Bělské balónové hemžení- úvodem

Verze pro tisk |

Červen se nám co nevidět překulí do druhé poloviny. Venku to zatím sice moc vidět není, a tak nezbývá než doufat, že letošní léto nebude propršené. S příchodem druhé poloviny června přichází tradičně i Balloon club Bílá Hlína se svojí fiestou Bělské balónové hemžení.

A jelikož jsem, dá se říct, oficiálním členem tohoto veselomyslného uskupení- je moji povinností vám známou balónovou fiestu přiblížit.

Již po dvanácté se několikrát vznesou horkovzdušné balóny nad hlavy obyvatel Bělé pod Bezdězem. Řekněme spíše- nad hlavami všech, kteří se přijdou podívat. Co všechno ale víte o balónovém létání a o této fiestě? Pokud si nemůžete vzpomenout- čtěte dál.

Počátky horkovzdušných balónů, a tedy i počátky letectví, sahají asi tak 230 let zpátky do historie. Psal se rok 1783, kdy bratři Mongolfiérové (vlastníci továrny na spodní prádlo) postřehli, že horký vzduch z kamen nadnáší ono zmiňované spodní prádlo. Do jejich podnikavé mysli se vloudil nápad- překonat gravitaci. Na tomto principu tedy sestrojili první prototyp balónu a v témže roce se do vzduchu vznesli i první balonkáři na světě.

O 218 let později, tedy v roce 2001 se do mysli podnikavých členů balónového klubu Bílá Hlína vloudila myšlenka založit fiestu. Netrvalo dlouho a Bezděz začal lákat čím dál více turistů. Nejen kvůli své okázalé nádheře, ale kvůli romantickému pohledu při západu Slunce. Místo ptactva se však po obloze proháněly horkovzdušné balóny ze všech koutů naší země. Vítr je rozházel do všech možných směrů, horký vzduch jim pomohl vznést se do výše a pak zase přistát. Senzace s názvem Bělské balónové hemžení byla na světě.

Bylo už jen otázkou času, kdy každoroční fiesta přiláká davy lidí, a rovněž i novinářů. Dokonce i novinářů a redaktorů z řad televizních. Po několika úspěšných ročnících se již stalo tradicí, že koncem června bude vzdušný prostor okolo Bezdězu zaplněn balóny.

Letos tomu tak bude po dvanácté. A opět se bude na co těšit. Z hřiště „ U Háječku“ startujeme už za 9 dní. Tak se tepleji oblékněte, nakupte repelenty a přijeďte se podívat na Bělské balónové hemžení.  Pokud ale nebudete mít čas, stačí sledovat mé další reportáže přímo z akce.

Honza Kubelka

Oficiální stránky Balloon club Bílá Hlína: http://www.bcbh.cz/ 

Nahoru