Upřesnění k Ještědu

Verze pro tisk |

V některých celostátních i regionálních médiích se v článcích na téma „jednání Libereckého kraje o koupi Ještědu“ objevila nepřesná informace, že Liberecký kraj podá novou žádost  o poskytnutí podpory v rámci Integrovaného operačního programu (IOP) pro období let 2007 – 2013  Ministerstva kultury, která musí být předložena  do 21. září letošního roku.

Bohužel, zmíněný termín se týká  pouze  prioritní osy 5.1a – „Vytváření a zefektivňování národních metodických center pro vybrané oblasti kulturního dědictví“, a 5.1c - „Zdokonalení infrastruktury pro moderní kulturní služby s vyšší přidanou hodnotou“, kam však projekt rekonstrukce Ještědu nespadá.

Další výzva podporované aktivity 5.1b, kam by rekonstrukce horského hotelu  Ještěd patřila, tedy  „Realizace vzorových projektů obnovy a využití nejvýznamnějších součástí nemovitého památkového fondu ČR“, zatím vyhlášena nebyla.

„Tato výzva, ve které jsme vloni neuspěli, se týká projektů zapsaných na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO nebo projektů na obnovu objektů zapsaných na Seznamu kandidátů na zápis do Seznamu či jsou v Ústředním seznamu památek jako kulturní památka,“ uvedla náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová.

„Tento projekt nelze přihlásit ani do výzvy prioritní osy 4a IOP s termínem ukončení příjmu žádostí 30. 9. 2010, neboť ta se týká zejména aktivit v oblasti marketingu a propagace cestovního ruchu. Jednou z podmínek tu totiž je, že  nabídka atraktivit, služeb nebo zážitků ve vytvořeném produktu se musí nacházet minimálně ve čtyřech regionech soudržnosti. A hlavně zde nelze podporovat investiční aktivity typu rekonstrukce apod.,“ dodala.

Platí však podle ní nadále  tvrzení, že  dokud nebudou peníze na rekonstrukci, která může dosáhnout výše cca 350 miliónů korun,  je neúčelné  s Českými radiokomunikacemi jednat o nájmu či prodeji tak, aby byla transakce pro obě strany přijatelná.

„Uvidíme, co nový ministr kultury, jaké budou jeho vize a priority a zda bude podporovat aktuální žádost o  peníze EU na opravu Ještědu,“ řekla náměstkyně.

Vše je komplikováno ještě i tím, že definitivní žádost o zařazení Ještědu do Seznamu lze podat až po vyjasnění vlastnických vztahů, (nyní Ještěd vlastní České radiokomunikace), a ty zase závisejí na finančních prostředcích na rekonstrukci.

„V případě Ještědu již před čtyřmi  lety zažádaly Ministerstva kultury ČR  a Národní památkový ústav  o zařazení této památky na indikativní  Seznam památek UNESCO. Nyní nám tedy zbývá do případného oficiálního  zapsání či nezapsání cca 10 let.

Nevzdáváme se. Liberecký kraj založil společně se Statutárním městem Liberec  zájmové sdružení právnických osob Ještěd, z.s.p.o., neboť Liberecký kraj není oprávněným žadatelem pro předkládání projektů do IOP. Toto zájmové sdružení je oprávněným žadatelem pro IOP, aktivita 5.1.b., a předpokládáme, že bude připravovat nový projekt, pokud bude výzva vyhlášena,“ dodala.

Že má LK nadále zájem o zápis do Seznamu UNESCO, vyplývá i z usnesení Zastupitelstva LK z loňského roku, které tento záměr jasně deklaruje.

Nahoru