Kult peněz je základním atributem kapitalistické společnosti

Verze pro tisk |

Marie Nedvědová patří mezi ty kandidáty z Českolipska, kteří mají reálnou šanci dostat se do parlamentu. Je jedničkou kandidátní listiny Komunistické strany Čech a Moravy a komunistickou budoucnost by chtěla pro nás pro všechny.

Nečekal jsem, že až tak otevřeně budete ve Vámi vyplněném dotazníku kritizovat kapitalismus. Skutečně na těch dvaceti letech od Sametové revoluce nevidíte nic pozitivního? Třeba pluralitu, možnost si vydělat, cestování? Vždyť Vy sama patříte do finančně velmi dobře hodnocené příjmové skupiny a můžete si poměrně slušně užívat.

Není trochu sobecké „užívat si“ na úkor druhých? Jak můžete mít radost a užívat si, když vedle toho vidíte spoustu lidí, kteří si „užívat“ nemohou a ne vlastním zaviněním, což podtrhuji. Víte, když jsme před listopadem 1989 studovali marxismus a zejména Kapitál, tehdy mi to nic neříkalo. Teprve nyní jsem pochopila, o čem to je.  Ne nadarmo je Karel Marx i v současném světě na západ od naších hranic uznáván za jednoho z největších filosofů a v Rakousku a Německu najdete řadu ulic po něm pojmenovaných. Jistě pluralita je dobrá věc, stejně jako cestování. A možnost si vydělat ? Tady záměrně pokládám otazník, neboť kdo si může v této společnosti vydělat ? Myslím si, že zákon o zachování hmoty platí všude. Jestliže se někde peníze hromadí, pak zákonitě jinde ubývají, a to na úkor někoho. Zeptejte se dělníků, ale i úředníků, čemu by dali přednost. Jestli možnosti cestování nebo mít jistotu zaměstnání a trvalého příjmu a mít kde bydlet za rozumné nájemné. A také se jich zeptejte, kdy a kam naposledy cestovali. Samozřejmě mohla bych si v klidu sedět a užívat si, ale není mi lhostejné, že totéž nemohou tisíce jiných.

Věříte, že se lidstvo přece jen dopracuje ke komunismu, to znamená společnosti, kde každý bude pracovat podle svých schopností a dostávat podle svých potřeb?

Nemyslíte si, že toto by mělo být základním pravidlem skutečně demokratické společnosti? Vždyť v podstatě totéž chtěli první křesťané.

Není to proti přírodě? Není tržní hospodářství aspoň malým náznakem přirozeného výběru? Kde by byla motivace bez peněz?

Tady stavíte v podstatě otázku peněz nad jiné hodnoty. Ať se zeptáte kohokoliv, odpoví Vám, ať již z přesvědčení nebo z určitého pokrytectví, že více než peníze je morálka.  Tržní hospodářství a kult peněz je přece základním atributem kapitalistické společnosti. Pak se nesmíme ale pozastavovat nad pokřivenou morálkou. Prosazování jenom tržního hospodářství nás bohužel dovedlo tam, kde jsme: do krize. Ať již je to krize ekonomická nebo krize morálních hodnot.

Vrátím se raději k soukromějším dotazům. Vystoupila jste z KSČ na začátku devadesátých let. Bylo to kvůli Vaší tehdejší profesi anebo jste se neztotožnila s její tehdejší politikou?

Bylo to z důvodů mého tehdejšího zaměstnání. Neznamená to však, že bych souhlasila se vším, co se v politice dělo. Tady se hovoří o komunismu a socialismu. Ale jsme si jistí, že jsme žili v komunismu a socialismu? Já jsem slyšela pro období před listopadem termín, který se mi líbí, že to nebyl socialismu, ale státní kapitalismus.

Kdo Vás oslovil, abyste se stala hlavní tváří KSČM v Libereckém kraji?

Oslovili mě kamarádi z řad KSČM

Angažovala jste se nějak uplynulých dvacet let?

Mé postavení na státním zastupitelství poněkud moji angažovanost omezovalo, zejména v projevech na veřejnosti, ale vždy, když to bylo možné, snažila jsem se jakýmkoliv způsobem pomáhat tam, kde to šlo.

I u nás v diskusi si dělají čtenáři srandu z Vaší fotografie. Známe se ze školy a já vím, že prostě vypadáte jinak. Necítíte to tak trochu jako klamání zákazníků, teda voličů?

Máte pravdu, že na fotografii vypadám jinak, a přiznám se, že mi ta fotografie lichotí. Vzpomeňte si na první fotografie paní Zuzany Paroubkové a na vtipy, které o ní kolovaly, a jaké bylo překvapení, když stylisté a fotografové z ní udělali skutečně krásnou dámu. Já si nemyslím, že to je klamání voličů, protože většina lidí mně velice dobře zná a ví, jaká jsem.

Z českolipských kandidátů máte vedle pana Zapletala největší šanci uspět. Rozmýšlíte už, kde budete mít kancelář, kdo bude Vaším asistentem a do jakého výboru či jiné parlamentní instituce byste se ráda dostala?

Tyto úvahy jsou pro mě dost předčasné, ale určitě bych chtěla mít kancelář v České Lípě. Svoji práci bych chtěla nejvíce zaměřit na přípravu zákonů, což vyplývá z mé dosavadní profese.

Jak skloubíte Vaši současnou práci s případným poslaneckým mandátem?

Bude to obtížné. Již dnes uvažuji o tom, že bych zaměstnala další spolupracovníky.

Když Vám to v těchto volbách nevyjde, budete se angažovat i v těch následujících, třeba komunálních?

To bude záležet na mnoha okolnostech.
--------------------

Marie Nedvědová se narodila v roce 1956, absolvovala gymnázium v České Lípě a poté Právnickou fakultu UK v Praze. V roce 1991 složila rigorózní zkoušku a získala titul JUDr. Poté až do roku 2008 pracovala na státním zastupitelství, nyní druhým rokem působí v advokacii. Je vdaná, manžel pracuje jako soudce. Má dvě děti.

Nahoru