Navrhuju nebrat! A jít odpovědně volit, jde přece i o budoucnost pro naše děti a vnoučata.

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Pane Tichý, vy jste nějaký amatérský prognostik ?Jak víte,že někdo nedosáhne ani půlku a jiní ho hravě převálcují. Jak víte, že se nedomluví ? Z jaké podstaty věci ? Další odstavec jste mi psal už jednou - včera.
A z čeho soudíte, že to , co napíšu já je nepravdivé nebo nedoložitelné tvrzení oproti tomu, co napíšete vy ?
Má to být proto, že vám to řekli v televizi, zatímco já přemýšlím stále vlastní hlavou. Proto jste zase nejchytřejší.

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Jestlipak pan Zahradník včera shlédl na NOVA2 diskuze lídrů? Ten za SPD- David katastrofa. Neznalosti fungování EU, přistižen při lhaní (opakovaně), občas snad usnul. Nejlepší hláška. Za sucho u nás může EU. Dala kvóty na produkce mléka a teď je málo hnoje. Takže zemědělci málo hnojí a půda nezadrží vodu.

Akorát nedomyslel, jak má ta půda vodu zadržet, když žádná neprší.

Dnes čt24, 20hod. Witovská! Snad tam ten komik bude zase.

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Pan Zahradník nic neshlédl včera , neshlédne dnes ani nikdy jindy neboť televizi nesleduje - ani ji nemá a celý život se bez ní obešel, psal to zde mnohokrát . Těm, co ji sledují přeju dobrou zábavu.

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - co "zahradnik" neviděl

"V předvolební debatě lídrů sněmovních stran, kterou odvysílala ČT, byl nejpřesvědčivějším šéf ODS Petr Fiala. Vystoupení premiéra Babiše budilo údiv. Kromě tradičního neodpovídání na otázky například zakazoval moderátorce, aby vyslovovala jméno Agrofert, byl viditelně nervózní nejen při probírání dotací, ale především v závěru, kdy opět mluvil napůl slovensky a po vzoru Petra Fialy vyzval občany, aby šli k volbám a „ukázali, kdo tady teda má podporu,“ řekl Babiš se zjevnou narážkou na masivní demonstrace proti němu, Zemanovi a Benešové.
Cenu za uzemnění soupeře by v tomto pořadu získal šéf ČSSD Jan Hamáček. Tomio Okamura pronesl, že republiku ohrožují teroristé a jako důkaz uvedl zátarasy na vánočních trzích v Praze, které měly návštěvníky ochránit před případným útokem. Na to Hamáček reagoval takto: „Kdyby se tu objevil nějaký pan Balda, kterému jste vymyli mozek a málem vykolejil dva vlaky. Tak proto jsme je tam dali.” Za to si ministr vnitra vysloužil mohutný potlesk."
https://forum24.cz/v-predvolebni-debate-byl-nejpresvedcivejsi-fiala-neklidny-babis-budil-udiv/
Tady je nejpodstatnější půlhodina:
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2822261-bezpecnost-v-cesku-ohrozuje-migrace-i-hybridni-valka-shodli-se-na-tom-predsedove

PS Milionu chvilek k volbám:
V úterý 28/5 v 18:30 proběhne po celé republice (kromě Prahy) další vlna protestů za nezávislost justice. Evidujeme obrovský zájem. Již nyní se přihlásilo více než 160 obcí!
Citelný zásah však můžeme premiérovi uštědřit ještě dřív. Stačí jít tento pátek či sobotu k Evropským volbám. V roce 2014 šlo volit pouze 1,5 milionu lidí. Tento e-mail dostalo 300 tisíc lidí. To je 20% volebního výsledku. Pokud každý z nás přesvědčí další tři lidi, aby šli volit, budou naše hlasy představovat již asi 50% volebního výsledku. To je obrovský potenciál. Tak pojďme volit, hoďme to tam KOMUKOLIV NORMÁLNÍMU a pošleme k volbám ještě tři další lidi. Právě teď máme skvělou šanci přetavit energii a naději z náměstí v další konkrétní úspěch. Když si milion lidí najde chvilku na volby, bude to na výsledku vidět. Každé procento, které nezíská Vy-víte-kdo se počítá!

