První hradozámecká noc

Verze pro tisk |

Historicky první česká Hradozámecká noc bude probíhat v sobotu 4. září 2010 na 36 tuzemských hradech a zámcích a na šesti soukromých památkových objektech. Začátky večerního programu jsou stanoveny pro jednotlivé památky individuálně a je proto nutné sledovat webové stránky těchto objektů.

V Libereckém kraji budou v rámci hradozámecké noci zpřístupněny hrad Grabštejn a zámek Hrubý Rohozec. Návštěvníkům nabídnou neopakovatelnou noční atmosféru na historických objektech s bohatým programem.

 

Hrad Grabštejn www.hrad-grabstejn.cz

 

Hrad Grabštejn se připojí k Hradozámecké noci  akcí v rámci hudebního festivalu Worldfest 2010. Na různých místech hradu a v různých komorních sálech proběhnou během večera
a noci hudební a divadelní představení, která pojí název  Magické  komnaty.
Vystoupí mj. DAGMAR ANDRTOVÁ VOŇKOVÁ, MICHAL MŰLLER & JIŘÍ LŐSSL a ALENA, TRABAND,  D.I.S.HARMONIE- divadelní Jukebox a proběhne  promítání vybraných filmů ANIFESTU a retrospektivy litevské animace. Na závěr noci vystoupí kapely  IGNITUS a  RAJTARAJ. Akce proběhne ve spolupráci s Kulturní agenturou ŠtěK.

Akce začíná od 19,00. Předpokládá se, že se akce protáhne až do časných ranních hodin.

Zámek Hrubý Rohozec www.hruby-rohozec.eu 

Zajímá vás, jak vypadal politický předtext, kterým musely být povinně zahajovány prohlídky hradů a zámků poté, co byly převzaty do péče socialistického státu? Nebo jak dopadl zloděj Karel Chlouba, jenž se krátce po konfiskaci zámku ukrýval v jeho místnostech, aniž by o tom měl kdokoliv tušení? Či jak to bylo s aktem Hitlerovy dlouholeté přítelkyně a pozdější manželky Evy Braunové? Případně kam zmizela v 60. letech tzv. „ztracená prohlídka“?

 Pokud ano, tak se spolu s námi vraťte do doby „socialismu“ a nechte pionýrky, milicionáře, vědeckou pracovnici, uklízečku a hlídače vyprávět „ne tak dávnou“ skutečnou (i lehce fiktivní) historii zámku Hrubý Rohozec. Soudruh Kalný se za pomoci svazaček ujme prohlídky každou celou hodinu (v případě velkého zájmu každou půlhodinu).

* Noční prohlídky se konají v sobotu 4. září 2010.

* První noční prohlídka začíná ve 20:00 hodin, poslední ve 24:00 hodin.

* Délka prohlídky: 55 minut.

* Vstupné: 80,- Kč/plné vstupné; 60,- Kč/snížené vstupné.

Nahoru