Biskup Jan Baxant zahájí výstavu o zničených kostelech

Verze pro tisk |

Ve středu 20. června 2012 od 16 hodin se v bývalém kapucínském kostele sv. Ludmily v Litoměřicích uskuteční slavnostní vernisáž výstavy „Zničené kostely severních Čech 1945–1989“. Výstavu zahájí litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.

Zmíněná výstava, připomínající návštěvníkům rozsáhlé demolice církevních objektů v severočeském regionu v období komunismu, byla poprvé veřejnosti představena 8. prosince loňského roku v prostorách Národní knihovny České republiky v Praze. Protože celý projekt byl koncipován jako putovní, bylo poté možné výstavu zhlédnout v Chomutově a díky česko-německým textům na informačních panelech i ve Fuldě. Zároveň si Národní památkový ústav, který je spolupořadatelem této výstavy, vytvořil svou vlastní „kopii“, která putuje po jeho objektech – k vidění již byla např. v Ústí nad Labem, Mostě či Nebílovech, aktuálně v západočeských Plasích a do konce turistické sezony ještě v Benešově nad Ploučnicí, Duchcově či Jezeří.

Jednou z logických zastávek této putovní výstavy jsou i Litoměřice – tedy region, odkud vznikla iniciativa k celému projektu, a zároveň i sídlo Biskupství litoměřického, jehož se výstava samozřejmě bezprostředně dotýká a jenž je zároveň i jejím spoluautorem. Jako výstavní prostor bude využit bývalý kapucínský kostel sv. Ludmily (v Dlouhé ulici), který může sám částečně sloužit jako hlavní exponát, neboť v období minulého režimu byl užíván mj. jako skladiště a dodnes není plně zrekonstruován. Stálé výstavní panely zde budou doplněny i obrazy z kostela sv. Prokopa v Touchořinách (okr. Litoměřice), který byl v 80. letech 20. století rovněž zbourán.

Výstavu při slavnostní vernisáži, která se uskuteční ve středu 20. června 2012 od 16 hodin, slavnostně zahájí litoměřický biskup Mons. Jan Baxant, místostarosta města Litoměřice Mgr. Karel Krejza a děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D. Výstava bude veřejnosti přístupná denně od 9 do 17 hodin až do 28. července 2012.

Cílem výstavy je připomenout široké veřejnosti demolice kostelů v severních Čechách pomocí jakési sondy po „typických“ případech demolic – jedná se zejména o souvislosti s tzv. zakázanými prostory (vojenský výcvikový prostor Ralsko, hraniční pásmo), masivní povrchovou těžbou hnědého uhlí, stavbou vodních přehrad Nechranice a Přísečnice či téměř plošnou demolicí kostelů v okolí Verneřic na Děčínsku. Výstava je tvořena informačními panely v česko-německé jazykové mutaci s bohatým obrazovým doprovodem. K výstavě, která je výsledkem společného projektu občanských sdružení, univerzitních, památkových a muzejních pracovišť i Biskupství litoměřického, byl rovněž vydán i katalog, který si můžete zakoupit na výstavě či na recepci litoměřické biskupské kurie (tj. úřad biskupství, Dómské náměstí).

Autor textu: Mgr. Martin Barus, archivář Biskupství litoměřického

Biskup Jan Baxant zahájí výstavu o zničených kostelech
Nahoru