Triumf Ester Ledecké, další zlato pro Česko

Předposlední den soutěží evropské olympiády mládeže (EYOWF) 2011 byl opět úspěšný pro pořadatelskou zemi. Patnáctiletá závodnice z Prahy Ester Ledecká si dnes ve snowboardovém závodu v paralelním obřím slalomu v Rejdicích suverénně dojela pro zlatou medaili.

Počet zlatých kovů pro Českou republiku se tak zdvojnásobil. Od 19 hodin budou v Tipsport areně v Liberci bojovat čeští hokejisté o bronzové medaile.

„Tento úspěch pro mne hodně znamená, vůbec jsem nečekala, že to půjde takhle krásně, protože jsem byla čtvrtá po kvalifikaci. Tohle mě hrozně překvapilo a mám hroznou radost,“řekla nadšená vítězka snowboardingu Ester Ledecká. Na 600 metrů dlouhé trati s 22 brankami bojovalo o medaile 41 dívek. V kvalifikaci dosáhla česká reprezentantka čtvrtého nejrychlejšího času, když za vítěznou Cheyenne Lochovou z Německa zaostala 1,27 vteřiny. Toto umístění jí zajistilo poměrně lichotivé nasazení v soutěžním pavouku, který závodnice absolvovaly vždy na dvě jízdy.

V osmifinále Ledecká narazila na Christinu Holzerovou z Rakouska, nad níž suverénně zvítězila s celkovým náskokem 14,02 vteřin. Další průběh však už byl poněkud dramatičtější. V první čtvrtfinálové jízdě zdolala ruskou závodnici Natalii Sobolevovou o pouhé čtyři setiny. Tato porážka však Rusku dostala pod tlak, ve druhé jízdě chybovala a Ledecká si suverénně zajistila postup do semifinále.

V tom na ni čekala vítězka kvalifikace a nejtěžší soupeřka Němka Lochová. V první jízdě se však opakoval stejný scénář - Ester Ledecká vynikajícím finišem posunula své prkno o čtyři setiny na první příčku. Ve druhé jízdě Němka sice riskovala, ale upadla a česká reprezentantka měla jistý postup do finále. „Každá jízda byla úplně skvělá, hrozně mě to bavilo a strašně jsem si závod užila. Trať se mi líbila, protože se hned vjelo na led a byly tam jen male rýhy, a to po celý závod drželo. Tenhle povrch, co byl dneska, mi úplně vyhovuje,“ řekla po semifinále zdravě nabuzená Ester Ledecká.

V posledním finálovém závodu se utkala s Rakušankou Tanjou Bruggerovou. Domácí snowboardistka však absolvovala závod ve skvělé formě a plné psychické koncentraci. Své soupeřce ani v jedné z jízd nedala vůbec šanci a zaslouženě dovršila svůj zlatý triumf.

„Super, jsem maximálně spokojená! Jela jsem dobře i díky trenérovi Václavovi Chlíbkovi. Po každém kole mu dávám prkno, ten se o něj stará a vždycky ho navoskuje,“dodala šťastná vítězka, která svůj triumf oslaví na večeři, kde si dá milované smažené řízky.

Běh na lyžích, 5 km volně - dívky: Třetí medaile pro Sofii

Na start posledního individuálního intervalového běžeckého závodu se postavilo 80 závodnic z 26 zemí. Zvítězila Norka Hilde Losgard Landhelmová. V pondělní klasice brala bronz, ve sprintu byla pátá, teď se dočkala vítězství. „Je to výborný pocit. Nevěřila jsem v takový úspěch,“ uvedla Norka. Velkého triumfu se dočkala i bronzová Švédka Sofia Henrikssonová, která se díky získanému zlatu z klasiky a stříbru ze sprintu s touto třetí medailí zařadila mezinejúspěšnější sportovkyně her. „Je to skvělý pocit. Vůbec nevadí, že dnes je to jen bronz. Je to další velký úspěch a doufám, že přidám další medaili i v závodu štafet,“ řekla po závodu evidentně spokojená Švédka.

Česká závodnice Petra Nováková se znovu pokusila atakovat medailové příčky. Na trati měla vynikající mezičasy, ale na medaili to stejně jako v pondělní klasice nakonec nestačilo. „Mrzí mě to moc. Medaili jsem chtěla.Ve sjezdech se mi rozjížděly nohy a měla jsem co dělat, abych se zase vrátila do stopy,“ přiznala v cíli Nováková, která skončila opět šestá.

Běh na lyžích, 7,5 km volně - chlapci: Double pro Němce

Po pondělní klasice na deset kilometrů stáli na stupních vítězů Norové a vítězný Fin, ve čtvrtek ovládli areál ve Vesci lyžaři z Německa. Nejrychlejším „skejtařem“ se stal sedmnáctiletý Martin Weisheit, těsně za ním dojel jako druhý jeho kolega z německé reprezentace Martin Herzog. „Dnešní závod byl velmi dobrý, zvládl jsem ho bez problémů. Jsem hodně spokojený,“ řekl v cíli vítězný Weisheit.

Z Čechů vyčníval jablonecký závodník Petr Knop, který nakonec skončil na 23. místě. „Byl to úplně jiný závod než v pondělí. Kratší, ale těžší. Nejhorší byly úseky, kde byl sníh hodně vyměklý. Jinak ale super závod,“ zhodnotil své vystoupení Knop.

