Lidé ze tří států Evropy protestovali proti dolu Turów

Verze pro tisk |

Přes sto lidí z Česka, Polska a Německa se dnes sešlo u památníku Trojmezí u Hrádku nad Nisou, aby protestovaly proti ničení zásob vody, ovzduší, krajiny a klimatu dolem Turów. Na místě nechyběli zástupci Libereckého kraje v čele s hejtmanem Martinem Půtou.

Akce začala v pravé poledne. V tu chvíli se již na polské straně hranice shromáždila asi stovka polských příznivců těžby a spalování uhlí na neohlášeném shromáždění, které zorganizovala těžařská společnost PGE. Projevy účastníků byly narušovány hlasitým rykem příznivců dolu Turów, kteří také slovně i fyzicky napadali jednotlivé účastníky akce. Polští odpůrci dolu tak byli nuceni přejít na českou stranu hranice, aby byli v bezpečí. Shromáždění příznivců dolu nakonec rozpustila zasahující polská policie. Desítky protestujících se pak vydaly na vlnách Nisy loďkami do německého Hirschfelde.

Polský hnědouhelný důl Turów je ve spojení s nedaleko ležící elektrárnou, která jeho uhlí spaluje, jedním z největších producentů skleníkového plynu CO2 v širokém okolí. Kromě toho dnes stále víc a víc doslova podvrtává jak německé, tak české území a stahuje z nich podzemní vody, které potom chybí v krajině i ve studnách.

Povolení k těžbě skončilo firmě PGE, která důl Turów provozuje, již 30. dubna letošního roku. Polské úřady však obešly námitky místních odpůrců dolu i české vlády, porušily evropskou legislativu a vydaly kontroverzní povolení k další těžbě na 6 let. Není přitom známé, jakým způsobem vyhodnotily vliv na životní prostředí a na vodu v krajině, protože povolení není veřejné. Od 1. května tak důl Turów těží ilegálně, ovšem se všemi velmi silnými negativními vlivy, jako je znečišťování ovzduší a ničení globálního klimatu, ohrožování místních zdrojů pitné vody nebo likvidace historické obce Opolno-Zdrój. To vše musí podle lidí, kteří se sešli na Trojmezí, skončit.

Tisková zpráva Greenpeace ČR

Fotografie: Ibra Ibramovič. Luboš Pavlovič, Greenpeace

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru