EYOWF 2011: Medaile zatím sbírají Němci a Seveřané

Druhý den soutěží evropské olympiády mládeže 2011 přinesl spoustu sportovního vyžití, na programu bylo hned jedenáct disciplín. Znovu se představili běžci a sjezdaři, poprvé rozjeli své závody také biatlonisté, skokani, sdruženáři a snowboardisté. Po včerejším večerním krátkém programu bude zítra ve hře o medaile i český krasobruslař Petr Coufal, který je před hlavním závodem třetí.

Biatlon - 12,5 km chlapci: Pod německou taktovkou

Na programu dne byly individuální závody 88 účastníků - chlapců na 12,5 km a dívek na 10 km. V chlapecké kategorii získal zaslouženě zlato Matthias Dorfer z Německa, který poté v cíli při symbolickém květinovém ceremoniálu vysloveně zářil. „Vůbec jsem nečekal, že bych se mohl tak dobře umístit. Radost mám o to větší, že na stupni vítězů nejsem jediný Němec,“ pochlubil se Dorfer. Třetí místo totiž získal jeho kolega z reprezentace Roman Rees.

Nejlepším českým závodníkem se stal Lukáš Jíra,  který se umístil na šestnáctém místě. „Jsem docela spokojený. Mým přáním bylo, abych se dostal do první dvacítky, a to se mi splnilo,“ řekl po závodě domácí reprezentant.

Biatlon - 10 km dívky: I dvě chyby stačily na zlato

Zlatou medaili v kategorii dívek získala německá závodnice Laura Dahlmeierová, která za sebou nechala dalších 78 soupeřek. „Mám krásné pocity. Udělala jsem jen dvě chyby ve střelbě. Běželo se mi velmi dobře a ze zlaté medaile jsem neuvěřitelně šťastná,“ popsala svůj triumf Laura Dahlmeierová.

Trať byla kvalitní, přesto však v porovnání s chlapci měly dívky svůj závod poněkud ztížený. Jely až po chlapcích, takže trať už byla přece jen rozježděná. „Ideální už nebyla hlavně část trati táhnoucí se do kopce. Ta mi dělala dost problémy,“ řekla Kristýna Černá, nejlepší Češka v závodě, která obsadila celkově osmou příčku.

Sprint klasicky - dívky: Švédky určovaly tempo

Druhým dnem pokračovaly soutěže v bílé stopě ve sprintu na trati 1,15 km. Na začátku závodu bylo na startu 79 závodnic, ve finále si to poté rozdala elitní třicítka.

Ačkoliv se už semifinále obešlo bez české účasti, byli diváci svědky strhujících bojů o medaile. Sprint skončil jednoznačným triumfem švédských závodnic. Zlato brala Stina Nilssonová. Stříbrnou medaili vybojovala její krajanka Sofia Henrikssonová, která již má ve sbírce zlato z pondělního klasického závodu na 7,5 km.

Sprint klasicky - chlapci: Nedostižný Fin

S čtyřnásobným českým zastoupením odstartovala hodinu po poledni divácky atraktivní část, finále se však muselo obejít bez české účasti. Nejlepší z domácích běžců Karel Píč skončil ve čtvrfinále na celkové 23. pozici. David Nyč, syn výkonné ředitelky organizačního výboru EYOWF 2011 Kateřiny Nyčové, obsadil až 34. místo a z kvalifikace nepostoupil. Jasným vítězem se stal Christoffer Lindvall z Finska.

Obří slalom - chlapci: Favorit nikomu nedal šanci

Na start se za ideálních slunečných podmínek postavilo rekordních 101 sjezdařů. Papírovým favoritem byl NorHenrik Kristoffersen, který své roli beze zbytku dostál a s padesátivteřinovým náskokem udržel celkové první místo. „Už jsem pár závodů vyhrál, ale tohle je něco výjimečného. Závodil jsem, jak nejlépe umím a ukázal jsem, co ve mně je,“svěřil se nadšený Kristoffersen.

