Slavnosti v údolí řeky Křinice

Verze pro tisk |

O  víkendu 27. – 28. 07. 2013 se koná 16. ročník Slavností Křinického údolí »Kirnitzschtalfest«. Malebné skalní údolí Saského Švýcarska brázdí žlutá Křinická tramvaj »Kirnitzschtalbahn« již celých 115 let . Během slavností  vyjedou z depa i historické soupravy.

Červencové Křinické slavnosti se konají v celém zhruba 17 kilometrů dlouhém údolí řeky Křinice. Podle německého názvu řeky Křinice, jenž zní »Kirnitzsch« (saská výslovnost Gyrnič) se toto údolí jmenuje Kirnitzschtal. V rámci slavností je připraven na různých místech mezi lázeňským městečkem Bad Schandau a obcemi Buschmühle a Ottendorf pestrý zábavní program.

Horská údolní tramvaj »Kirnitzschtalbahn«, jejíž trať vede již od roku 1898  osmikilometrovým úsekem Křinického údolí až k Lichtenheinskému vodopádu »Lichtenhainer Wasserfall« má svou výchozí stanici v lázeňském městečku Bad Schandau.

Německý název zastávky »Am Stadtpark« částečně napovídá, že výchozím bodem historické tramvaje je západní okraj městského parku. Městský park se leží na pravé straně řeky Labe. Návštěvníci slavností se odtud mohou zdarma svézt jednu stanici (cca 2 km, asi 5 minut jízdy) do tramvajového depa historickými vozy z let 1926-1938.

Na střeše depa jsou umístěny solární kolektory a v depu je kromě dílny k vidění rovněž malá solární elektrárna, která pokrývá třetinu spotřeby elektrické energie křinické tramvajové linky. Děti i dospělí zde každoročně obdivují speciální výstavu malých modelů tramvají a hladoví výletníci tu najdou něco dobrého na zub. Před depem jsou kromě stánků s občerstvením také stánky informační, kinobus, malý trh pro fanoušky železnic, lezecká stěna, skákací hrad pro děti a malá výstava historických hasičských vozidel.

Exkluzívním suvenýrem je tento rok poštovní známka „115 Jahre Kirnitzschtalbahn“, speciálně vydaná k letošnímu 115. výročí Křinické tramvaje.

Křinická tramvaj jezdí podle jízdního řádu s jednou historickou soupravou navíc. V sobotu 27.07. až do 22:32.

Mezi Bad Schandau a údolím »Kirnitzschtal« je možné cestovat rovněž kyvadlovými autobusy, a to do zastávek Hinterhermsdorf, Sebnitz, Ottendorf a Saupsdorf.

Autobus veterán Sebnitzká růže čili »Rose von Sebnitz« bude návštěvníky vozit mezi zastávkami na trase Lichtenhainer Wasserfall – Kirnitzschtal – Ottendorf a zpět.

Řidiči osobních aut mohou zaparkovat v Ottendorfu, nebo v Bad Schandau (např. u nádraží na levém nebo u lázní Toskana Therme na pravém břehu Labe.

Oblastí jezdí autobusové linky č. 241 a 268/269, na nichž platí Labe-Elbe-Ticket.

Noční okružní autobusy, zábavně nazývané »Lumpensammler tj. sběrači lumpů«, svezou poslední pocestné v noci ze soboty na neděli od půlnoci do 2:20 ráno do obcí Ottendorf, Saupsdorf, Sebnitz a Hinterhermsdorf. Poslední autobus vyjíždí ve 2:20 ze stanice Lichtenhainer Wasserfall a dorazí do Bad Schandau v 3:01 ráno.

TIP: S jízdenkou Labe-Elbe můžete získat celodenní festivalovou jízdenku na festivalovou dopravu včetně tramvaje Kirnitzschtalbahn a autobusu-veteránu za zlevněný tarif.

Dříve mlýny, dnes hostince

Na toku Křinice se v minulosti nacházela řada mlýnů, které dnes nabízí turistům nocleh i speciality regionální kuchyně. Zajímavostí zdejších historických mlýnů je, že se zde dříve nemlelo obilí, ale řezalo a hoblovalo se tu dřevo.

Například mlýn Neumannmühle je dnes technickou památkou a výletníci si tu mohou prohlédnout pilu na vodní pohon i mlýn na velmi jemné piliny potřebné pro výrobu papíru.  To, jak se dříve papír vyráběl, si tu lze po celý víkend dokonce i vlastnoručně vyzkoušet. Vstupné 2 €/1,50 €.

Ve mlýně Ostrauer Mühle si návštěvníci mohou nechat nabrousit vlastní přinesené nože. Řemeslníci a zemědělci tu a rovněž ve Felsenmühle a v hotelu Forsthaus budou prodávat své výrobky na řemeslnických trzích. Mlýn Buschmühle provozuje funkční vodní elektrárnu, což hosté v restauraci někdy poznají tak, že světlo v místnosti mírně zabliká.

Nahoru