Na obnovy památek kraj rozdělí více než deset milionů

Zprávička
Verze pro tisk |

Bezmála jedenáct milionů korun se ukrývá v dotačních programech, jež vyhlásil odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu. První z nich přispěje na záchranu a obnovu památek v Libereckém kraji, druhý na zpracování stavebně historických průzkumů, které slouží coby podklad pro restaurování památek. Přesná částka činí 10.850.000 korun.

„Podpora obnovy památek v kraji je důležitým impulsem pro majitele k zahájení rekonstrukcí. Přispíváme napříč krajem, bez ohledu na to, kdo je majitelem památky. Nejdůležitějším kritériem pro nás je její historická hodnota,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. „V letošním roce kraj přispěl například na obnovu bývalé Svobodovy hrobky na hřbitově v Lomnici nad Popelkou nebo na opravu fasády kaple sv. Václava ve Svojkově.“

U obou programů mohou o dotaci žádat vlastníci kulturních památek na území Libereckého kraje, případně fyzické či právnické osoby se souhlasem vlastníka objektu. Dotaci v rámci programu nelze poskytnout na obnovu kulturních památek ve vlastnictví Libereckého kraje nebo České republiky, to znamená, že žadatelem nemůže být ani příspěvková organizace, jejímž zřizovatelem je Liberecký kraj nebo stát.
 

Další zprávičky

Jak nalákat turisty do Libereckého kraje? Hledají se nové logo i slogan

16.9.2020 15:35 | Jan Mikulička

Nové logo, manuál a takzvaný claim, což je reklamní slogan, hledá turistická destinace Liberecký kraj. Oddělení cestovního ruchu při odboru kultury, cestovního ruchu a památkové péče Krajského úřadu Libereckého kraje proto vypsalo soutěž. Návrhy lze zasílat do 30. září.

Grafika bude reprezentovat turistický cíl, jímž je Liberecký kraj, po celé České republice i v zahraničí a do budoucna se s ním návštěvníci i místní budou potkávat na všech komunikačních platformách: od sociálních sítí a webových stránek přes propagační tiskoviny až po fyzickou prezentaci na největších akcích Libereckého kraje a okolí.

„Nové logo musí být s regionem jednoduše spojitelné, musí také vyvolávat pozitivní reakce a odkazovat na pět turistických regionů kraje: Český ráj, Jizerské hory, Krkonoše, Lužické hory a Máchův kraj,“ vysvětlila Květa Vinklátová, radní pro resort kultury, cestovního ruchu a památkové péče. „Mělo by jistým hravým způsobem dotvářet značku Libereckého kraje.“

Na začátku října zasedne odborná komise, která vybere tři nejlepší návrhy. Jejich tvůrci po bližším rozpracování obdrží finanční odměnu v hodnotě 8 tisíc korun. Oficiální logo a celý grafický manuál následně vzejde z těchto tří rozpracovaných verzí a výsledek se představí na přelomu roku. 

Návrhy lze odesílat v komprimované podobě či přes online úložiště na emailovou adresu jakub.seps@kraj-lbc.cz. Výběr nového loga a celková realizace bude formou dvoukolové soutěže. Přihlášky s návrhy a odůvodněním myšlenky návrhu je možné zasílat do posledního zářijového dne; podrobné podmínky jsou k dispozici na turistickém portále www.liberecky-kraj.cz.
 

Papír a textil

8.9.2020 19:37 | Milan Bárta

Papír a textil, to je název výstavy, která přináší ukázky z tvorby Ireny Štyrandové. Ta se dlouhodobě zabývá uměleckým zpracováním papíru a Evy Vágnerové, jejíž specializací je zase textilní výšivka. Vernisáž můžete navštívit až do konce roku dle otevírací doby CTT. O hudební doprovod se postará ZUŠ Česká Lípa.

Na kraji vyhlásili výsledky letošního ročníku soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky

4.9.2020 13:51 | Filip Trdla

Vítězi krajského kola soutěže Zlatý erb 2020 o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí jsou statutární město Liberec a obec Pěnčín u Jablonce nad Nisou. Záštitu nad již tradiční akcí převzal hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Slavnostní vyhlášení se konalo dnes v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje.

