Stopovat vlky se budou učit noví dobrovolníci v Lužických horách

Verze pro tisk |

Noví dobrovolníci se již brzy začnou učit, jak poznat vlčí stopu, jak zjistit, zda v lese žije rys či jak vypadá medvědí strom.

To vše je totiž součástí seminářů pro zájemce o účast v tzv. Vlčích a Rysích hlídkách. Školení plná přednášek i praktických ukázek stopování se rozjíždí již v říjnu. Do Česka zasahovalo v minulém roce 18 vlčích teritorií, rysi obývají lesy Šumavy, Pošumaví, Beskyd i Javorníků a na slovensko-českém pomezí se pravidelně pohybuje také několik medvědů. Všechny tyto velké šelmy u nás monitorují dobrovolníci z řad tzv. Vlčích a Rysích hlídek pod hlavičkou Hnutí DUHA Olomouc.

Školení jsou vždy celovíkendová a přinesou účastníkům základní informace o životě velkých šelem či přednášky českých i zahraničních odborníků z Hnutí DUHA, správ chráněných krajinných oblastí a dalších odborných institucí. Na účastníky čeká ale především praktická ukázka stopování formou celodenní pochůzky v terénu, seznámení se s metodami monitoringu a správným způsobem záznamu dat. Program odborných seminářů doplňuje večerní promítání dokumentárních filmů i záběrů z fotopastí, jež zachycují život velkých šelem v jejich přirozeném prostředí.

Semináře organizuje Hnutí DUHA Olomouc především jako formu zaučení nových zájemců o tzv. Vlčí a Rysí hlídky. Jedná se o vyškolené dobrovolníky, kteří monitorují naše tři největší šelmy v lokalitách jejich výskytu. Tím se nejen podílejí na vědeckém výzkumu formou tzv. citizen science (občanské vědy), ale také pomáhají tyto ohrožené druhy chránit před případnými pytláky a zvyšují povědomí o životě vlků, rysů a medvědů mezi místními obyvateli i turisty.

Nahoru