Na pevnosti Königstein bydlí jeden Weihnachtsmann

Verze pro tisk |

Königsteinský vánoční trh je otevřený o všech adventních víkendech, a sice v sobotu a v neděli (07.–08.12. | 14.–15.12. | 21.– 22.12.2013) vždy 11–19 hodin. Na vánoční trh se neplatí žádné vstupné, ale je nutné zaplatit běžné vstupné do pevnosti.

Všechny výstavy na pevnosti jsou otevřené, je tudíž možné navštívit také všechny vnitřní prostory pevnosti. Kromě vánočních stánků na plošině pevnosti, jsou obchodníci a řemeslníci také v bezmála dvě stě metrů dlouhých podzemních chodbách kasemat. Celkem kolem stovky stánků s nápady na dárky.
---------------------------------------------------------------------------

Na pevnosti Königstein bydlí jeden »Weihnachstmann«.
---------------------------------------------------------------------------
A bydlí tu každoročně vždy už od samotného začátku adventního víkendového trhu, a to již celých 18 let. O adventních víkendech (07.–08.12. | 14.–15.12. | 21.– 22.12.2013) je ho stále vidět, buď se prochází po vánočním trhu nebo je ve své chaloupce. Tam jej děti mohou navštívit, protože, když je ve své chaloupce rád přijímá malé hosty, které si posadí na klín, aby si mohl poslechnout jejich vánoční přání. Děti na to pak ještě dlouho vzpomínají a rodiče rádi ukazují příbuzným fotografie svého potomka s tímto přívětivým vousatým dědou. A kdo že je to vlasně ten »Weihnachstmann«? My mu pro zjednodušení říkáme česky Mikuláš, a na konci článku se také dozvíte, proč.

Königsteinský Mikuláš nosí po kapsách vždycky nějaké to sladké překvapení, a když má člověk zrovna štěstí, může od něj nějakou tu sladkost dostat. Navíc každou adventní neděli začíná v půl čtvrté (15:30) své vystoupení na pódiu. Děti, které mu přednesou básničku či zazpívají, dostanou malý dárek. Možná autíčko nebo nějaké to roztomilé plyšové zvířátko. A nezáleží na tom, zda jejich vystoupení bude česká básnička nebo třeba i anglická písnička. Cení se odvaha a divácký aplaus se určitě dostaví a zajisté potěší každého. V 16 hodin Mikulášovo pódiové vystoupení končí. Čeká jej totiž další neméně důležitá úloha. Musí otevřít další okénko předlouhého adventního kalendáře (112 metrů) umístěného na königsteinských kasematech.

Na Mikulášově chatce je umístěná stránka, kam mohou děti vhazovat lístky se svými vánočními přáními. Bohužel si ale nejsme úplně jisti, zda německý Mikuláš resp. Weihnachtsmann dodává dárky i do České republiky.

A s Mikulášem je spojená i jedna letošní königsteinská novinka. U hradeb z nichž je překrásný výhled do údolí řeky Labe, asi tak 300 metrů od vánočního trhu, je hrádeček Friedrichsburg. Tam Mikuláš přebývá, když zrovna není ve své chatce. Okny je možné nahlédnout do přepychového historického sálu, jak tam odpočívá, obklopen celou hromadou vánočních dárků, které už všechny zabalil. A když se budete dívat velmi pozorně, zjistíte, že v sále je jedna věc, která se k Vánocům ale vůbec nehodí. Když tuto věc návštěvníci odhlalí a řešení prozradí v muzejním obchodě (Museumsshop), dostanou malé překvapení. Neměli bychom to prozrazovat, ale jen čistě mezi námi, jde o věc, kterou tu schoval königsteinský velikonoční zajíček, německy se jí říká »ósta aj«. Ale český výraz si už musíte domyslet či dohledat sami.