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Pan zahradník může sledovat dění i na internetu, to snad ví. No že nesleduje. Z toho vyplývá, že jaksi není často "v obraze".

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - zásadní rozhovor s Jiřím Padevětem

se týká i voleb (a "zahradnika"):

"Dnešní fašisté nebo spíš pseudofašisté, kteří sedí bohužel i v parlamentu, jsou spíš jakousi podnikatelskou stranou podnikající se strachem. Jejich rétorika samozřejmě může někoho podnítit k násilnému činu, jako byl pokus o teroristický útok pana Baldy. Je nutno počítat s tím, že politický extremismus tu vždy byl a vždy bude, a zároveň je nutno tlačit na demokratické politiky, aby tento extremismus veřejně odsuzovali na každém kroku. Demokratická společnost má chránit své slabé, nikoliv na ně ukazovat prstem. A hlasy volající po jakékoliv segregaci, ostrakizaci mají být demokratickou společností označovány jako extrémistické, což se v tuto chvíli děje i neděje.
Když jsem viděl předvolební hesla některých lokálních uskupení především v Ústeckém kraji, tak mi bylo na zvracení. Rétorika byla druhorepubliková, v podstatě možná dokonce protektorátní, a to je zase něco, co by měli okamžitě všichni demokratičtí politici veřejně odsoudit. Je to něco, co by v normální zemi okamžitě odsoudil premiér a prezident republiky."

(Otázka moderátorky: Podle hesel a výkřiků to může vypadat, že nejvyšší koncentrace vlastenců se nachází na shromážděních stran jako SPD…)
"Na to existuje takové hezké české slovo národovectví, které do sebe podle mě krásně zahrnuje všechny odpudivé projevy přepjatého nacionalismu, xenofobie a šovinismu. Za svůj život jsem nezažil dobu, kterou zažívám teď. To znamená dobu, kdy se tolik všemožných fašistů, pseudofašistů a xenofobů označuje za vlastence. Slovo vlastenec, které mělo obrovský význam právě za protektorátu. Za komunismu moc ne, to jsme byli proletářsky internacionální všichni… A dneska velmi často si toto slovo berou do úst lidé, kteří žádní vlastenci nejsou a nikdy nebudou. Dokonce si myslím, že člověk, který opravdu něco dělá pro svoji vlast, o sobě nikdy sám neřekne, že je vlastenec. Naopak počká, až to o něm řeknou ostatní. Vlastenectví není nenávist k jiným."

http://www.romea.cz/cz/romano-vodi/jiri-padevet-vlastenectvi-neni-nenavist-k-jinym

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Pan Tichý má rád televizi , pan Zahradník ji k životu nepotřebuje a ty senzační programy jako debaty už vůbec ne . Ale mám radost, že vy jste u televizní obrazovky tak spokojenej , zvláště když jsou vaši favorité chytřejší.To pak je nejlepší zábava, že ?
Pan Zahradník opravdu sleduje dění na internetu - výběrově , nebo i v rádiu. Děkuji pane Tichý za vaši starost o to, abych četl jedině to správné, co mi neustále podstrkujete. Máte to marný, to neberu .

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Norbert Wiener, zakladatel kybernetiky: "Aktivně žít znamená žít s přiměřenými informacemi."

Jako volič jsem samozřejmě sledoval debatu lídrů na ČT a dnes v poledne taky v rozhlase. Ale například jsem si pečlivě prolistoval i Okamurův plátek "Na vlastní oči" (číst se ty nesmysly nedají :o), abych věděl, proč s. Konečná chce podat na SPD žalobu.

A vám by zas neškodilo zamyslet se nad argumenty BIS a řady úctyhodných politologů a komentátorů - ti všichni se kupodivu shodují a vůbec není proč jim to vyvracet. Chudák pan Balda je drastickej příklad prosťáčka, kterej vzal Okamuru doslova...

Ostatně soudím, že nejlakoničtěji to popsal včera ráno kolega Bárta.

BTW: Podle seriózních odhadů (Reuters a AP) Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse - jednoho z vašich favoritů, které část voličů patrně přebrala podobně vyprofilovaná FvD, vybojovala jen jeden mandát z nizozemských 26.

