Češi objevili drifty

Verze pro tisk |

Řidičské výkony elitních evropských drifterů i vysoké teploty přiváděly diváky sobotního mezinárodního závodu DOTZ DRIFT BATTLE na závodním okruhu v Sosnové u České Lípy do varu.

   Sdružení Czech Drift Motorsport představilo divákům zbrusu nový formát závodu a přivezlo do Sosnové výběr z nejlepších pilotů, které lze dnes v Evropě vidět pro konfrontaci s téměř kompletní českou špičkou tohoto motorsportu. Své výkonné driftovací speciály představili v akci řidiči ze šesti zemí Evropy včetně úřadujícího mistra evropské série King of the Europe Ádáma Kerenyiho v barvách Dotz Drift Teamu, startovní pole mezinárodního závodu tvořila známá jména - Norbert Kováčik vicemistr slovenské série, Standa Bezouška a Zdeněk Wertheim – mistr a vicemistr ČR v driftování, Honza Baláž, němec Martin Reinsch, američan Jazz Williams, půvabná maďarská drifterka Nikolett Szántó, až z Norska vážil cestu sympatický Stian Jacobsen a další mistři smyku.

  V průběhu ranních tréninků měli diváci možnost okusit pocity závodníků v DRIFT-TAXI. Této adrenalinové zábavy se zúčastnilo šestnáct diváků a po projetí dvou ostrých kol vystupovali z aut pravidelně s takovým úžasem i úlevou ve tváři, že si zapomínali od jezdců nechat podepsat kukly z přileb. Po desáté hodině přivedly BASTA cheerleaders pod státními vlajkami všechny závodníky v automobilech před tribuny k slavnostnímu zahájení závodu. Jezdci předváděli burnouty, někteří i ve fialové či červené barvě speciální směsi pneumatik, po dvojicích i jednotlivě. Moderátor každého jezdce divákům představil a prezentoval jeho odpovědi na předem položené otázky.

Detailní záběry ze čtyř kamer rozmístěných po trati byly on-line přenášeny na velkoplošnou obrazovku, kde se také zobrazovaly dosažené výsledky a jména dvojic v Tandem Battle. Diváci se tak snadno orientovali v systému závodu, areál byl dobře ozvučen profesionálním sound systémem.   Vítěze diváckého SMS hlasování provezl jeden ze závodníků v ostré jízdě na závodní trati!

Kvalifikační jízdy ukázaly, že i neobvykle obtížnou trať jezdci nakonec pokořili a to v následujícím pořadí:
1  Norbert Kováčik (SK)
2 Zdeněk Wertheim (CZ)
3  Timo Štikár (SK)
4  Standa Bezouška (CZ)
5 Jakub Zapoušek (CZ)
6  Ádám Kerenyi (HU)
7  Honza Baláž (CZ)
8 Roman Kolesár (SK)
9 Láďa Bezouška (CZ)
10 Marian Nikš (SK)
11 Stian Jacobsen (NOR)
12 Vlastislav Nezdařil (CZ)
13  René Stern (CZ)
14  Jazz Williams (USA)
15 Aleš Gollner (CZ)
16  Stanislav Rydlo (CZ)

Odpolední hlavní program drifterského dne na autodromu v Sosnové zahájily BASTA CHEERLEADERS svým vystoupením, které diváci odměnili velkým potleskem.
 Pojďme však k tomu, pro co se zhruba tisícovka lidí v tropickém vedru na autodromu sešla – k jízdám Tandem Battle. Porota pečlivě sledovala obě ostrá kola závodních dvojic v TOP 16 a kladla důraz na kopírování jízdy vedoucího jezdce dvojice, na dodržení určené trati. A věřte, že to není v rychlostech kolem 140 km/hod. snadný úkol. Své o tom ví Nicolett Szántó, Jazz Williams i Martin Reinsch – všichni tři skončili již před kvalifikací v bariérách s velkou devastací svých speciálů, které jejich týmy až na posledně jmenovaného dokázali vrátit k životu tak, aby jezdci mohli pokračovat v závodu. Drift prostě není jen takové „pálení“ gum.

