Hubertova zimní stezka

Verze pro tisk |

Naučná stezka Hubertova byla městem, či spíše jeho organizací Městské lesy Česká Lípa vybudována na okraji Svárova za zahrádkami, v městském lese. Základem byla lokalita Hojda – U hříšné Milady vybudovaná uprostřed v letech 2003 až 2004, která návštěvníkům ukazuje, co vlastně myslivci a lesáci v lese tropí.

Tedy že se nejen snaží zredukovat přemnožené divočáky a srnčí zvěř, po čemž v posledních letech úpěnlivě volají mnohé obce, lesáci i zemědělci, ale také zakládají krmivo do krmelců v zimě, nu a v lesích hospodaří. Asi ne vždycky dobře, vždyť čtete občas hádky kolem lesů na Šumavě, či zíráte s úžasem na půlmetrové rýhy na lesních cestách.  Tropí pro nás i jiné prospěšné věci, třeba aby hostinští mohli nabídnout zpestření jídelních lístků, či jsme měli kam zavěsit vánoční ozdoby. Ale dost už legrace, nebo někde skončím s broky na pozadí..

Už jsem se zmínil o hrozbě doktorů ohledné mých nadbytečných kilogramů, po níž jsem se rozhodl zvednout každý den bez ohledu na počasí od počítače a vyrazit ven. Chodit kolem baráku mi nebaví, každý den hledám (přes mapy na počítači) jinou trasu, a jiný mi neznámý cíl. To vůbec není jednoduché, když je zima a hrozně těžké, když je obleva s deštěm. Našel jsem si na plánu města zmiňovaný okruh u Svárova a během 90 minut jej od Kauflandu pohodlně prošel. Převýšení asi 5 metrů, cesty široké, pohodlné, trasy dobře vyznačené. Potkal jsem tam lidi se svými hafany či na běžkách, v létě je tam určitě rušněji. I v zimě se mi tam líbilo, ale stejně tam zajdu znovu v létě. Každý les vypadá v jiném ročním období vždycky jinak a to nejen měnící se barvou listí. A taky jsem asi minul tabuli, abych se o hříšné Miladě dozvěděl nějaké pikantní podrobnosti.Kdo by snad chtěl nohy ušetřit, může na zastávku „Svárov na kopci“ dojet městským autobusem, linky 208, 209 a 218. Odtud je celý okruh jen 2 km dlouhý. A komu je to naopak málo, může cestou odbočit na vrch Hůrka, je také na kraji Svárova, nad restaurací Svárov, známé i jako Pod kaštany. A co závěrem, no prostě jděte se taky projít, nic to nestojí a je to pěkné.

Nahoru