„Tato soutěž má již dlouholetou tradici a úroveň webů měst a obcí díky ní stále roste. Autoři jejich internetových prezentací navíc získají zpětnou vazbu, díky níž se mohou dál zlepšovat a nabízet občanům ještě kvalitnější služby. Vzpomínám si ještě na časy, kdy se městské weby aktualizovaly jednou týdně a všem to bohatě stačilo. Dnes už je ale doba úplně jinde,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Pořadí soutěžících:

Kategorie města:
1. Statutární město Liberec https://www.liberec.cz/
2. Cvikov http://www.cvikov.cz
3. Hrádek nad Nisou https://www.hradek.eu
Jablonné v Podještědí http://www.jablonnevp.cz
Smržovka https://www.smrzovka.cz/

Kategorie obce:
1. Pěnčín http://www.pencin.cz
2. Mařenice http://www.obecmarenice.cz
3. Bedřichov http://www.bedrichov.cz

Kategorie elektronické služby:
1. Statutární město Liberec: Parkovací navigační systém
2. Hejnice: Ozvučení webových stránek hlasem
3. Bedřichov: Informace sms zprávami

Soutěže se letos zúčastnilo všech 14 krajů z celé České republiky. V tom Libereckém to bylo celkem 22 projektů. Zlatý erb se uskutečnil již podvaadvacáté. Vítězové postupují do celostátního klání, které se koná v rámci konference Internet ve státní správě a samosprávě 18. až 19. října 2020 v Hradci Králové.
  

Dny lidové architektury opět představí tradiční řemeslnou výrobu

8.7.2020 16:38 | Filip Trdla

Již poosmé budou moci lidé navštívit ve Dnech lidové architektury celkem 13 objektů spojených s tradičními řemesly a výrobou. Návštěvníky letos o posledním červencovém víkendu čekají zábavné rodinné hry, ukázky řemesel, divadla, dílničky, posezení s dobrým jídlem a pitím, umělecká díla, pohyblivé i statické betlémy, taneční vystoupení a spousta zábavy v tradičním venkovském prostředí.

„Mnoho z nás bude trávit svou dovolenou po Čechách. Dny lidové architektury v našem kraji nabídnou možnost podniknout s rodinou výlet a nakouknout do způsobu života našich předků,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Zájemci se dozví, jak to klape ve vodních mlýnech, jak se pracuje na venkovských usedlostech či jak se to roztáčí v hospodách anebo navléká ve sklářských chalupách.

Hlavním lákadlem bude Běliště v Železném Brodě. Návštěvníci si zde budou moci vyzkoušet interaktivní hru pro celou rodinu, v níž budou pátrat po starobylém nápisu v doprovodu malého kluka Bróži narozeného před sto lety.
Dobrodruzi jistě ocení pátrání po malebných zákoutích památkové rezervace Trávníky s komentovanými prohlídkami vždy hodinu po poledni. Milovníci skla a kuriozit zase upřednostní skleněné betlémy v „minimuzeu“ s korálkovou dílničkou.
Letos se představí i dva nováčci – unikátní barokní ruční papírna v Hamru na Jezeře nebo tajuplný Kittelův dům v Pěnčíně, přezdívaný jako „Faustův“.

Výlet po zajímavých stavbách lidové architektury lze spojit s dalšími zajímavými akcemi v Libereckém kraji. Tipy na výlety, kalendáře akcí, možnosti ubytování a další zajímavosti jsou na webech www.liberecky-kraj.cz a www.npu.cz nebo na facebookové stránce Liberecký kraj – cestou necestou.

Otevírací doby jednotlivých objektů:
- Běliště v Železném Brodě – SO + NE: 9:00 – 17:00
- Bičíkův statek v Příšovicích – SO + NE: 10:00 – 17:00
- Führichův dům v Chrastavě – SO + NE: 10:00 – 14:00
- Papírna v Hamru na Jezeře – SO + NE: 10:00 – 17:00
- Frýdlantský betlém – SO + NE: 10:00 – 17:00
- Dlaskův statek v Dolánkách – SO + NE: 9:00 – 17:00
- Liščí bouda na Kristiánově – SO + NE: 10:00 – 17:00
- Památník Jiřího Harcuby – SO + NE: 10:00 – 17:00
- Dolení mlýn v Bradlecké Lhotě – SO: 9:00 – 16:00
- Červená roubenka v Semilech – SO + NE: 10:00 – 16:00
- Janatův mlýn v Buřanech – SO + NE: 9:00 – 16:00
- Beranův hostinec v Trávníčku – SO: 11:00 – 20:00
- Kittelův dům v Pěnčíně – SO + NE: 9:00 – 17:00
 

Turistické linky a spoje zahajují provoz, vyjede i oblíbený vlak k Máchovu jezeru

21.6.2020 22:00 | Filip Trdla

Turisté se budou moci letos v létě opět vydat do Českého ráje, na Zlaté návrší či cyklobusem na Bedřichov. Svůj provoz zahájí 4. července také oblíbený vlak z Liberce do Doks. Bude jezdit celé prázdniny.

