Po Hřebenovce napříč Libereckým krajem

Verze pro tisk |

Nejdelší vyznačenou hřebenovou trasou v Čechách je již více než sto let tzv. Blauer Kammweg neboli Modrá hřebenovka.

V dobách své největší slávy se táhla od Blankensteinu nad Sálou v Německu přes celé Krušné hory, Českosaské Švýcarsko, Lužické, Ještědské a Jizerské hory, Krkonoše, Broumovsko, Orlické hory a Sněžník až na Praděd. Cesta v mnoha místech překračovala hranici z jedné strany na druhou, vesměs ovšem sledovala hlavní hraniční horský hřeben.

Liberecký kraj společně s německým partnerem Landkreis Görlitz zrealizovali projekt podpořený Evropskou unií na znovuobnovení části této hřebenové cesty. Obnovená trasa Hřebenovky vede od Karlovského mostu přes Jizeru na česko-polské hranici přes území Libereckého kraje do německé oblasti Žitavských hor a spojuje atraktivní místa vrcholových partií Jizerských hor, Černostudničního a Ještědsko-kozákovského hřbetu, Lužických a Žitavských hor. Užívat ji mohou jak pěší turisté a cyklisté, tak v zimě i běžkaři.

Tři paralelní trasy - pro turisty, cyklisty a běžkaře byly pečlivě vybrány, aby procházely jak známými lokalitami česko-německého pohraničí, tak i místy, která jsou sice turisticky zajímavá, ale zatím jen málo využívaná. Trasy jsou navrženy tak, aby nedocházelo ke kolizím mezi pěšími turisty a cykloturisty.

Vydejte se námi objevit místa na trase dosud málo probádaná, například sáňkařskou dráhu ve Smržovce, ta původní tu stála již v roce 1912. Dnešní je z let 1972-1975, je dlouhá 1 020 m, má převýšení 82 m, dosahuje se zde průměrná rychlost 79,6 km/h, maximální rychlost je 103 km/h a raritou je kruhová 400 stupňová zatáčka. Dráha je určená k výcviku a také k pořádání závodů. Tréninky i závody na dráze probíhají v létě i v zimě, a pokud budete mít štěstí, můžete zažít i zajímavé a ojedinělé závody v ČR.

Nebo se po Hřebenovce vydejte rozhlédnout do dáli na jednu z mnoha rozhleden v Libereckém kraji. Třeba objevit jednu méně známou, Terezínku, na skalní vyhlídce nad Tanvaldem s výhledem na soutok řek Kamenice a Černé Desné, která je přístupná po červené turistické značce. Výlet si lze ještě prodloužit o výstup na skalní masiv vrchu Muchov (787 m n. m.). A z rozhledny s Cimrmanovým heslem „Vzhůru dolů“ - nabízíme jeden tip na návštěvu podzemí. Jde o bývalý kryt civilní ochrany pod městem Liberec. Při prohlídce krytu si můžete prohlédnout i výstavu věnovanou původnímu vybavení krytů, které se předpokládalo zřizovat v 50. až 80. letech minulého století. Objednat se na vstup do krytu můžete v Libereckém informačním centru.

Další tipy na výlety po Hřebenovce najdete zde nebo si můžete stáhnout brožuru s tipy na výlety po Jizerských, Lužických a Žitavských horách. Na webové stránce najdete i mapový portál, kde si nad interaktivní mapou můžete naplánovat výlet.

V letošním roce probíhají jednání na prodloužení trasy Hřebenovky do sousedních krajů Ústeckého a Královehradeckého a také s dalšími kraji Pardubickým, Olomouckým a Karlovarským s cílem prodloužit trasu Hřebenovky po celém česko-německém pohraničí od Karlovarského kraje až na Praděd. 

Nahoru