Předposlední víkend Lípy Musicy ve znamení mistrovských výkonů

Verze pro tisk |

Pátečním večerem 15. října se uzavřela letošní saská festivalová kapitola. Na programu bylo vystoupení mimořádného dua vynikajících interpretů - klavíristy Iva Kahánka a klarinetisty Irvina Venyše. Dialog české a německé hudby vyslechl vyprodaný sál žitavské radnice takřka bez dechu. V první části zněla hudba německá - díla Brahmse a Schumanna. V druhé polovině pak skladby Dvořáka, Janáčka a Martinů. Žitavský večer tak ukázkové přispěl k přeshraničnímu kulturnímu dialogu a současně připomněl i letošní 180. výročí narození Antonína Dvořáka připomínkou jeho líbezných Poetických nálad. Hudební překvapením byla transkripce Janáčkovy houslové sonáty pro klarinet a klavír. Interpretačně mistrovský večer odměnilo publikum nadšenými ovacemi a vysloužilo si jazzově laděný přídavek. 

V sobotu 16. října se pak uzavřela letošní ústecká festivalová kapitola v rámci Rodinného stříbra kraje a současně i koncertní triáda v podání letošního uměleckého garanta Pavel Haas Quartet. Lípa Musica se premiérově představila v Zahradním a plesovém domě v Teplicích, kde nabídla svým posluchačům vrcholný komorní zážitek v podobě výběru z nejkrásnějších děl české kvartetní literatury. Smetanův druhý kvartet napsaný těsně před smrtí skladatele, Janáčkův kvartet "Z podnětu Tolstého Kreutzerova sonáty" a konečně populární Dvořákův Američan odvyprávěl Pavel Haas Quartet vytříbeným, mistrovsky dokonalým způsobem a s grácií sobě vlastní tak korunoval svůj letošní trojitý festivalový úspěch v úloze uměleckého garanta. Světová premiéra skladby zkomponované pro festival, setkání s fenomenálním klavíristou Giltburgem a konečně vrcholná pocta české hudbě. To jsou jedny z vrcholů 20. ročníku festivalu právě díky Pavel Haas Quartet... bravo!

20. ročník festivalu uzavře 28. října slavnostní závěrečný konceert věnvovaný poctě Jiřímu Suchému a Semaforu a připraven je samozřejmě i tradiční epilog ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa Má to smysl! Ten je na programu 19. listopadu v KD Crystal. Více na www.lipamusica.cz

foto: Martin Špelda a Lukáš Marhoul

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru