Mimoň rozmanitá

Verze pro tisk |

Mám do Mimoně dobré spojení několikrát denně, a protože je tam stále co k objevování, párkrát za rok si tam zajedu i jako turista. Kdysi jsem tam jezdil do již zrušeného Finančního úřadu, kam jsem chodíval s daňovým přiznáním a větou Dobrý den, jdu se vám přiznat.

  Z auta toho poznáte málo a čas k poznávání mám vlastně až teď v důchodu. A bez auta. Obrovskou kaňkou na vzhledu města je autobusové nádraží. Rozbité zastávky, kaluže, strhané jízdní řády, prostě děs. Jenže kvůli tomu do Mimoně nejezdím. To raději objevuji různé naučné stezky. Cením si zejména té poutní, která spojuje na svých devíti zastaveních řadu kulturních památek města, spjatých s křesťanstvím. Hlavně kostel sv. Petra a Pavla, okolní soubory soch, fara, umrlčí kaple, starý hřbitov. Pod tím vším pivovarské sklepy a socha Immaculaty.Do okruhu patří mariánský sloup na náměstí, Getsemanská zahrada na cestě k vlakovému (daleko slušnějšímu) nádraží, kaple Božího hrobu a vedlejší Špitál, dnešní muzeum. Poslední ze zastavení je na kopečku vedle ostudného nádraží autobusů, je to tzv. Kalvárie. Některé ze zmiňovaných památek jsou zapsány do celostátního registru kulturních památek. Jsou tam i jiné objekty, mimo Poutní stezku. Socha na mostě přes Ploučnici vedoucím od bývalého kina, několik zdánlivě obyčejných domů, budova Komenského školy a také zbořený zámek. O něm se můžete opravdu hodně dozvědět v městském muzeu. Dnes ho připomíná jen hezký zámecký park, chráněná lípa na nábřeží a zrenovovaný most u soutoku Ploučnice s Panenským potokem. Chráněné lípy jsou v Mimoni dvě, druhá je vedle vlakového nádraží.

Zmiňoval jsem stezek povícero. Přes Mimoň vede meziměstská „Poutní cesta Českolipskem“, hlavně díky mimoňskému gymnáziu vytvořená „Naučná stezka Ralsko“ a je třeba připomenout existenci naučné stezky připomínající události už před 150 roky. Jmenovala se „Po stopách války roku 1866“ Pokud je hezky, je vhodné jít kolem parku do Vranovské aleje a vylézt na Ralsko s romantickou zříceninou, nebo níže položené Vranovské skály. V samotné Mimoni doporučuji se projít na sídliště Letná a sestoupil k areálu fotbalistů, protože odtud je velice krásný výhled na okolí. Vysledovat si na Internetu termíny, kdy je veřejnosti přístupná kaple Božího hrobu, kostel, muzeum, kdy jsou programy společenských akcí v Kulturním domě. Zajděte si i na okraje města, kde je městské koupaliště i už nefunkční areál hřebčína. Ale jeďte raději vlakem, ať si výlet nezošklivíte hned na začátku.

Nahoru