Život škol na Českolipsku - ZŠ Špičák v turecké televizi

Verze pro tisk |

Přibývá tiskových zpráv základních a středních škol z České Lípy i okolí. Proto jsme pro vás připravili novou záložku. Ředitele, ředitelky, učitele, učitelky upozorňujeme, že stačí poslat svůj příspěvek na adresu barta@i-noviny.cz a my se pokusíme vás zviditelnit. Dnes vás informujeme o e-Twinningu, který proběhl mezi žáky ZŠ Špičák a jejich partnery z Turecka a objevil se i v turecké televizi.

Zviditelnění provedeme rádi, ale prosíme vás o jasnou tiskovou zprávu, kterou budeme moci jednoduše zkopírovat do našeho redakčního systému. Pokud vše doplníte fotografií či videem, jenom dobře :o). Nezaručujeme, že vždy se zpráva objeví na home page, ale pod záložkou byste ji měli určitě nalézt. Chtete-li nám co nejvíce ulehčit práci, pak fotografie posílejte v rozměru 560 px na šířku. Doufáme, že služba bude prospěšná vám i nám. Redakce i-novin. A nyní slíbené video ze Špičáku:

 

Nahoru

Komentáře

Sklářské školy se přetahují o studenty.

Sklářské školy se přetahují o studenty, za pomluvu si hrozí soudem.
Ředitel šenovské školy, kterou má od Libereckého kraje převzít ministerstvo školství, tvrdí, že v konkurenční škole v Novém Boru přestanou nabírat nové studenty. To rozčílilo vedení novoborské školy, na jejíž stranu se postavil kraj.
Šenovská škola zveřejnila v říjnu na veletrhu Educa v Liberci text tiskové zprávy ministra školství Pavla Dobeše. "Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy hodlá dostát svým slibům a zachránit Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově. A to přesto, že Liberecký kraj neuskuteční své plány ohledně optimalizace sítě středních škol v rozsahu, v jakém se předpokládalo."
Ministr chce pro příští rok zastavit v Novém Boru přijímání do oboru uměleckého sklářství, které se bude učit jen v Kamenickém Šenově.
Do sporu se dost nepochopitelně vložil i starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Zdroj: http://liberec.idnes.cz/sklarske-skoly-se-pretahuji-o-studenty-za-pomluvu-si-hrozi-soudem-1dp-/liberec-zpravy.aspx?c=A111031_162146_liberec-zpravy_oks

KULTURA KAMENICKÝ ŠENOV
Vážení kolegové a přátelé,

na dnešním jednání s panem náměstkem Němcem na MŠMT jsem byl informován, že tiskové prohlášení ministra školství o podpoře naší školy a záměru rozdělit kompetence mezi školy platí. Potvrdilo se mi, že by pan ministr něco takového nezveřejnil, kdyby na tom nebyl předem s krajskými politiky domluvený. Stažením té tiskové zprávy prý chtěli uklidnit situaci, protože se jim nelíbí, že je kolem toho stále tolik rozruchu. Vysvětlil jsem jim, že se stal pravý opak a že jen přilili olej do ohně a že jsem byl já označený za původce zprávy a za mystifikátora, který si vše vymyslel, protože pan Cikl nějakou dohodu s ministerstvem popírá. Upozornil jsem také na to, že jsme se bránit museli, když starosta N. Boru veřejně prohlásil, že ví, že podporu ministerstva naše škola nemá a to v době, kdy nastává nábor nových žáků. Pan náměstek to označil za tvrdé jenání. Příští rok by tedy obě školy měly dostat peníze z ministerstva a oni tím chtějí podle všeho získat čas, během kterého se bude jednat o tom, co bude dál. Požádal jsem ho o zvážení na jaký účel ty peníze půjdou, že pálit je ve sklářských pecích není zrovna dobrá investice. Také že naše škola má trochu jiné priority. Řekl jsem mu také o tom, že jsme odříznutí od peněz z projektů, protože škola údajně nezajišťuje udržitelnost projektů díky tomu, že byl úmysl ji zlikvidovat. Že je to jasná hlava 22. Pan náměstek to označil za nesmyslné.

Projekt rodiného stříbra je podle všeho zatím odložený, nikoliv zrušený. Jsem tomu rád, protože podle toho, jak se začal ten výběr provádět hrozilo, že by projekt neprošel a pak bychom na tom byli ještě hůře. Projednal jesm to ještě dnes s předsedou Asociace panem Sehnalem, který je přesvědčený, že na výběru škol typu rodiného stříbra musí naše profesní organizace participovat. Shodli jsme se s panem náměstkem na tom, že je potřeba kauzu odborného školství co nejvíce odpolitizovat (to je asi skoro nemožné) a bavit se hlavně o odborných a profesionálních věcech. Řekl jsem mu, že je to také naše přání. Měli bychom být k těmto diskuzím zváni. Velmi brzo má dojít k jednání ministerstva s oběma starosty dotčených měst a také s panem náměstkem Ciklem. Výsledkem by mělo být jasné prohlášení pro veřejnost, že naše škola má podporu ministerstva a budoucnost tak, aby to podpořilo nábor žáků ještě v tomto roce. Pan náměstek kladl veliký důraz na to, abychom dokázali žáky sehnat. Budou podle všeho porovnávat obě školy podle toho, jak si povedou v náboru. Zapomněl jsem mu připomenout, že nám konkuruje i nedávno založený nový obor interiérového designu v N. Boru. Že jen rozdělení kompetencí ve sklářském vzdělávání to plně neřeší. Poukázal jsem na to, že již více než dva roky máme velmi těžkou situaci a že řada rodičů k nám děti nechtěla dát, protože se obávali, že bude škola zavřená. Informoval jsem ho o naší snaze dostat do školy děti z bývalých zemí SU.

Jednání trvalo jen půl hodiny, byl jsem u něho sám s panem náměstkem a tiskovým mluvčím. Z toho většinu času mluvil pan náměstek. Měl jsem tedy jen velmi malý prostor k vyjádření a k diskusi. Přesto si myslím, že hlavní věci jsme probrali. Ostatní dám na papír a pošlu panu náměstkovi písemně.

F.J.

Nahoru