Severská kombinace, týmy - chlapci: Suveréni z Rakouska

Po pondělních závodech jednotlivců následoval včera týmový sprint v severské kombinaci. Celkem se ho zúčastnilo 24 sdruženářů z dvanácti zemí. Mezi největší favority patřili Rakušané, Němci, Norové a Finové. Při druhé běžecké části, sprintu na 4 km, upevnili náskok Rakušané a Paul Gerstgrasers Philippem Orterem vybojovali zlatou medaili.

Čeští reprezentanti Tomáš Dufek a Ondřej Kelnar skončili devátí.

Alpské disciplíny, slalom - chlapci: Alpský král z Norska

Slalomu chlapců dominoval pod Ještědem stejně jako v úternímu závodu v obřím slalomu Nor Henrik Kristoffersen a získal tak v Liberci již svou druhou zlatou medaili. Dvoukolový závod, kterého se účastnilo 101 závodníků ze 38 zemí, se stal osudným pro mnoho favoritů. Mladý Nor však nezaváhal a jasně ukázal, kdo byl v alpských disciplínách nejlepší. „Na startu jsem cítil velký tlak, přeci jenom první kolo bylo velmi těsné. Řekl jsem si ale, že musím jet nejlépe jak umím, soustředit se pouze sám na sebe a vyšlo to!“ řekl norský šampion.

Z českých závodníků se do elitní třicítky vešel pouze Jakub Pohanka, když obsadil konečné 21. místo.

VÝSLEDKY - Úterý 16. února 2011

Běh na lyžích Interval 5 km volně – dívky: 1.Losgard Hilde Landheimová (Norsko) 11:27.7,2.Lea Einfaltová  (Slovinsko) 11:46.1,3.Sofia Henrikssonová (Švédsko) 11:46.7,4.Silje Theodorsenová (Norsko) 11:49.4,5.Teresa Stadloberová (Rakousko) 11:54.0, 6.Petra Nováková 11:55.6, … 19. Lucie Charvátová 12:29.7, 22. Petra Hynčicová 12:33.2, 40. Alena Schejbalová 12:56.6 (všechny ČR)

Běh na lyžích  Interval 7,5 km volně – chlapci: 1.Martin Weisheit (Německo) 15:47.9,2.Daniel Herzog (Německo) 15:49.7,3.Roman Tarasov (Rusko) 15:51.5,4.Solas Havard Taugbol (Norsko) 15:54.2,5.Antti Ojansivu (Finsko) 15:57.1, 6.Arťom Malcev (Rusko) 16:02.2,… 23. Petr Knop 16:48.1,25.Karel Píč 16:49.0,43.Filip Žižka 17:29.5, 44.David Nyč 17:31.5 (všichni ČR)

Alpské disciplíny, slalom - chlapci: 1. Henrik Kristoffersen (Norsko) 1:24.10, 2. Anthony Bonvin (Švýcarsko) 1:25.05, 3. Smiseth Adrian Sejersted (Norsko) 1:26.51, 4. Raffael Breu (Německo) 1:26.70, 5. Julian Rauchfuss (Německo) 1:27.42, 6. Max-Gordon Sundquist (Švédsko) 1:27.49, … 20. Jakub Pohanka 1:30.76, 35. Lukáš Václavík 1:43.80 (všichni ČR)

Snowboarding, Paralelní obří slalom - chlapci: 1. Luca Tresoldi (Itálie) 1:19.17, 2.Sandro Butollo (Rakousko) 1:20.62, 3.Valery Kolegov (Rusko) 1:23.82, 4. Maurizio Bormolini(Itálie) 1:22.18, 5.Denis Dubovcev(Rusko) 1:20.52, 6.Roman Aleksandrovskyj(Ukrajina) 1:21.09, ... 20.Pavel Elster 1:28.58, 35. Filip Bartoň 49.05, 36. Filip SLončík 49.41 (všichni ČR)

Snowboarding, Paralelní obří slalom - dívky:1. Ester Ledecká (ČR) 1:24.73, 2.Tanja Bruggerová (Rakousko) 1:24.37, 3.Cheyenne Lochová (Německo) 1:23.45, 4. Shaaron Holzerová(Itálie) 1:24.39, 5.Natalia Sobolevová(Rusko) 1:27.13, 6.Marie Chapototová(Francie) 1:28.58, ... 30.Anna Vlčková 1:47.71, 32. Aneta Zemanová 1:57.12 (všechny ČR)

Lední hokej, zápas o 5. místo:Lotyšsko - Slovensko 4:3 (4:0, 0:2, 0:1) branky: 4. Potapovs, 4. Kondrats, 13. Jelisejevs, 19. Bukarts - 21. Reway, 29. Kolena, 41. Novák

Severská kombinace - týmy: 1. Paul Gerstgraser, Philipp Orter (Rakousko), 2. Jakob Lange, David Welde (Německo), 3. Ilkka Herola, Jani Peltola (Finsko), 4. Evgenyj Klimov, Rustam Khabibrakhmanov (Rusko), 5. Jakub Przybyla, Stanislaw Biela(Polsko), 6. Zan Zagomilsek, Borut Mavc (Slovinsko), ... 9. Tomáš Dufek,  Ondřej Kelnar (ČR)