„Krize nás pomalu opustila a do normálního provozu se dostávají turistické linky. Lidé chtějí vyrazit ven do přírody a Liberecký kraj jim v tom rád pomůže. Spojů je hned několik. Od 6. června je například možné vyjet autobusem na Zlaté návrší, do popředí zájmu se opět dostávají také linky směrem do Českého ráje a Krkonoš či cyklobus do Bedřichova,“ uvedl Jan Sviták, náměstek pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Nejoblíbenějším spojem bývá každoročně vlak z Liberce do Doks. První vyjede 4. července 2020. Provoz bude pokračovat až do 30. srpna letošního roku, a to v sobotu, neděli a ve státní svátky. Mezi turistické zajímavosti na trase patří například Orloj v Kryštofově Údolí, Krkavčí skály v Křižanech, Pekelné Doly v Brništi, Hrad Ralsko, Braniborská jeskyně ve Starých Splavech a v neposlední řadě pak zřícenina hradu Bezděz v Doksech.

Dopravce Die Länderbahn GmbH DLB bude jako v loňském roce provozovat dva spoje. Čas odjezdu z Liberce je v 9:43, s příjezdem do Doks v 11:03. Zpět z Doks vyjede vlak v 16:57 s příjezdem do Liberce v 18:26.
Aktuální informace o nabídce spojů a obnově provozu po nouzovém stavu naleznou cestující na webu Integrované dopravy Libereckého kraje www.iidol.cz.
 

ME i MS v karate JKA odloženo o rok

7.6.2020 18:52 | Eva Dneboská

Vzhledem k celosvětové výluce všech sportovních soutěží a akcí bylo letos zrušeno i ME a MS v karate organizace JKA. Želízkem v ohni měl být i Jan Drobeček, dlouholetý reprezentant, který v posledních dvou sezónách navíc vykonává současně roli asistenta reprezentačního trenéra.

ME se mělo konat začátkem dubna ve Švýcarsku a Honza figuroval v nominaci. Připomeňme, že v roce 2010 se stal mistrem Evropy, v letech 2016 a 2018 získal bronzovou respektive stříbrnou medaili. Sudé roky se mu tak dařilo sbírat cenné kovy a nejinak tomu mělo být i letos. Jak sám ale říká, je to hodně o štěstí na los a aktuální formě.

„Soutěže JKA jsou specifické tím, že na nich není možná jakákoliv oprava. První prohra tak znamená hned konec. Navíc tam nefunguje moc dobře nasazování podle předchozích úspěchů a tak se klidně může stát, že loňský mistr nastoupí proti loňskému vicemistrovi hned v prvním kole. Často se stane, že medailista z minulého roku následující rok neuspěje. Zažil jsem si to loni, kdy jsem obhajoval stříbro a prohrál jsem hned v prvním kole,“ říká Honza.

Mistrovství světa, které se koná každé tři roky, se mělo letos uskutečnit na podzim v Japonsku. Honza zde figuroval v širší nominaci, o užší nominaci mělo rozhodnout právě dubnové Mistrovství Evropy. Oba turnaje se nakonec posouvají o rok, tedy ME se bude konat v dubnu 2021 a MS v říjnu téhož roku. Honzovi ale roste konkurence v podobě mladé generace přecházejících juniorů a tak není jisté, jestli se dostane do nominace i příští rok. Držme mu palce.
 

Na vodě jezděte jen na zelenou. Zachráníte ryby i mihule

7.6.2020 18:48 | Jan Mikulička

Sucho je neradostným fenoménem dnešní doby. Klesají hladiny podzemních vod, potoků i řek. A právě nedostatek vody v říčních tocích ve spojitosti se stále rostoucí oblibou vodáctví představuje velký problém pro živočichy, kteří v řekách a na jejich březích žijí.

Vodní turisté mají výrazný zájem především o splouvání Ploučnice či Jizery. „Když je však nízký stav vody, dřou na některých místech lodě o dno, případně je přes mělčiny vodáci přetahují. Tím ale nevědomky ubližují rybám, jejich plůdku, mihulím, vodnímu hmyzu i rostlinám,“ uvedla Irena Waldhauserová, odborná pracovnice ochrany přírody z oddělení ochrany přírody odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje.

