Kam za uměním

Verze pro tisk |

Máte cestu do Prahy? Zajímá vás mladá umělecká scéna? Máte chvilku čas? Máte náladu? Pojďtě. Pojďte a vnímejte. Pojďtě a vstřebávejte. Nechte se zlákat vlnou nejen českých uměleckých nadějí.

Galerii Rudolfinum máte od 4. 10. 12 do 30. 12. 12 šanci zhlédnout jednu z nejočekávanějších výstav tohoto podzimu s názvem Beyond Reality. Tématem této výstavy, která představuje současnou britskou malbu, je lákavé téma hledání reality. Jedním z klíčových momentů je tázání po možnostech, smyslu a způsobu jejího zobrazování. Výstava Beyond Reality představuje tvorbu dvanácti současných britských umělců střední generace. Výběr děl odráží vzrůstající význam postkonceptuální, převážně figurální malby, jež má nyní na britské výtvarné scéně mimořádnou pozici. Jedním z klíčových momentů je tázání po možnostech, smyslu a způsobu zobrazování reality. Tvorba jednotlivých umělců dost zřetelně odkazuje na tradiční malbu a hyperrealismus 70. let, je tudíž vhodná i pro poměrně laickou a širší veřejnost. Výstava je koncipovaná přímo pro prostory Galerie Rudolfinum.

Holešovická Galerie Vernon v současné době nabízí rovnou dvě velice zajímavé expozice. Za prvé výstavu izraelské fotografky Roni Ben Ari, která trvá od 1. 11. 12 do 31. 1. 13 a zachycuje vzpomínky z jejího dětství, které oživila díky fotografii a videoartu. „Zvuky tkalcovských stavů, vůně oleje promazávajícího stroje, prach... To vše patří do vzpomínek z mého dětství, do vzpomínky na otcovu tkalcovskou dílnu.“ Tak popisuje izraelská fotografka Roni Ben Ariová momenty, které inspirovaly její nové dílo nazvané LOOM | FATHER | REQUIEM. Druhá výstava s názvem „Leaving Space“ představuje mladé německé a rakouské umění. Šest umělců, mezi nimi Katju Gütlerovou, Richarda Reisenbergera nebo Lunu Alexandru Stritterovou propojuje zájem mezi fyzičnem a tím, co překonává hranice. Zabývají se postavením člověka v současné realitě a ukazují, že není možné obývat nějaké místo po určitou stálou dobu a že prostor se neustále mění. Všechna díla zdůrazňují křehkost našeho okolí a samotné naší existence.

Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí, galerii specializované na architekturu, od 26. 10. 12 do 9. 12. 12 představují tvorbu vynikajícího českého fotografa architektury Jiřího Havrana. Výstava s názvem „FROM ARCHITECTURE“ zachycuje retrospektivně jeho tvorbu, zvláště pak z jeho působení v Norsku, kde žije. Jsou zde prezentovány fotografie, které vznikaly v posledních dvou letech a některé právě pro tuto výstavu: cykly Červené prostory (kostel v Øvre Årdal postavený z červených cihel v 60. letech), Národní turistické trasy  odpočívadla, vyhlídky a zajímavosti podél vybraných komunikaci v Norsku, Suldalkraft  norská brutalistická architektura. Tato série je doplněna fotografiemi české brutalistické architektury 60. a 70. let.

Galerii hlavního města Prahy, konkrétně v budově Městské knihovny, momentální sídlí z podstaty kontroverzní výstava, která ukazuje výběrový koncentrát graffiti a street artu tak, jak ho zatím zná jen málokdo. Jazyk ulice je zde poprvé představem v seriózním prostoru a jeho měřítko se může rovnat tomu světovému. Jedná se také o první mezinárodní výstavu v Čechách, která na galerijní půdě představí fenomén graffiti a street artu. Jednotlivé oblasti a styly, které se prolínají, odkryjí formální i obsahovou pestrost tohoto pouličního výtvarného projevu, který nezná hranice. Na půdě Městské knihovny máte šanci navštívit tuto expozici až do 13. 1. 13. Paralelně s touto výstavou ale probíhají aktivity a expozice i na jiných místech, například v The Chemistry Gallery, MeetFactory nebo rovnou „v terénu“.

The Chemistry Gallery je mladá, dynamická, kreativní instituce a vy (jak už jsem zmiňovala v předchozím odstavci) zde máte šanci zhlédnou určité „pokračování“ programu Městem posedlí, zabývajícího se street artem a graffiti scénou. Konkrétní expozice nazvaná „Shoot when you can...“ představuje výběr z nové tvorby předních českých i zahraničních streetartistů. Kromě již zavedených jmen (Pasta Oner, Jan Kaláb, Michal Škapa) představí i další autory, kteří k této scéně již neodmyslitelně patří (Nick Zipper, Xdog, Obic), ale i autory, kteří tvoří mimo Prahu (Openmindz360, Sasanca), či dva zahraniční autory (Chase, Brad Downey). Tuto výstavu máte možnost zhlédnout do 2. 12. 12.

Centrum současného umění DOX představí v datu 19. 10. 12 – 14. 1. 12 výstavu ze sbírek vídeňského sběratele a galeristy Julia Hummela, expozice nazvaná AMOR PSÝCHÉ AKCE  VÍDEŇ se zabývá ženským elementem ve vídeňském akcionismu. Tento směr bojoval v 60. letech 20. století za individuální svobodu a významně přispěl k větší mezilidské i sexuální toleranci. Obklopeni represivní politickou minulostí se muži i ženy věnovali zkoumání vítězství i proher lidské bytosti v protikladu k pokrytectví směřujícímu k sentimentu a společenskému tlaku. Výstava přiblíží především tvorbu Otto Muehla, Hermanna Nitsche, Rudolfa Schwarzkoglera a Güntera Bruse, čtyř hlavních představitelů tohoto nejen uměleckého hnutí. 

Mladá galerie 5s Gallery představuje od 20. 11. 12 tvorbu progresivního českého figurativního sochaře Štěpána Beránka. Bližší informace k této expozici zatím bohužel nejsou přístupné, ale vzhledem k autorově předchozí tvorbě je bezpochyby na co se těšit!

Na závěr bych ráda připomněla výstavu prací studentů architektury, která budé probíhat v malostranském kafé KOKPIT od 19. 11. 12 do 28. 11. 12. Své semestrální a závěrečné práce zde představí budoucí architekti z FUA TUL, FA ČVUT a FA VUT.

Nahoru