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - PS Fedora Gála, naprostý souhlas!

Jízda na prastarých lidských pudech

"O tom, že se kampaně do evropských voleb účastní i dezinformátoři domácí a zahraniční provenience, není na základě existujících analýz pochyb. Sledují jediný zájem – rozložit veřejné mínění. Myslím zejména proruské trolly a média. Varovné ovšem je, že do kampaně se zapojily i domácí „elity“. Nevadí mi samozřejmě, když má někdo kritický anebo jiný názor. Vadí mi lži a nehorázné provokace.

Je alarmující, když na tento trend nasedli i lidé typu otec a syn Klausové anebo prezident Miloš Zeman. O Okamurovi a podobných nemluvě. Stávají se, dle mého názoru, bezpečnostním rizikem České republiky. Po jejich motivaci nepátrám. Co vím určitě, je, že tyto volby jsou důležité. Zdá se totiž, že odpůrci jednoty Evropské unie a celého euroatlantického civilizačního okruhu, se mobilizují opravdu masivně.

Komu nestačí chaos, který vyvolal na mezinárodní scéně Donald Trump, by měl alespoň pozorně číst dění kolem brexitu. Strašení uprchlíky, Romy… je jenom jízda na prastarých lidských pudech – na strachu a úzkosti. Člověk, který jim propadne, neslyší na argumenty, podléhá manipulaci.

Zápas s dezinformacemi, lží, ruskými a čínskými zájmy, psychopaty na internetu… nemá vítězný konec v dohlednu. Přestat se bránit je však začátek prohry, která bude mít nedozírné a dlouhodobé důsledky. Pro tuto chvíli však platí: EVROPSKÉ VOLBY JSOU DŮLEŽITÉ! NEVYKAŠLETE SE NA NĚ! Vždyť demokracie není mana z nebe, ale trvalý zápas. Nicméně, stojí za to. Lidé jako já, kteří přežili holokaust, komunistické perzekuce a opravdovou nesvobodu, vědí, o čem mluví."

(Máme na to ještě 3,5 hodiny...)

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

A je po volbách. Docela překvapivě dva mandáty pro SPD - nejde o to, že chtějí z EU, ale jejich argumentace, která je zcela mimo rozum. Příznačné je, že je vede Ivan David, ředitel psychiatrie a bývalý zapálený sociální demokrat, který také netuší, do čeho byl zvolan, alespoň podle předvolební debaty.
O čem vlastně jsou volby do EU, není jasněji. Je to o dvojí kvalitě Nutely, Bůčkové rolády, imigrantech, kteří nejsou, proto si je musíme dovézt do fabrik z půlky světa, nebo více o domácí politice?
Kdo a jak bude ve frakcích, co vlastně ony frakce prosazují a co vlastně takový komisař dělá, či naopak nedělá, je pro většinu voličů zahaleno nevědomostí. Informace mediií skončí tak akorát tím, kolik berou a za kolik mají v kantýně oběd.
Je to úkol pro veřejnoprávní media více edukovat společnost, protože ta privátní budou stejně hlásat jedinou pravdu svých majitelů a za pět let půjdeme k volbám volit opět všechno jiné, než společné žití v EU.

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Život je občas zvláštní! Dnes jsem v určité situaci, nepříliš radostné, vzpomenul na slušné lidi, kteří (ač mladí) již nejsou mezi námi (například MUDr. Vráťa Škoda), a nikdo nic netušil, že tak může být. Život je prostě takový, mě aktuálně irituje pouhý Holter... Karel, pan doktor Tejnora, kterého jsem vždy "mohl" a občas také "i mohl", zacílil (spíše nechtěně) na obnaženou strunu...

Volby do EU svým způsobem také daly zvláštní spojení... Nečekané, překvapivé, občas mimo rozum, jak pan doktor sám napsal. Trochu (spíše až moc) mimo mé chápání je fakt, že i někteří soudní lidé (tak jsem je vnímal a znal) volili jak volili, konkrétně neuvěřitelně, zblble a dle mého až takřka na hraně soudnosti, fašounství - sorry za expresi, ale zdejší pan Bárta to v jedné větě (dobře) sdělil obdobně...