Často dochází k poškození stanoviště vzácných a ze zákona chráněných druhů, jakými jsou vranka obecná, střevle potoční, lipan podhorní či mihule potoční, která je dokonce kriticky ohrožená. „Ploučnice je navíc v celém splouvaném úseku chráněná jako evropsky významná lokalita, Jizera jen v některých částech, ale to ji na přírodní zajímavosti rozhodně neubírá,“ doplnila Waldhauserová.

Jediným řešením je jezdit na vodu, když je jí dost, a považovat dno a břehy řeky až na nutné případy za tabu – nezastavovat u břehů každou chvíli, nenarážet do nich, nehrabat pádlem do dna, nedrhnout na mělčinách a podobně.

„Nechceme vodáky omezovat. Byli bychom však rádi, kdyby vyráželi na řeky, jen když je vody dostatek. Jednak budou mít z plavby lepší zážitek a také tím neohrozí vodní živočichy,“ řekl Jiří Löffelmann, radní pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

Aktuální údaje o stavu se lze dozvědět například na webu raft.cz, který přebírá informace od Českého hydrometeorologického ústavu a správců vodních toků. K nim připojuje ikonu semaforu, jehož barva informuje o tom, jak jsou dané úseky sjízdné. „Jezdit na zelenou by mělo být jedním z hlavních pravidel nejen letošního léta,“ uzavřel radní Löffelmann.

Účastnici 8. ročníku ChemQuestu ukázali i letos, že kreativita a nápaditost jsou neodlučitelnou součástí vědy

24.5.2020 21:55 | Lucie Uhlířová

Na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze proběhlo koncem dubna již osmé finále soutěže ChemQuest. V rámci této soutěže bojují studenti základních a středních škol o to, kdo z nich nejoriginálnějším způsobem zpracuje chemický pokus na zadané téma. Vyhlášení vítězů ChemQuestu, probíhajícího pod záštitou evropského vzdělávacího programu pro učitele přírodních a technických předmětů Amgen Teach, letos kvůli bezpečnostním opatřením souvisejícím s pandemií COVID-19 nemohlo proběhnout za fyzické přítomnosti soutěžících, ti jej ale mohli sledovat online v rámci živého vysílání.

Každoročně je podmínkou účasti v soutěži ChemQuest příprava chemického pokus nebo více pokusů na zadané téma, které žáci zpracují se svým učitelem a představí porotě krátkým videem. Podstatou je demonstrovat pokus, který může být i dávno známý, kreativním a originálním způsobem. Soutěž probíhá ve dvou kategoriích – pro žáky základních škol a pro středoškoláky. Tématy tohoto ročníku se staly „Chemie a životní prostředí“ pro účastníky ze základních škol a „Chemie a doprava“ pro žáky středních škol.

Vzhledem k současné situaci způsobené koronavirem (COVID-19) museli pořadatelé finále ChemQuestu 2020 živou akci zrušit. Nicméně kreativní projekty, pečlivě připravené účastníky soutěže, a celá jejich práce nebyly zbytečné. Organizátoři sestavili tým porotců, který ohodnotil všechna videa a dodané dokumenty k experimentům, a z výsledků sami sestavili pořadí zúčastněných týmů. Vyhlášení proběhlo on-line formou v podobě streamu v původním termínu finále, a to 23. dubna 2020. Záznam streamu je možné zhlédnout na odkazu zde  

„Pandemie koronaviru postihla všechny oblasti našeho života,“ uvedl RNDr. Petr Holzhauser, Ph.D., z VŠCHT Praha, vedoucí projektu Amgen Teach v ČR. „Ale čas běží, všechno se mění a potíže současnosti spolu zvládneme. Co je velmi důležité, je dívat se do budoucnosti. Snaha učit se nové věci, zvědavost pohánějící k poznání a umění dobře spolupracovat, které žáci předvedli, jsou součástí naší budoucnosti. A mám nesmírnou radost z toho, že tomu rozumí i naše mládež,“ dodal. 

Na prvním místě v kategorii základních škol se umístil tým z Gymnázia Česká Lípa. To, že fantazii se meze nekladou, dokázali nápaditým pokusem, na kterém ukázali doslova zázračné vlastnosti oxidu uhličitého (CO2) za pomoci různých skleněných nádob. Například přehledně představili, jak funguje lávová lampa nebo jak bublinky CO2 hýbou rozinkami ve skleničce se šampaňským. Následoval je tým spolužáků, taktéž z Gymnázia Česká Lípa (2. místo). Ve svém pokusu s názvem „Náhradníci“ předvedli, jak se některá díla přírody dají alespoň vzhledově nahradit produkty chemie. Kreativně a nápaditě pomocí chemické reakce vytvořili plazícího se hada, ale na konci pokusu taktéž moudře připomněli, že příroda je nenahraditelná, a znázornili procesy, probíhající při fotosyntéze. Tým z Mendelova gymnázia Opava, který se umístil na 3. místě, se zaměřil na velmi aktuální téma a prezentoval, jak jednoduše vyrobit vodní filtr vlastními silami doma. 

