Umělecký život v České Lípě trochu jinak

Verze pro tisk |

Česká Lípa je středně velké město s 37000 obyvatel. Tak jako jinde se mezi nimi objevují nadaní umělci z různých oborů, kteří svou činnost rádi prezentují.

Kulturní život v našem městě výrazně za minulý rok posílili manželé Marie a Petr Truncovi tím, že na půdě Církve československé husitské dávají prostor právě těmto lidem, kteří se zabývají různými aktivitami. Vyhledávají místní nadané občany a dávají jim příležitost, aby své umění prezentovali, i když to nejsou profesionálové.

V kostele Mistra Jana Husa se takto uskutečnily už tři výstavy obrazů zdejších malířů, jež potěšily mnoho účastníků vernisáží i výstav. Zdejší akusticky lákavý prostor také využívají hudebníci ZUŠ, Českolipský dětský sbor i sbor Camerata, ale i liberecký sbor Ještěd a pražský varhaník Bohumír Rabas.

V sobotu 3. 2. 2018 se na faře v Městském parku uskutečnilo zdejší první autorské čtení. Milým hostem byla paní Mirka Vamberová (Šuhájková). Tato útlá žena uvedla a citlivě přednesla výběr ze své básnické tvorby, která vznikla z jejích životních zkušeností a prožitků. Právě proto bylo její čtení tak emotivní.

Ona sama svoje dojmy shrnula: „Tomuto autorskému čtení předcházelo už několik mých autorských čtení, pokaždé v jiném prostředí. Nejmilejší mi ale je vždy komorní prostředí, kde vnímám, že mé prožitky účastníci sdílejí, právě jako zde.“ Přestávky mezi tímto čtením byly umocněny písněmi, které přednesl Petr Trunec za doprovodu Marie Truncové. S nimi si pak na závěr zazpívali společně i účastníci tohoto projektu. Českolipští autoři, máte také chuť a máte co říci? Pokud ano, ozvěte se!
 

Nahoru