Exponát měsíce připomíná Jana Kepku z Chlumu

Verze pro tisk |

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě představuje v exponátech měsíce zajímavé předměty ukryté v muzejních depozitech nebo připomíná regionální výročí a osobnosti, a také události celostátního významu, do kterých zasáhli rodáci z našeho regionu. V letošním roce, kdy si připomínáme 600 let od tragické události v Kostnici, se nabízí připomenout výraznou osobnost té doby – Jana Kepku z Chlumu, pravděpodobně rodáka ze Svojkova na Českolipsku.

Jan Hus, pro některé kacíř a pro jiné reformátor, měl spoustu obdivovatelů mezi chudými i významnými lidmi, hodně nepřátel a několik přátel. Jemu nejbližší a nejvěrnější byl Jan Kepka z Chlumu. Kusé informace z kronik a úředních listin říkají, že Jan Kepka z Chlumu pocházel ze zemanského rodu, který vlastnil hrad Svojkov. V mládí vstoupil do armády krále Zikmunda. Na králův příkaz odešel v říjnu 1414 do Kostnice s výpravou, která doprovázela Jana Husa. Ten zde měl na koncilu obhájit svoje reformační hnutí, které bylo pro tehdejší církev nepřijatelné.

Cestou se po počátečních rozpacích oba Janové sblížili, stali se přáteli. Jan Kepka se v Kostnici choval velmi odvážně a statečně. Do poslední chvíle mistra Jana podporoval, sháněl pro něho pomoc, protestoval proti vynesenému rozsudku, a i když neměl vzdělání přítomných učenců, dokázal s nimi o věci Jana Husa diskutovat. Dvakrát odvážně přibil písemný protest proti rozsudku na dveře Kostnického chrámu. Věrný Jan Kepka zůstal v Kostnici až do Husovy smrti. Byl to on, kdo mu naposled podal ruku se slovy: „Mistře Jene, my jsme laikové a nedovedeme ti radit. Řeknu proto jen to, že cítíš-li se v něčem, čím tě viní, vinen, nestyď se dáti se poučit a odvolat. Avšak, necítíš-li se vinen podle hlasu vlastního svědomí, ani se nedopusť lži před tváří Boží, nýbrž stůj v poznané pravdě až do konce!“

Statečný a o své pravdě přesvědčený Hus neodvolal a Janu Kepkovi nezbylo nic jiného, než s hlubokým zármutkem a velkým pocitem nespravedlnosti sledovat jeho skon. Mučednickou smrtí začíná druhý život Mistra Jana – život mučedníka, na kterého jistě až do své smrti myslel jeho přítel Jan Kepka, který zemřel zřejmě 10 let poté.

Článek s podrobnostmi o Janu Kepkovi z Chlumu napsal Jaroslav Panáček a zájemci si ho můžou přečíst v letošním čísle sborníku Bezděz 24, který právě vyšel. 

alt
alt
alt
alt
Nahoru