Vítěz voleb, dá-li se to tak nazvat, byl tradičně svůj - plačtivý, trapný, plivající, jasně - vše byla kampaň, AntiBabiš a tak vůbec, že... Pravda, co čekat od podobných zrůd a jejich part! Navenek jiná, ale ve skutečnosti spřízněná další parta, ta kolem "neemigranta" s asijským dna, měla lídrem byvšího ministra za ČSSD. Říkám si, pokud by to náš českolipský pan doktor Hnídek četl a chtěl reagovat (určitě nechtěl), co by na "kolegu" řekl. Z psychologie mám sice státnici, ale nikoliv tolik praxe, i tak však tvrdím, pan doktor David je závažný akutní případ... Podobní a jim blízcí "vlastenci" zde jsou a nestydí se...

Pravda, třeba bude lépe... Asi bude - kolikáté místo měl stbák a tak vůbec Bureš-Babiš v Praze?
Krásný den všem!

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

ODS & Sašenka Vondra: začali jsme ODS brát na milost, toto je mimo rozum!
Hradní mluvčí: prý "facka" neúspěšným demonstrantům na Staromáku a Václaváku...
Mluvčí hradního opilce a ostudy národa je zjevně mimo soudnost...
Kolik kriminálník Babiš (jak píše také pán výše) měl v Praze hlasů?

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - stojí za to

prohlédnout si výsledek, není tak hrozný, jak mnozí čekali -
https://volby.cz/pls/ep2019/ep11?xjazyk=CZ

Příspěvek od státu, tj. dárek voličů, dostanou (kromě těch zvolených) ČSSD 2.810 tisíc, Teličkův Hlas 1.693 tisíc - a Sejroška a spol. 1.111 tisíc na zahradní bazény, jak bezelstně prozradili už před volbami.
Tragédie ČSSD, myslím si, začala už polistopadovými tahanicemi, pak střídáním předsedů. A teď se její voliči jaksi rozutekli na všechny strany. Škoda, do výběru přece slušná levicová strana (bez Čunka, pučistů a Foldyny) patří. Tak snad příště...
Škoda ztracených hlasů pro Teličku a Štětinu, proevropská většina mohla být ještě většinovější; Kalouskův povolební tweet cosi naznačuje.

Ale převažují dobré zprávy. O matrixu AB už byla řeč, antisemita Bartoš se strýcem Hannigem = 18.715 hlasů celostátně!, Vandas 4.363, Sládek 4.284, Cibulka 4.752, Rath dokonce jen 2.609. Dobře jim tak, voliči mají přece jen většinou rozum. V měřítku V4 nakonec nejsme nejhorší.

V Boru Ratha volil jeden jedinej podivín (rád bych ho poznal), Hanniga 16. A ještě lepší zpráva: Okamuru už tady volí jen 281 lidí.
https://volby.cz/pls/ep2019/ep1311?xjazyk=CZ&xobec=561860&xvyber=5101

O bruselských koalicích má smysl psát, až se frakce dohodnou a spočítají.
Co říkáte tezi AB, že má česká jedenadvacítka "bojovat´ za naše zájmy společně" ... s Konečnou a Okamurou?!

Nahoru

Re: Eurovolby 2019

Už jsem to psal několikrát, že oproti jiným státům máme v Bruselu minimálně zastoupená média. Točí se tam dva novináři z veřejnoprávných médii. Nikdo nevyužívá ani servis, který EP prostřednictvím své tiskové služby rozesílá (mně konkrétně i několikrát týdně, ale i-noviny nejsou k pravidelnému zpravodajství z EU určeny).

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - stojí za to

Opoziční strany : ANO, SPD, KSČM = 12 : 9 . Chytřejší část národa začíná vyhrávat.

Nahoru

Re: Eurovolby 2019 - oprava

Trapná chyba stárnoucího sklerotika: Jiří Čunek poškozuje pověst KDU-ČSL - nikoli ČSSD.

Při té příležitosti doporučuju koupit si dnešní "volební" Deník N.

Nahoru