Čmelák slaví 22. narozeniny a zve na Den otevřených dveří

Verze pro tisk |

Když se řekne „mokřad“, mnozí si představí skličující filmovou scénu, kde člověka pomalu pohlcuje bahno a neexistuje způsob, jak ho zachránit. Jiní si vybaví roje otravných komárů, neprostupnou mlhu a hrobové ticho. Že mokřady jsou ve skutečnosti něco zcela jiného, o tom se můžete přesvědčit na Dni otevřených dveří v Mokřadech Jablonné.

Před třemi lety skládka, nyní unikátní místo pro lidi i pro přírodu. Divoká příroda jen pár minut chůze od centra Jablonného v Podještědí. A právě zde Čmelák – Společnost přátel přírody připravil Den otevřených dveří s neobyčejným programem.

Akce se koná 28. května 2016 od 10:00 do 17:00, společně se Slavnostmi města. „Návštěvníci se mohou těšit například na netradiční objevné cesty v doprovodu rusalky, během kterých se dozvíte, proč mají mokřady smysl, dále na taneční vystoupení, zkoumání podvodního života s vodníkem, opékání buřtů s paní mlynářkou nebo mnoho hravých zastavení, ve kterých na vlastní oči uvidí, jak nás mokřady chrání,“ láká odborná pracovnice v ochraně přírody Dagmar Najmanová.

Mokřady Jablonné se nacházejí u zámku Nový Falkenburk, přibližně 5 minut cesty z centra Jablonného v Podještědí. „Na akci se nejvíc hodí boty do přírody, a protože podvodní život zkoumáme u vody, dětem doporučujeme holínky. Na objevné cesty jsme si pro návštěvníky připravili malý kvíz, tak si nezapomeňte vzít do kapsy i tužku,“ dodává Adam Babka z oddělení propagace.

Den otevřených dveří se koná při příležitosti dvaadvacátých narozenin Čmeláka – Společnosti přátel přírody, který je největší severočeskou ekologickou organizací. Od roku 1994 prakticky pečuje o přírodu a obnovuje harmonickou krajinu okolo nás. Specializací Čmeláka je přeměna ekologicky narušených a zanedbaných míst na lokality atraktivní pro lidi i pro přírodu.

Pro více informací kontaktujte Hanu Brodskou na e-mail hana.brodska@cmelak.cz nebo na telefon 777 749 107. Vstup na akci je zdarma. 

Nahoru