Pomůžeme-li přírodě, pomůžeme i sobě aneb...

Verze pro tisk |

... projekt NEPZ v naší škole

Ve čtvrtek 20. 10. jsme na naší škole jak na prvním, tak na druhém stupni přivítali očekávanou milou návštěvu. Málokdo sklidil tak bouřlivý potlesk jako dvojice Milan Jeglík a Zuzana Koloušková.

Co uvedená zkratka znamená, vědí i mladší žáci. Ale pro jistotu: Nejbohatší ekosystémy planety Země. Naše škola jako partnerka tohoto projektu podporuje ochranu deštných pralesů na Sumatře. Už minulý rok jsme se rozhodli, že něco pro tento projekt uděláme a podpoříme snahu o ochranu ohrožených zvířat a pokusíme se získat peníze na zakoupení fotopasti. Pustili jsme se do sběru plastových víček. Hlavním iniciátorem byla paní učitelka Kyselovská, která se už dlouhou dobu věnuje ekologii. Pochopili jsme, že recyklace znamená méně těžit.

Podařilo se! Sen se nám splnil. Díky pilným žákům sběratelům a finančnímu příspěvku mnoha žáků a některých rodičů jsme dosáhli tak velké částky, aby fotopast mohla být zakoupena. Na našem čtvrtečním setkání jsme částku slavnostně předali. Fotopast bude umístěna v Národním parku, kde bude monitorovat pohyb zvířat a jejich nepřátel pytláků. 

Pomohli jsme, ale víme, že problém není a ještě dlouho nebude vyřešen. Na naší planetě žije 7, 5 miliardy lidí. Jak se ke své planetě a životnímu prostředí chovají? Z filmu, který jsme na závěr zhlédli, nám naskočila husí kůže. Mnoho lidí se stará o svůj blahobyt a na nic jiného se neohlíží. Kam s odpadky a toxickými látkami? Na Zemi je přece místa dost! A tak se toxické látky hromadí v tělech ryb a dalších vodních živočichů, moře a oceány jsou kontaminovány cisternovými loděmi. Radioaktivní odpady se nelegálně ukládají na zakázaná místa. Lidstvo konzumuje vlastní odpadky. Neuvědomují si, že ochrana životního prostředí je klíčem k dobrému životu na Zemi. 

alt
Nahoru