Litoměřice otevřely podzemní expozici věnovanou dolu Richard

Verze pro tisk |

Obyvatelům a návštěvníkům královského města Litoměřice se s nastávající letní sezonou otevřela nová pozoruhodná expozice – Důl Richard v proměnách času.

Od 1. června Centrum cestovního ruchu Litoměřice zpřístupnilo zhruba 80 metrů dlouhou podzemní chodbu pod budovou radnice, ve které se návštěvníci mohou vydat po stopách historie proslulého vápencového dolu Richard.
V litoměřickém dole Richard se nejprve těžil vápenec, poté v něm nacisté vybudovali továrnu, a nyní slouží jako úložiště radioaktivního odpadu, expozice je proto rozdělena do tří částí. Každá z nich připomíná jedno období. Nepochybně tím nejtemnějším je konec druhé světové války, kdy v Richardu na následky otrocké práce pro německý zbrojní průmysl zahynulo za necelý rok v nelidských podmínkách v podzemí 4 500 vězňů.
Podél chodby je umístěno 24 panelů s informacemi v českém, německém i anglickém jazyce. Autentičnost podtrhují dobové snímky, nápisy, ale i železný vozík nebo vysypané kamení. Nechybí ani makety sudů, v nichž se v současné době ukládá v úložišti Richard radioaktivní odpad.  
Prohlídka atraktivní podzemní expozice (vchod je z Jarošovy ulice) s průvodcem stojí 40 Kč pro dospělého. Studenti, senioři a držitelé průkazek ZTP zaplatí 25 Kč. Vstupenky jsou v prodeji v informačním centru na Mírovém náměstí. 

Nahoru