Program byl přerušen zvukem policejní sirény a na plochu vletěla zlatá závodní M3 stíhaná černým BMW s majákem a dvěma policisty v uniformách. Závodník nereagoval na vysunutí zastavovacího terčíku a byl policistky zablokován. Došlo i na strkání s policisty, když jeden z nich poukazoval na nedostatečnou hloubku dezénu zadních pneumatik a druhý se snažil „vyndat“ protestujícího spolujezdce ze závodního auta.  To situaci vyřešilo opakovaným ujížděním, avšak řidič policejního auta prokázal smysl pro fair-play a dal se do pronásledování provinilců taktéž v driftu. Diváci nadšeně fandili – komu asi? Pozitivní ohlas mělo též vystoupení Petra Nasty Cerhy, vicemistra Evropy v beatboxu.


 

V závodní části programu sehrála hlavní roli taktika jednotlivých jezdců, která vycházela z výkonů motorů jejich speciálů, z typu a rozměrů pneumatik a zvolení správného odstupu na začátku jízdy. Divákům, kteří přišli na drifty poprvé v životě, se při tandemových jízdách tajil dech. Neuvěřitelné veliké úhly smyku předváděli se svými E46 M3 Noro Kováčik s Romanem Kolesárem, dravě jezdil i Timo Štikár. Ten s Norem a Stanislavem Rydlem divákům předvedli nejeden wall-kiss, který však nechal stopy na jejich speciálech. Do TOP8 se překvapivě nedostali bratři Bezouškové ani Stian Jacobsen z Norska spolu s američanem Jazzem Williamsem s japonským „nářadím“.
 

 Naopak sítem vyřazovacích jízd prošel hladce René Stern se svým Porsche 928, který postupně podlehl Ádámovi Kerenyimu (HU), se kterým se mu nepodařilo udržet dostatečný úhel smyku v hlavní zatáčce, i Norbertu Kováčikovi (SK) a skončil tak těsně pod stupni vítězů; pátý byl Vlasta Nezdařil, šestý Zdeněk Wertheim, sedmý Honza Baláž a osmý Roman Kolesár (SK), který divákům jedné z tribun poslal notnou porci zeminy v roli vedoucího jezdce Tandem Battle s mladým Zdeňkem Wertheimem. Vzrušující okamžiky přinesly i jízdy Timo Štikára s  Norbertem Kováčikem, kdy se vzdálenost předního Timova blatníku od zadního Norova blatníku dala měřit na centimetry a díky nim se dostal do finále. Zde tento mladičký závodník narazil na úřadujícího mistra Evropy jehož zkušenosti převážily. Stupně vítězů tak patřily: 1. Ádám Kerenyi (HU), 2. Timo Štikár (SK) a 3. Noro Kováčik (SK) a závod byl zakončen maďarskou hymnou.

Sportovní úroveň závodu a doprovodný program na české publikum nepochybně zabraly. Už dlouho jsem neviděl při motoristické akci spontánně tleskající, pískající a křičící tribuny a rozesmáté tváře. Atmosféra na autodromu vybičovala jezdce k výborným výkonům a společně s realizačním týmem udělali maximum pro úspěch závodu – a bylo to v Sosnové zatraceně poznat!    
 

Velký dík patří všem, kteří se věnovali přípravě závodu a zejména na místě, v extrémních teplotách ze sebe vydali to nejlepší pro úspěch závodu, který se dostavil. Poděkování patří i hlavním partnerům závodu - společnosti ALCAR BOHEMIA, s.r.o. ze skupiny ALCAR - největšího evropského dodavatele ocelových a litých kol pro aftermarketový trh pro osobní vozidla, značce JÄGERMEISTER, společnostem DDPNEU a Autodromu Česká Lípa. Mezi významné partnery se zařadily značka kosmetiky Oriflame, společnosti LEDVISION, WERTHEIM, Red Bull a Kageki-Racing. Mediálním partnerem závodu byl Český Rozhlas – Radiožurnál a Zelená vlna.

Nahoru