Cena českého sládka F. O. Poupěte vyrobena v Novém Boru

Verze pro tisk |

Český svaz pivovarů a sladoven zvolil jako formu ocenění pro nově ustavenou Cenu českého sládka F. O. Poupěte za přínos pivovarství, sladařství a návazných odvětví v České republice umělecké dílo zpracované ve Sklářské škole z Nového Boru.

„Sklo a pivo k sobě patří, a proto jsme ke zhotovení našeho nového ocenění zvolili tento materiál a formu, které by měly vysoce umělecké ztvárnění,“ řekl Ing. František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven. „Myslím, že to vše se novoborským sklářům podařilo skvěle ztvárnit, a podoba ceny se nám velmi líbí,“ doplnil František Šámal.

Samotný návrh a výroba trofeje je dílem mistra sklářské hutě Pavla Tilleho. Vlastní tvoření probíhalo tak, že Tille nabral žhavou sklovinu na sklářskou píšťalu a odlil ji mezi naskládané kovové pláty. Poté mistr Jan Eder sklovinu odstřihl, ta tím získala požadovaný tvar jehlanu. Jehlan mistři znovu ohřáli, pomocí speciálních ručních nástrojů ohnuli a dodali tak tvaru potřebnou dynamiku. Takto připravená surovina pro trofej se musela chladit v chladicí komorové peci celou noc, aby ji bylo možné zpracovat.

„Jednou z barev pivovarníků je zelená. V tu dobu jsme ji sice neměli natavenou, ale pro výrobu trofejí jsme se rozhodli zelené sklo natavit. Dlouze jsme diskutovali o tvaru díla,“ Výroba ocenění ve sklářské huti uvedl Pavel Tille. „Abychom co nejlépe využili optických vlastností skla, rozhodli jsme se vytvořit třístranný jehlan, v jehož tvaru se smísí zelené a křišťálové sklo. Samotný statický jehlan nám přišel fádní, pro rozpohybování jsme ho tedy za tepla ohnuli,“ dodal Pavel Tille.

Následně Bohumil Tománek, mistr z brusírny sklářské hutě, vzal jednotlivé polotovary a brusičsky je zpracoval do požadovaného tvaru. Doleštění do vysokého lesku bylo provedeno pomocí kotoučů z topolového dřeva a sopečné pěny neboli pemzy. Na závěr Sylva Karlovská, mistrová z malírny skla, podle vytvořených šablon vypískovala na trofej portrét F. O. Poupěte, dále požadovaný text a logo Českého svazu pivovarů a sladoven. Vyrobené trofeje budou v okrasných etujích předány oceněným na slavnostním večeru 19. dubna 2012 v Praze.

Historie sklářského školství sahá do roku 1763, kdy byla v Haidě (dnešním Novém Boru) založena piaristická škola, kde se vzdělávaly děti sklářských výrobců a obchodníků se sklem z města a okolí. Škola byla zřízena na základě přání živnostníků z Nového Boru, kteří si přáli mít ve městě školu kreslení a modelování pro učedníky, tovaryše a mistry sklářského řemesla. Od počátku se zde věnovala mimořádná pozornost kresbě, malbě a modelování, jež tvoří základní předpoklad dobrého zvládnutí sklářského umění. Tato přání se splnila a novoborská Sklářská škola funguje dodnes.

Nahoru