Hrušovanský kostel

Verze pro tisk |

Pojedeme-li z České Lípy do Roudnice nad Labem, objevíme za vesnicemi s krásnými názvy Jištěrpy, Libínky a Trnová obec Hrušovany. Nad ní na kopci je romantická zřícenina kostela sv. Václava.

Svým nábojem velmi připomíná mnou nedávno popisovaný kostel sv. Havla v Bílém Kostele na Litoměřicku (zde). Vždyť i osudy mají tyto památky prakticky shodné. Aspoň v posledních šedesáti letech.

K samotnému kostelu se nejlépe dostaneme, když v Hrušovanech odbočíme doprava na Encovany. Asi tři sta metrů za posledními domy zaparkujeme u hřbitova. Ke kostelu půjdeme šest set metrů po polní cestě, která je za mokra poměrně dost blátivá. (Nezkoušejte ke kostelu raději dojet autem. Ani další cestou, po ní dojedete jen k nějaké vodní nádrži).

Kostel je na mapách uváděn jako prachovský. Vrch se jmenuje Prachov a kolem něj stávala stejnojmenná ves, která patřila chotěšovskému klášteru. Historie Prachova končí za husitů - od roku 1426 o ní nejsou zmínky. Kostel měl být poté podle Wikipedie vypálen Švédy za třicetileté války, ale autor zřejmě myslel kostel dole v Hrušovanech. V první polovině devatenáctého století byl na základech původního prachovského kostela postaven nový, který byl zasvěcen sv. Václavovi (zatímco ten původní sv. Mikuláši).

Od odsunu Němců po roce 1945 kostel chátrá do současné podoby. Dokonce se objevil v nabídce jedné realitní kanceláře, ale v době psaní článku jsem ho tam nenašel.

Milovníkům zřícenin ale současný stav určitě nevadí. Za vše hovoří fotografie.

Nahoru