V kategorii středních škol byli porotou taktéž nejvýše oceněni žáci z Gymnázia Česká Lípa. První místo si zasloužili pokusem s názvem “Auto(me)chemici”, v rámci kterého originálním způsobem znázornili odpovědi na jednoduché otázky, které občas neznají ani zkušení řidiči. Proč se do benzínu přidává alkohol? Proč se silnice v zimě solí? Odpovědi na tyto otázky jsou ve vítězném videu. Ocenění taktéž získal tým z Gymnázia Jana Nerudy Praha (2. místo) s vlastním návrhem složení raketového paliva ze sacharózy. Tým samostatně, ale pod pozorným dohledem učitele připravil a otestoval několik výbušných směsí a následně sestavil vlastní model rakety, poháněný vyrobeným palivem. Ještě jedno družstvo z Gymnázia Česká Lípa se umístilo na 3. místě. To, že mladí studenti mají ambici mířit přes překážky až ke hvězdám, taky předvedli vlastním pokusem o vynález nového paliva. 

Veškerá přihlášená videa si můžete prohlédnout zde

Soutěž Vesnice roku se kvůli koronaviru letos ruší

16.4.2020 15:33 | Jan Mikulička

O rok déle si obec Svojkov na Českolipsku udrží za Liberecký kraj titul Vesnice roku. Letošní, již šestadvacátý ročník stejnojmenného celostátního klání se kvůli pandemii koronaviru ruší, pročež se neuskuteční ani jeho krajská kola.

„Než přistoupit k nějakému provizoriu, rozhodli jsme se soutěž zrušit. Upřímně nás toto rozhodnutí mrzí, ale zároveň věříme, že je správné a že příští ročník bude o to úspěšnější,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Zároveň byly zastaveny také veškeré akce, které s letošním ročníkem souvisely včetně motivačních seminářů. Přihlášky a uhrazené registrační poplatky dostanou obce zpět. 

„Je to škoda, protože soutěž je mezi obyvateli obcí v Libereckém kraji velmi oblíbená a hlásí se jich pravidelně mnoho. V minulých letech se v kraji staly nositelkami tohoto titulu obce Prysk, Kruh, nebo Tatobity,“ sdělil Jiří Löffelmann, radní Libereckého kraje pověřený řízením resortu životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. 

Přihlášené obce hodnotí komise z mnoha úhlů. „Zohledňují se například společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce,“ uzavřel Jiří Löffelmann.
 

Nominujte Mistra tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje

8.4.2020 17:27 | Andrea Fulková

Rukodělné tradice v moderní době drží při životě řemeslníci a drobní výrobci. Liberecký kraj jejich snahu v zachování dávného odkazu předků oceňuje a od roku 2012 udílí titul Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje.

„O jeho udělení rozhoduje Rada Libereckého kraje na základě doporučení výboru cestovního ruchu, památkové péče a kultury. Titul se uděluje výrobci, respektive řemeslníkovi na dobu neurčitou,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta; právě jeho podpis nechybí na jmenovacím dekretu, který ocenění řemeslníci obdrží.

Současně s dekretem získají ocenění řemeslníci i grafické logo jakožto marketingovou známku kvality. Mohou jej používat na svých výrobcích.

„Ocenění je vyjádřením veřejného uznání a podpory osobám žijícím ve zdejším kraji, které se snaží udržet znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, účinně a kvalifikovaně je prezentují a předávají dalším generacím. Titul může být udělen výrobcům činným v oborech tradiční rukodělné výroby, které jsou ohroženy, či jim přímo hrozí zánik,“ doplnila radní pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Květa Vinklátová.

Dva řemeslníky pro tento rok nominovalo Muzeum Českého ráje v Turnově. Jsou jimi Jiřina Štrynclová z Pěnčína, která vyrábí skleněné figurky a košíkář Patrik Budka z Dlouhého Mostu.