Čeští závodníci na umístění mezi elitní třicítkou nestačili. Nejlepší z nich Daniel Paulus obsadil celkově 34. příčku. „Bylo tam příliš mnoho chyb, ale lépe už to asi nešlo. Trať byla sice hodně rozbitá, branky byly velice přesazené, ale dalo se to jet. Závodím tu poprvé. Měli jsme zde sice už několik tréninků, ale to jsem jezdil mnohem lépe, bohužel,“ konstatoval Paulus.

Bude medaile z ledové plochy?

Po pondělních večerních krátkých programech krasobruslařů skončil na skvělém třetím místě domácí závodník Petr Coufal, který se tak ve středu chystá na boj o medaile. „Rozdíl mezi mnou a druhým Finem Versluisem je půl bodu, to je téměř vyrovnané. Na Rusa Kovtuna však ztrácím šest bodů. Kdybych ale jel hodně dobře a on trochu pokazil, zlato je stále reálné,“ věří si česká medailová naděje. Volné jízdy chlapců se konají ve středu 16. února od 9 do 14 hodin.

Svou premiéru si dnes v Rejdicích odbyli také snowboardisté, začaly také soutěže v severské kombinaci i individální skokanské závody. V odpoledním hokejovém duelu zvítězilo Švýcarsko nad Lotyšskem 4:3. Večer se na led Tipsport areny poprvé postaví také české hokejové mužstvo, které nastoupí proti slovenskému výběru.

VÝSLEDKY - Úterý 15. února 2011

Biatlon jednotlivci 12,5 km – chlapci:  1.Matthias Dorfer (Německo) 38:48,8, 2. Johannes T. Bo (Norsko) 40:15,7, 3. Roman Rees (Německo) 40:20,2, 4. Maikol Demetz (Itálie) 41:03,3, 5. Jules Cuenot (Švýcarsko) 41:23,5, 6. Alexander Ketzer (Německo) 41:56,1, … 16. Lukáš Jíra 43:25,0, 19. Lukáš Dostál 43:33,7, 22. Tomáš Vojtík 44:32,5, 51. Adam Václavík 48:22,5 (všichni ČR)

Biathlon jednotlivci 10 km – dívky:1. Laura Dahlmeierová (Německo) 36:43,6, 2. Anais Chevalierová (Francie) 37:58,6, 3. Ulijana Kajševovová (Rusko) 39:22,9, 4. Viktorija Šymkovová (Bělorusko) 40:02,3, 5. Dunja Zdoucová (Rakousko) 40:16,7, 6. Irina Pontingová (Rumunsko) 40:27,8, … 8. Kristýna Černá 40:37,5, 22.Jessica Jislová 43:07,0, 29. Veronika Havlová 43:35,0, 32. Dominika Zelinková 44:11,9 (všechny ČR)

Alpské disciplíny, obří slalom – chlapci: 1. Henrik Kristoffersen (Norsko) 1:36.92, 2. Emanuele Buzzi (Itálie) 1:37.43, 3. Justus Kuukka (Finsko) 1:38.19, 4. Julian Rauchfuss (Německo) 1:38.46, 5. Nils Allegre (Francie) 1:38.59, 6. Michele Gualazzi (Itálie) 1:38.88, … 34. Daniel Paulus 1:44.34, 36. Lukáš Václavík 1:45.07, 38. Jakub Pohanka 1:45.90 (všichni ČR)

Běh na lyžích, Sprint klasicky – chlapci: 1.Christoffer Lindvall (Finsko), 2.Arťom Malcev (Rusko), 3. Lennart Metz (Německo), 4. Rasmus Hoernfeld (Švédsko), 5. Antti Ojansivu (Finsko), 6. Vadim Korolev (Rusko), … 23. Karel Píč, 34. David Nyč, 36. Petr Knop, 50. Filip Žižka (všichni ČR)

Běh na lyžích, Sprint klasicky – dívky:1.Stina Nilssonová (Švédsko), 2.Sofia Henrikssonová (Švédsko), 3. Nathalie Schwarzová (Rakousko), 4. Jevgenija Ošepkovová (Rusko), 5.Losgard Hilde Landheimová (Norsko), 6. Linn Eriksenová (Norsko), … 13. Lucie Charvátová, 14. Petra Nováková, 30. Petra Hynčicová, 49. Alena Schejbalová (všechny ČR)