Tajemné jeskyně

Verze pro tisk |

Nemáme na Českolipsku vápencová krasová pohoří, kde voda dokázala vytvořit nádherné prostory typu Koněpruských jeskyní u Berouna, či hluboký Moravský kras. Ne, zdejší kopce jsou ze znělce, čediče a co jediné je tvárné, je pískovec.

A přece tu desítky jeskyní jsou, ovšem z větší části se o jejich zrod postarali lidé. Téměř u každé vesničky jsou soustavy lidmi vydlabaných skalních sklepů a mnohdy i skalních bytů či pousteven. Připomínám takové třeba ve Sloupu v Čechách, asi znáte Samuelovu jeskyni či poustevnu nazývanou Skalní hrad Sloup. Máme na našem okrese i jednu opravdovou zvláštnost, kterou vám doporučuji navštívit. Nejezdí tam autobus a ani vlak, takže nejlépe vzít kolo, auto či motorku. V údolí vytvořeném Svitávkou mezi obcemi Lindava, Svitava a Velenice je řada jeskyní a dlouhých podzemních chodeb. Některé z nich vykutali ve středověku mniši, ale ty větší nechal vytvořit před dvěma stoletími podnikavý kníže Kinský, pán ve Sloupu v Čechách. Podnikal úspěšně v různých oborech a jedním z nich byla výroba zrcadel. K jejich broušení potřeboval čtyři druhy písku, který získával těžbou ve Velenickém údolí. A ke svým brusírnám potřeboval i dost vody a tak nechal vyhloubit do skal nadzemní i podzemní koryta pro vodu ze Svitávky.

Pokud tedy máte chuť se projet, tak do toho údolí jeďte. Zastavte se určitě v největší z jeskyní Nautilus, kde funguje léta hojně navštěvovaný motorkářský klub Pekelné doly. Můžete nahoře zaparkovat i kola a dát pivko či páreček. Všechny ostatní menší jeskyně a chodby jsou poblíž, ostatně i obě budovy brusíren. Jedna z nich je chráněnou kulturní památkou. Některé umělé jeskyně jsou přímo u silničky, za jinými musíte jít po cestě podél levého břehu Svitávky (levý ve směru po proudu). Poblíž jeskyní jsou do stěn vytesány reliéfy svatých, v údolí jsou vidět obnažené stěny dávných lomů. Byl jsem v údolí asi pětkrát a ani zdaleka jsem neobjevil vše, co tam má podle učených knih a map být. Tak vezměte kola, děti, baterky, pár buřtíků do batohu a udělejte si výlet. Třeba hned, prý hodně rostou houby.

Tajemné jeskyně
Tajemné jeskyně
Tajemné jeskyně
Tajemné jeskyně
Nahoru

Komentáře

Re: Tajemné jeskyně

Autor příspěvku je pan Starý z Nových Zákup? Rád bych případně k obsahu měl dotaz. Děkuji!

Nahoru

Re: Tajemné jeskyně

Ano, jsem to já a těším se na zaplnění bílých míst v mých znalostech

Nahoru

Re: Tajemné jeskyně

Děkuji. Nejde o zaplnění bílých míst ve Vašich znalostech, ale o oživění těch mých. Před mnoha lety jsme šli mimo jiné přes Nové Zákupy, asi i Velenice, a k těmto jeskyním jsme nakonec došli. Nechám to již na jaro a případně se ozvu a požádám o oživení trasy... Vaše jméno jsem v přechozích letech zaznamenal na vývěskách v Nových Zákupech v souvislosti s "osadní radou" (správné označení je asi jiné) a řadou zajímavých akcí pro děti i dospělé. Je u vás pěkná a příjemná lokalita, škoda jen zámku...

Nahoru