Návrhy na udělení titulu se podávají písemnou formou Muzeu Českého ráje v Turnově nejpozději do 30. října 2020 pro udělení v roce 2021. Součástí návrhu je obrazová dokumentace výrobků, případně jejich reprezentativní ukázka. Jednotlivé obory tradiční rukodělné výroby se vymezují podle základního materiálu, se kterým výrobce pracuje. Titul může být udělen pouze občanům České republiky s trvalým pobytem na území Libereckého kraje. Návrhy na udělení titulu mohou předkládat vědecké a odborné instituce, muzea, občanská sdružení, jiné neziskové a zájmové organizace, fyzické osoby, působící v daném oboru, orgány státní správy a samosprávy.

Od roku 2012 obdrželo titul Mistr rukodělné výroby Libereckého kraje celkem 19 osob.

Další ročník soutěže Vesnice roku právě odstartoval. Přihlaste svou obec i vy

3.3.2020 23:02 | Jan Mikulička

Prysk, Kruh, Tatobity či Svojkov. Co spojuje tyto obce? Vítězství v krajských kolech soutěže Vesnice roku. Pokud chcete, aby se i vaše obec zařadila po bok výše jmenovaných, přihlaste ji do letošního, již šestadvacátého ročníku. Termín pro zasílání nominací je do 30. dubna.

„Soutěž je skvělou příležitostí pro prezentaci společenského, kulturního i sportovního života, místních tradic a v neposlední řadě plánovaných i uskutečněných projektů. Zúčastnit se mohou obce, města i městyse vesnického charakteru s maximálně sedmi a půl tisíci obyvateli, které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu,“ uvedl Jiří Löffelmann, radní pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. 

Všechny přihlášené obce nejprve hodnotí komise v krajském kole. Bude je posuzovat z hlediska toho, jaký se v nich vede společenský život, kterým aktivitám a činnostem se jejich obyvatelé věnují či jak se v obcích daří podnikatelům. Dbát se bude ale i na to, jak to v obcích vypadá, zda mají upravenou zeleň, jaké služby v nich lidé mohou využít, v jakém stavu jsou inženýrské sítě či jaké plány mají obce dále do budoucna. Nechybí hodnocení péče o krajinu a posuzování připravovaných záměrů a informačních technologií obce; v těchto kategoriích mohou obce získat Modrou, Bílou, Zelenou a Oranžovou stuhu.

Vítěz krajské části, který získá Zlatou stuhu, postoupí do celostátního kola. Každý kraj tedy reprezentuje jedna obec. V rámci celé republiky se následně vyhlásí první tři místa. Celostátní kolo se uskuteční v první zářijový týden a vítěze a nositele titulu Vesnice roku 2020 vyhlásí zástupci organizátorů soutěže 13. září 2020 na Jarmarku venkova v Luhačovicích. 

Pokud se někdo chce zúčastnit, ale není si jist postupem, dostane se mu pomoci. „I letos jsou pro zájemce připraveny semináře, na kterých se zástupci obcí dozvědí, jak na to,“ doplňuje Löffelmann. Uskuteční se 7. dubna v obci Lipová na Děčínsku, jež je vítězem loňského celostátního kola a 9. dubna, v obci Pustá Kamenice ve svitavském okrese. 

Bližší informace o seminářích i soutěži poskytne Miroslava Tichá z ministerstva pro místní rozvoj. Kontaktní telefonní čísla jsou 234 154 189 a 731 628 447, e-mailová adresa zní Miroslava.Ticha@mmr.cz. Webové stránky soutěže jsou na adrese www.vesniceroku.cz. Přihlášky je třeba doručit do 30. dubna 2020 na podatelně ministerstva pro místní rozvoj. Podmínky a elektronický formulář přihlášky jsou na webu.

Vyhlašovatelem soutěže je Spolek pro obnovu venkova ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Svaz měst a obcí ČR a Ministerstvo zemědělství ČR. Partnerem je již třetím rokem společnost Škoda Auto. Vítěz soutěže získá na dvouletou zápůjčku plug-in hybrid Škoda Superb iV a výherce kategorie Inovativní obec na rok elektromobil Škoda Citigo-e iV.
 

Nejzajímavější kulturní události představuje nový kalendář Libereckého kraje

1.3.2020 14:55 | Jan Mikulička

Celoroční přehled těch nejvýznamnějších kulturních, sportovních a společenských akcí, turistických pochodů či letních a prázdninových programů na mnoha místech kraje přináší tradiční kalendář vybraných kulturních, sportovních a společenských akcí, který publikuje Liberecký kraj každý rok v únoru. Jeho aktuální vydání právě vychází.