Potíže s »Vánočním mužem« aneb Ježíšek versus Santa Claus
---------------------------------------------------------------------------
Jako je ve Francii »Père Noël«, v USA a Kanadě »Santa Claus« a v Rusku »Děda Mráz«, má Německo svého »Vánočního muže«. Německy je to tedy »Weihnachstmann«. Ale jak všechny tyto mezinárodní vánoční bytosti překládat do češtiny?  Jelikož tento »Vánoční muž« sídlí i na pevnosti Königstein, museli jsme se rozhodnout, jak mu budeme česky říkat. Jenže on je to opravdový překladatelský oříšek! Hlavně proto, že jeho hlavní úlohu, tedy rozdávání dárků, přebírá v České republice »Ježíšek«. A to, jak dárky rozdává Ježíšek, to snad nikdo ani neví a nejspíš jej opravdu dosud nikdo nikdy nepozoroval při práci. Jasné je jen to, že jde o logisticky velmi složitý problém. Takže jsme pro svůj překlad hledali jiné řešení. A přitom jsme si našli českou postavu, která je viditelnější a hmatatelnější než Ježíšek. Je to český »Mikuláš«. A tak, od té doby slovo »Weihnachstmann« překládáme jako »Mikuláš«. Oba mají podobný původ, podobnou úlohu, jen jejich časový harmonogram se poněkud liší. Ale stále je více pravděpodobné, že si Mikuláš našel čas na rozdávání dárků i po 5. prosinci. Rozhodně pravděpodobnější než, že si Ježíšek nechal ve svém útlém věku narůst plnovous.

---------------------------------------------------------------------------
Z minulé tiskové zprávy | Hlavní informace o vánočním trhu
---------------------------------------------------------------------------
V areálu pevnosti bude postaveno skoro stovky stánků řemeslníků a obchodníků, z toho ¼ v podzemních kasematech.  Od loňského roku je vánoční trh na pevnosti Königstein je rozšířen i o podzemní prostory pevnostních kasemat. V prostorách se stěnami, které neprostřelí žádná dělová koule, vznikne poetický vánoční svět. Pískovcové klenby kasemat Medvědí díra (Bärenlochkasematten) v bílé záři tradičních ochranovských hvězd (adventní hvězdy z Herrnhutu »Herrnhuter Sterne«) poskytnou tajuplné pohádkové místo pro zdobné stánky regionálních obchodníků. Délka podzemních chodeb trhu je 180 m.

Venku na tržišti jsou další s láskou zdobené středověké stánky různých místních umělců a řemeslníků, u kterých návštěvníci zajisté najdou zcela neotřelé nápady na neotřelé vánoční dárky. Tam je dostání i lahodná pevnostní štola, svařené víno či punč. Součástí trhu je též betlém s opravdovými zvířaty, dřevěná vánoční pyramida z Krušných hor a výzdoba s 250 vánočními stromečky.

Pevnost nabízí rovněž bohatý vánoční program. Od kreativní dílny pro děti, přes loutková pohádková představení až po výstupy žonglérů a kejklířů či historickou vánoční hudbu. A nesmíme zapomenout ani na Mikuláše a jeho chaloupku, na které je speciální schránka, do níž mohou děti vhodit dopis Ježíškovi. Ta se letos nachází v hrádečku Friedrichsburg, který je součástí pevnostních hradeb a odkud je skvělý výhled do údolí řeky Labe.

Pozoruhodný je také adventní kalendář ve Starých kasárnách (Alte Kaserne). Ten v sobě snoubí hned dvě nej: se svými 112 metry je to nejdelší adventní kalendář, který se nachází v nejstarších dochovaných kasárnách v Německu. Tam kde kdysi bydleli vojáci se svými rodinami, seo 420 let později otevře každý prosincový den jedno rozzářené okénko. A když se v Saském Švýcarsku zešeří, ozáří celou adventní podívanou romantické světlo vánočních řetězů, které jsou dohromady více než 1,3 km dlouhé.

Ke každoročním vrcholným událostem na Königsteinu zajisté patří i porcování letos již 10,18 metru dlouhé vánoční štoly upečené v pevnostní pekárně. Tato štola bude porcována a nabízena při zahájení 18. historický romantických vánočních trhů v sobotu 30. listopadu ve 14 hodin. Tato štola je s každým novým ročníkem adventních trhů vždy o jeden centimetr delší.

V působivé adventní atmosféře pevnosti Königstein se hosté mohou naladit nejen na vánoce, ale vypravit se také vstříc více než čtyři století dlouhé historii, která zde na hosty dýchá na každém kroku, ze zdí a hradeb pevnosti rozkládající se na náhorní plošině o rozloze devíti pražských Staroměstských náměstí.

Vstup na vánoční trh (30.–01.12. | 07.–08.12. | 14.–15.12. | 21.– 22.12.2013  v sobotu a v neděli 11–19 hodin) je obsažen v běžném vstupném do pevnosti. Všechny výstavyna pevnosti jsou otevřené, je tudíž možné navštívit také veškeré vnitřní prostory pevnosti.

 

Foto v perexu: © S.Thiel, Festung Königstein

Nahoru