„Snažíme se místním i přespolním ukázat, že v Libereckém kraji pulzuje bohatý kulturní život a chceme představit ty nejzajímavější akce. Všechny se nám do kalendáře samozřejmě nevejdou, ale velkou část v něm lidé najdou,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na sestavování přehledu akcí se tradičně podílí široké spektrum lidí – od pracovníků oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu v Liberci přes zaměstnance infocenter, až po personál jednotlivých turistických cílů. Významnou pomoc představuje i propojení se sychrovskou územní správou Národního památkového ústavu.

Kalendář se během března objeví na pultech informačních center v regionu, je také možníé si jej prohlédnout na webových stránkách Libereckého kraje – Cestou necestou www.liberecky-kraj.cz. Čeká jej také distribuce na tuzemské veletrhy cestovního ruchu, kterých se Liberecký kraj účastní — tím nejbližším je Euroregion Tour, který ve dnech 6. a 7. Března hostí jablonecké Eurocentrum.
 

Knihovny slaví Měsíc čtenářů s herci, ornitologem i kandidátem na prezidenta

26.2.2020 22:07 | Jan Mikulička

Březen je již tradičně měsícem čtenářů. Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky vyhlašuje letos tuto akci již pojedenácté a jako obvykle se do ní zapojí i knihovny v Libereckém kraji. Letos se navíc ponese ve slavnostním duchu — v tomto roce uplyne 350 let od úmrtí Jana Amose Komenského.

„Knihovny obecně, a samozřejmě to platí i pro knihovny v našem kraji, prošly za posledních několik desetiletí velkou proměnou. Jsou nejen místy, kde se půjčují knihy, ale skutečně významnými vzdělávacími a společenskými křižovatkami měst a obcí. Čtenáře a návštěvníky knihoven lákají na pestrou nabídku. A samozřejmě se letos také programově hlásí i k tak významné osobnosti, jakou byl J. A. Komenský,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. 

Krajská vědecká knihovna v Liberci si připravila pestrý program. Jednou z nejdůležitějších akcí bude již 18. ročník renomované konference Současnost literatury pro děti a mládež, která se v knihovně uskuteční ve dnech 18. a 19. března v budově knihovny a letos se zaměří na téma poezie. To ale není vše.

„Určitě stojí za to navštívit 5. března pořad Čtení ke kafi, což je scénické čtení z rukopisů Daniely Zbytovské v podání hereček brněnského Divadla MALÉhRY. Nikola a Daniela Zbytovské a Barbora Seidlová slibují chvilku pohody a pár pohledů na obyčejný život kolem nás. A třeba se můžeme těšit i na trochu filozofování,“ zve k návštěvě liberecké knihovny její ředitelka Blanka Konvalinková.

Městská knihovna Jablonec nad Nisou propojí knihy se sportem na setkání s ultramaratoncem a zakladatelem běžecké školy Milošem Škorpilem. Kromě toho vyhlásí 12. ročník amatérské fotografické soutěže na motto Karla Čapka Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. Vydáním knižních záložek a výstavou si pak připomene 100. výročí založení české veřejné knihovny v Jablonci a děti s rodiči pozve na Večer s Andersenem. 

Městská knihovna Semily si na 3. březen připravila přednášku Lenky Patkové s názvem Probouzení svobody — pojednávat bude o umění v uvolňujících se poměrech 60. let 20. století. 5. března pak ornitolog a autor řady knih o přírodě Zdeněk Mrkáček v Semilech představí svou novou publikaci o ptactvu nejen Českého ráje; je jí fotografický atlas se zvukovým záznamem hlasů. 

Další významnou akcí měsíce března a čtenářů bude nepochybně Noc s Andersenem, kterou připravuje, podobně jako stovky dalších knihoven, na pátek 27. března také Městská knihovna v České Lípě. „Rozhodli jsme se pro večerní program pro celou rodinu a provázet nás přitom bude Harry Potter a jeho další přátelé z oblíbené knižní série,“ lákají pořadatelé. Program nabídne dále výstavu ilustrací Báry Smolíkové Pozor, v knihovně je kocour či povídání s ilustrátorem dětských knih Adolfem Dudkem. Březen bude bohatý i na autorská setkání: svou mimořádnou publikaci o hraběti Harrachovi představí Jan Luštinec, knihu Má vlast uvede někdejší kandidát na prezidenta Vladimír Franz a s Četnickými humoreskami dorazí Michal Dlouhý.

V knihovnách se uskuteční ocenění Čtenáře roku, vzhledem ke Komenského výročí tentokrát z řad učitelů: hledá se pedagog, který svým přístupem, vlastním zanícením a dobrou spoluprací s knihovnami aktivně podněcuje a vede své žáky ke čtení a lásce ke knize. Krajské setkání nominovaných učitelů a učitelek z regionu hostí 23. března Krajská vědecká knihovna.
 

Soutěž Karla Hubáčka pro rok 2020 právě začíná. Hledejte kvalitu i vy

26.2.2020 22:00 | Jan Mikulička

Hledat a nacházet architektonickou kvalitu. Takové je poselství Soutěže Karla Hubáčka, jejíž šestnáctý ročník právě odstartoval. Smyslem soutěže je vyzdvihnout úspěšné nebo zajímavé stavby a šikovné žáky, studenty, projektanty, architekty, zkrátka talenty v oblasti stavitelství, architektury a řemesla z celého Libereckého kraje.

Záštitu nad soutěží převzali hejtman Martin Půta a krajská radní pro rezort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování Radka Loučková Kotasová. „V našem kraji vzniká velmi kvalitní architektura a výsledky této soutěže to rok co rok potvrzují. Vloni zvítězila jedinečná mateřská škola ve Vratislavicích nad Nisou od architektů Petra Stolína a Aleny Mičekové, která získala mimo jiné také Českou cenu za architekturu. Věřím, že i letos si odnese první cenu neméně zajímavá stavba,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Do soutěže se přihlašuje stále více staveb; naposledy jich bylo bezmála padesát. „V loňském roce se podařilo vzbudit o soutěž nebývalý zájem a shromáždit tak rekordní počet mimořádně hodnotných staveb a projektů. Bylo tak skutečně z čeho vybírat, odborná porota neměla lehkou práci. Přála bych si, abychom také letos byli v obdobné situaci,“ doplnila Radka Loučková Kotasová.

Porota, složená ze zástupců Libereckého kraje i všech dalších partnerů soutěže, udělí ceny ve čtyřech kategoriích. První a hlavní z nich je Cena Karla Hubáčka, udělená za nejzajímavější stavbu nebo úpravy veřejného prostoru a krajiny. Dalšími jsou Cena za inovaci udílená za výjimečné návrhy, Cena junior pro studenty, věnující se stavebnictví a architektuře a ocenění pro významnou osobnost v oboru stavebnictví. Na webu www.stavbaroku.lk se také uskuteční hlasování o cenu veřejnosti.

Závěrečný termín pro podávání přihlášek je 30. dubna, přičemž veškeré potřebné detaily se nalézají na webových stránkách. Přihlášené projekty se postupně objeví na webu i facebookovém profilu soutěže a v průběhu léta se představí také prostřednictvím putovní výstavy. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční 10. září.
 

V anketě Kraj mého srdce sklízel liberecký region úspěchy

16.2.2020 20:59 | Jan Mikulička

Dvě první a dvě třetí příčky. Taková je bilance Libereckého kraje v osmém ročníku ankety Kraj mého srdce. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskutečnilo ve čtvrtek 13. února, v první den 29. ročníku mezinárodního veletrhu cestovního ruchu Holiday World 2020 v Praze.

V absolutním pořadí krajů se pak ve velmi vyrovnané bitvě Liberecký kraj umístil na třetím místě za kraji Jihomoravským a Jihočeským. „Dlouhodobě se snažíme posilovat cestovní ruch v kraji a je to znát. Snažíme se zejména upřít zájem návštěvníků na místa, která nejsou tolik navštěvovaná a odlehčit těm přetíženým. Míříme také na nová témata, jakými jsou řemesla a tradiční výroba. Lidé dosud lidí v našem kraji hledají nejvíce sportovní zážitky, ale jsme přesvědčeni, že můžeme nabídnout i další zajímavé možnosti,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Nejtěsnější souboj v anketě byl sveden v kategoriích KAM na letní dovolenou, pěší a cyklistickou, KAM na koně a koňské stezky a KAM na výlety s dětmi. Liberecký kraj si opakovaně odváží první místo v kategoriích Zimní dovolená a Zážitky a adrenalin. Třetí místa jsou pak v kategoriích Výlety s dětmi a Letní dovolená, pěší a cyklistická

Pořadatelem ankety je tradičně Vydavatelství KAM po Česku ve spolupráci s veletržní správou PVA Expo Praha a pod záštitou Asociace krajů České republiky. Cílem ankety je zjistit a meziročně porovnat vývoj oblíbenosti krajů z pohledu návštěvníků a jejich volnočasových aktivit. Celkem se ankety zúčastnilo 22 753 osob, z toho 12 440 jich hlasovalo.